Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Cztery medale dla Polski

mad, ras.
4 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 13:08 (5 sierpnia 2018)
Mateusz Biskup (z prawej) i Miłosz Jankowski (z lewej) awansowali do finałowych wyścigów mistrzostw Europy, ale z Glasgow wrócą bez medali. Mateusz Biskup (z prawej) i Miłosz Jankowski (z lewej) awansowali do finałowych wyścigów mistrzostw Europy, ale z Glasgow wrócą bez medali.

Cztery medale zdobyła reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy w wioślarstwie w Glasgow. Tym razem na podium nie udało się wpłynąć żadnemu zawodnikowi AZS AWFiS Gdańsk. Mateusz Biskup z Mirosławem Ziętarskim, którzy bronili srebra sprzed roku, na dwójce podwójnej zajęli 4. miejsce. Natomiast piąty był Miłosz Jankowski z Jerzym Kowalskim w w osadzie dwójek podwójnych wagi lekkiej.

Mateusz Biskup, czyli wicemistrz świata i Europy z 2017 roku, ponownie płynął z  Mirosławem Ziętarskim z AZS UMK Energa Toruń na dwójce podwójnej. W finale zawodów w Glasgow celowali w kolejny medal i byli naprawdę blisko. Nie wytrzymali jednak niesamowitego finiszu, w którym na ostatnich metrach tasowały się pozycjami cztery pierwsze osady. Polacy ostatecznie pozwolili odskoczyć rywalom i znaleźli się za podium z czasem 6:11.33. Zwyciężyli Francuzi (6:10.21) przed Rumunami (6:10.71) i Brytyjczykami (6:10.84).

Doszło zatem do powtórki z półfinału, w którym po zaciętym pojedynku, na ostatnich metrach Biskup i Ziętarski również dali się wyprzedzić Brytyjczykom, którzy triumfowali z czasem 6:19.66. Polacy uzyskali 6:19.73.

PRZECZYTAJ O PUCHARZE ŚWIATA WIOŚLARZY W LUCERNIE

Wcześniej Polacy pokazali siłę w eliminacjach, zostawiając za plecami drugą osadę z Włoch o ponad 10 sekund. Czas 6:19.70 nie był jednak najlepszy w całych eliminacjach. Nasi reprezentanci przyznali, że zawalili start. Już wtedy szybciej od Polaków popłynęli Francuzi i Brytyjczycy.

- Po ćwierćfinale trener był jak zawsze niezadowolony. Od razu dostaliśmy opieprz za słaby start. Jesteśmy tego świadomi i wiemy, że musimy to poprawić. Dostaliśmy na to dwa dni - mówił Ziętarski przed kamerami TVP Sport.
- Wiemy po co tu przyjechaliśmy i chcemy wygrać. Nie satysfakcjonuje nas miejsce poza podium i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zwyciężyć - dodał wówczas Biskup.
BISKUP I ZIĘTARSKI WICEMISTRZAMI EUROPY 2017

Atak na podium nie udał się też dwójce podwójnej wagi lekkiej. Miłosz Jankowski z AZS AWFiS Gdańsk oraz Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica) zajęli piąte miejsce, wyprzedzając jedynie Ukraińców, osiągając czas 6:28.04. Triumfowali reprezentanci Norwegii z czasem 6:20.85 przed Irlandczykami i Włochami.

Do zawodów Polacy przystępowali podbudowani dobrym startem w Pucharze Świata w Lucernie, gdzie zostawili w tyle wszystkie osady z czasem 6:18.86. W Glasgow do finału awansowali z trzeciego miejsca z czasem 6:29.27. Zwyciężyli Irlandczycy (6:28.14) przed Belgami (6:28.68).

W swoim wyścigu Polacy uzyskali czas 6:25.13, co dało im drugie miejsce, tuż za plecami włoskiej pary. Lepszy czas od nich mieli także w pierwszym starcie eliminacyjnym: Norwegowie, Belgowie i Grecy.

W CZERWCU TAKŻE MIŁOSZ JANKOWSKI WYGRAŁ REGATY PUCHARY ŚWIATA

W Glasgow polskie osady zdobyły cztery medale. Złoto w rywalizacji czwórek podwójnych zdobyły Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald Katarzyna Zillmann . Po srebro w dwójkach podwójnych wagi lekkiej popłynęły Joanna DorociakWeroniką Deresz.

Natomiast brąz w czwórce podwójnej mężczyzn wywalczyli Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik CzajaWiktor Chabel. W finałowym wyścigu czwórek bez sterniczki trzecie miejsce zajęły także: Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika ChabelMaria Wierzbowska.