Mistrzostwa Polski U-20. Osiem medali trójmiejskich lekkoatletów

10 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Kobieca sztafeta SKLA Sopot 4x400 metrów ze złotymi medalami MP U-20 (w środku na podium). Kobieca sztafeta SKLA Sopot 4x400 metrów ze złotymi medalami MP U-20 (w środku na podium).

Osiem medali w tym trzy złote, przywieźli z mistrzostw Polski do lat 20 trójmiejscy lekkoatleci. Siedem krążków zdobyli reprezentanci SKLA Sopot, a jeden dorzuciła tyczkarka KL Gdynia. Teraz młodych trójmiejskich lekkoatletów czeka rywalizacja na arenie międzynarodowej. Cztery zawodniczki kwalifikacje na mistrzostwa świata U-20, które od 18 do 21 lipca potrwają w szwedzkim Baras. Od 11 do 14 lipca w Galve odbędą się mistrzostwa Europy U-23. Tam będziemy mieli pięcioro reprezentantów.

Podczas trzydniowych zawodów w Raciborzu zaprezentowało się ok. 1000 zawodników z całego kraju. Siedem medali, w tym dwa złote, wywalczyli lekkoatleci Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. W stawce 71 klubów - zdobyli największą liczbę medali, choć w klasyfikacji ulegli RLTL ZTE Radom, które zdobyło mniej krążków, ale więcej złotych.

Wrażenie na obserwatorach wywarł zwłaszcza wyczyn biegaczek ze sztafety 4x400 metrów. Blanka Zapora, Alicja Stój, Aleksandra JachorekAleksandra Formella wygrały finał tej konkurencji w czasie 3:44:53 - prawie o 6 sekund wyprzedzając drugie na mecie rywalki z Victorii Stalowa Wola.

Sopocianki do zwycięstwa w biegu rozstawnym dołożyły jeszcze sukcesy indywidualne. W rywalizacji na 400 m przez płotki Jachorek zajęła drugie, a Zapora - trzecie miejsce.

Ze srebra w biegu na 800 metrów cieszyła się też Stój, choć dystans dwóch okrążeń pokonała o ponad trzy sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego.

Sean Szalek (z prawej) z SKLA Sopot został mistrzem Polski U-20 w skoku wzwyż. Sean Szalek (z prawej) z SKLA Sopot został mistrzem Polski U-20 w skoku wzwyż.
Po wicemistrzostwo kraju juniorek sięgnęła też Emilia Mikszuta w biegu na 2000 metrów z przeszkodami. Na podium krajowego czempionatu stanęła też sztafeta sprinterska. Sopocianki w finale 4x100 metrów pobiegły w tym samym składzie co na 4x400m, z jednym wyjątkiem: Alicję Stój zastąpiła Weronika Zmarzła.

W Sopocie "królowa sportu" ma przede wszystkim kobiece oblicze, choć nie wyłącznie. Honor zawodników SKLA obronił Sean Szalek. Nowy podopieczny trenera Pawła Andrzejczaka, pochodzący z Australii skoczek wzwyż, w Raciborzu z rezultatem 2.11 metra doskoczył do złotego medalu.

Tylko jeden, ale za to złoty medal wywalczyła dla Trójmiasta reprezentantka KL Gdynia. W skoku o tyczce mistrzynią Polski do lat 20 została Karolina Wejman. Triumfowała z wynikiem 4.10, gdy druga w klasyfikacji Victoria Kalitta z Zawiszy Bydgoszcz zaliczyła wysokość 3.90.

Mistrzostwa świata do lat 20. Zobacz pełny skład reprezentacji Polski

Teraz przed trójmiejskimi lekkoatletami starty na arenie międzynarodowej. Od 18 do 21 lipca w szwedzkim Baras potrwają 25. mistrzostwa Europy do lat 20. Prawo udziały w nich wywalczyli:
  • Emilia Mikszuta, bieg na 3000 metrów z przeszkodami, SKLA Sopot
  • Aleksandra Formella sztafeta, 4x400 metrów, SKLA Sopot
  • Alicja Stój, bieg na 800 metrów, SKLA Sopot
  • Karolina Wejman, skok o tyczce, KL Gdynia

Natomiast od czwartku 11 lipca do 14 lipca także w Szwecji, ale w Galve, odbędą się mistrzostwa Europy do lat 23. Tam Trójmiasto będzie miało pięciu reprezentantów: