Wiadomości

stat

Mistrzostwa Polski U-20 we florecie w Gdańsku

Gospodarze bronią tytułów drużynowych

AZS AWFiS Gdańsk

Maciej Podralski jest największą nadzieją gospodarzy na indywidualny medal w mistrzostwach Polski do lat 20, które przez dwa dni rozgrywane będą w Gdańskiej Szkole Floretu.
Maciej Podralski jest największą nadzieją gospodarzy na indywidualny medal w mistrzostwach Polski do lat 20, które przez dwa dni rozgrywane będą w Gdańskiej Szkole Floretu. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Po raz trzeci z rzędu Gdańsk będzie gospodarzem mistrzostw Polski do lat 20 we florecie. Na planszach Gdańskiej Szkoły Floretu zobacz na mapie Gdańska spodziewanych jest ponad 100 uczestników. Dla kibiców wstęp na dwudniowe zawody jest bezpłatny. W poprzednich edycjach gospodarze zdobywali po cztery medale. Bronią tytułów drużynowo zarówno wśród juniorek jak i juniorów.TAK RELACJONOWALIŚMY MISTRZOSTWA PRZED ROKIEM

Gdańscy juniorzy wygrali w tej kategorii wiekowej turnieje drużynowe w dwóch poprzednich latach. Teraz też byliby faworytami, gdyby nie zmiana barw klubowych przez Maxime Tarasiewicz. Obecnie walczy on dla KSz Wrocławianie.

- Można powiedzieć, że wrócił on do swojego klubu. W Gdańsku startował na czas nauki w liceum i zdobycia matury międzynarodowej - wyjaśnia Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej akademickiego klubu.
Natomiast w Sietom AZS AWFiS nadal walczą trzej pozostali złoci medaliści sprzed roku: Maciej Podralski, Wiktor OlszewskiMikołaj Rudnicki.

Na krajowej liście najwyżej notowany jest ten pierwszy. Przed rokiem indywidualnie zdobył brąz, teraz też jest na 3. miejscu rankingu, na który składają się tak występy na arenie krajowej jak i międzynarodowej.

- Liczymy właśnie na Maćka, a także na miejsca na podium tak w turniejach indywidualnych jak i drużynowych - podkreśla Justyna Oczak, kierownik sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS Gdańsk.
Faworytem jest Andrzej Rządkowski. Nie tylko broni tytułu sprzed roku, ale także lideruje na krajowej liście z olbrzymią przewagą, gdyż u schyłku poprzedniego roku wygrał zawody Pucharu Świata w Londynie oraz był trzeci w tej samej rangi turnieju, który odbył się w Lesznie.

Czołówka rankingu juniorów we florecie:
1. Andrzej Rządkowski (Wrocławianie) 363 punkty, 2. Ludwik De Bazelaire (AZS AWF Warszawa) 175, 3. PODRALSKI 156, 4. Szymon Czartoryski (Wrocławianie) 146, 5. Tarasiewicz 138, 6. RUDNICKI 113, 7. PIOTR BOROWIEC (Fundacja Gdańskiej Szkoły Floretu) 106


Wśród juniorek gdańszczankom łatwiej byłoby o miejsce na podium, może nawet walkę o obronę złota, gdyby nie były rozproszone po różnych klubach. W czołowej "10" krajowego rankingu są trzy zawodniczki z Gdańska, ale reprezentują aż trzy podmioty. Z mistrzowskiej drużyny sprzed roku obecnie najwyżej klasyfikowana jest Wiktoria Szewczyk - 9. miejsce.

- Od września pojawiła się Fundacja Gdańskiej Szkoły Floretu, która skupia florecistów i florecistki właśnie w kategorii juniorów. Do 17. roku życia szkolenie prowadzimy w UKS Atena, a seniorska kariera kontynuowana jest w Sietom AZS AWFiS - wyjaśnia prezes Sobczak.
W mistrzostwach nie zobaczymy do niedawna najlepszej gdańskiej juniorki. Anna Szymczak zawiesiła treningi, gdyż podjęła studia w Akademii Medycznej. Przypomnijmy, że kilka lat temu na podobny krok zdecydował się Krystian Gryglewski. Obecnie jest już studentem 3. roku i coraz mocniej ponownie angażuje się we florecie. Na podobny wariant sytuacji floretowi trenerzy liczą w także w przypadku obecnej 19-latki.

Czołówka rankingu juniorek we florecie:
1. Julia Walczyk 445, 2. Julia Chrzanowska (obie KU AZS-UAM Poznań) 295, 3. Renata Tomczak (IKS LESZNO) 234... 6. ALEKSANDRA JEGLIŃSKA (UKS De La Salle) 167, 7. JULIA LIDZBARSKA (Fundacja Gdańskiej Szkoły Floretu) 156, 9. SZEWCZYK 119


Mistrzostwa będą rozgrywane przez dwa dni w Gdańskiej Szkole Floretu przy ul. VII Dwór 7. Sobota jest przeznaczona na turnieje indywidualne, a niedziela na drużynowe. Dla kibiców na wszystkie walki wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM MISTRZOSTW POLSKI DO LAT 20 WE FLORECIE
Sobota
9:45 uroczyste otwarcie
od 10:00 eliminacje grupowe floret mężczyzn
od 12:00 eliminacje grupowe floret kobiet
od 17:30 finały turniejów indywidualnych

Niedziela
od 9:00 turnieje drużynowe kobiet i mężczyzn


Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane