Mistrzostwa Polski w szermierce. Złoto AZS AWFiS Gdańsk, brąz De La Salle Gdańsk

dak.
25 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Mistrzowie Polski AZS AWFiS Gdańsk od lewej: Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak, Michał Siess. Mistrzowie Polski AZS AWFiS Gdańsk od lewej: Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak, Michał Siess.

Mistrzostwa Polski w szermierce były obfite w medale dla gdańskich zespołów. Floreciści AZS AWFiS Gdańsk zdobyli mistrzostwo Polski po pięciu latach. Z kolei w rywalizacji pań UKS De La Salle Gdańsk zajął trzecie miejsce.

AZS AWFiS Gdańsk: Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz Kozak, Michał Siess
UKS De La Salle Gdańsk: Natalia Gołębiowska, Malwina Kołodziejczyk, Alicja Kisielewska, Wiktoria Szewczyk

Mistrzostwach Polski seniorów w szermierce odbyły się po raz 92. W podwarszawskim Raszynie floreciści AZS AWFiS Gdańsk zdobyli tytuł po 5-letniej przerwie. Drużna w składzie: Piotr Janda, Mikołaj Rudnicki, Mateusz KozakMichał Siess pokonała w finale AZS Warszawa 45:36.

Najtrudniejszym rywalem okazał się jednak drugi zespół AZS AWFiS Gdańsk, który został pokonany w ćwierćfinale (45:37). Z kolei w półfinale wyeliminowali KS Wrocławian (45:24), najlepszą drużyny ostatniej dekady.

Z kolei w rywalizacji pań UKS De La Salle Gdańsk zdobyły brązowy medal. Malwina Kołodziejczyk, Natalia Gołębiowska, Alicja KisielewskaWiktoria Szewczyk w spotkaniu o 3. miejsce pokonały AZS Warszawa 45:40. W finale AZS UAM Poznań pokonał AZS AWF Poznań 45:28.

• UKS De La Salle Gdańsk od lewej: trener Jarosław Mojski, Natalia Gołębiowska, Malwina Kołodziejczyk, Alicja Kisielewska, Wiktoria Szewczyk, trener Longin Szmit.
  • Brązowe medalistki UKS De La Salle Gdańsk od lewej: Malwina Kołodziejczyk, Witkoria Szewczyk, Natalia Gołębiowska, Alicja Kisielewska.

W turniejach indywidualnych dwie zawodniczki dotarły do ćwierćfinałów. Marta Mech najmniejszą z możliwych różni przegrała z Antoniną Lachman 14:15 i zawody ukończyła na 8. pozycji, więc na medal musi poczekać przynajmniej do następnego roku. Natalia Gołębiowska po dwóch wygranych pojedynkach uległa Martynie Jelińskiej i zajęła ostatecznie 6 miejsce. W finale Julia Walczyk pokonała Jelińską 15:7.

Kolejne igrzyska olimpijskie bez gdańskiego floretu. Sprawdź kiedy następcy medalistów?

Na tym samym etapie turnieju zmagania zakończyli panowie. Michał Siess z przegrał Leszkiem Rajskim 11:15 i zajął 6. miejsce. Zeszłoroczny wicemistrz Mikołaj Rudnicki nie poprawił rezultatu z 2020 roku i został sklasyfikowany na 7 pozycji. Przegrał z późniejszym zwycięzcą Andrzejem Rządkowskim 6:15.

Trener złotej drużyny Radosław Glonek nie krył rozgoryczenia po turnieju indywidualnym, gdyż jeszcze 5 zawodników było w pierwszej "16" turnieju, jednak żadnemu z nich nie udało się stanąć na podium.

- Było wiele walk na styku, ale w końcówce minimalnie ulegali nasi zawodnicy. Bardzo cieszę się, że chłopakom udało się zebrać i wywalczyć złoto w drużynie. W półfinale pokonali zespół z Wrocławia z którym w ostatnich latach przegrywali. Nawet ich zdeklasowali, co może zapowiadać pewien przełom na najbliższe lata - mówi trener Glonek.
Liderką brązowego zespołu De La Salle okazała się jeszcze juniorka Malwina Kołodziejczyk. Trener prowadzący kobiety Longin Szmit wystawił ją jako kończącą. Ta jednak wytrzymała emocje i w decydującym momencie walki o brąz utrzymała prowadzenie, dzięki czemu mogła cieszyć się z medalu.