MŚ: Polska - Szwecja 33:30

2 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Konga Achruk do meczów, w których otrzymywała nagrodę dla najlepszej zawodniczki, może dopisać także inauguracyjny pojedynek na mistrzostwach świata 2017. Konga Achruk do meczów, w których otrzymywała nagrodę dla najlepszej zawodniczki, może dopisać także inauguracyjny pojedynek na mistrzostwach świata 2017.

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych pokonała Szwecję 33:30 (17:15) w pierwszym występie w finałach mistrzostw świata w Niemczech. Za najlepszą w naszej ekipie uznana została Kinga Achruk. Zagrały trzy szczypiornistki Vistalu Gdynia. Dwie bramki udało się zdobyć Katarzynie Janiszewskiej. W niedzielę o godzinie 14 biało-czerwone zmierzą się z Czeszkami.

PUCHAR ZDOBYTY PRZED MISTRZOSTWAMI

POLSKA: Płaczek, Gawlik - Janiszewska 2, Kobylińska 2, Achruk 9, Drabik 4, Kudłacz-Gloc 7, Grzyb 6, Urtnowska 2, Kozłowska, Szarawaga, Roszak 1, Zawistowska, Lisewska

SZWECJA: Idehn, Bundsen - Toft 3, Mellegard 5, Ekenman-Fernis 2, Stoemberg, Roberts 4, Gustin, Westberg, Lagerquist 1, Gullden 5, Blomstrand 2, Hagman 5, Jacobsen, Alm 3.

Selekcjoner Leszek Krowicki zabrał na mistrzostwa świata 17 piłkarek ręcznych, choć do protokołu meczowego wpisać może 16. W kadrze są 4 przedstawicielki Vistalu Gdynia. Z ekipy mistrzyń Polski na razie w podstawowym składzie gra tylko Katarzyna Janiszewska. Prawoskrzydłowa pierwszą bramkę zdobyła na 7:7. Potem trafiła na 21:18. Na parkiecie spędziła całe spotkanie, nie licząc jednego wykluczenia.

Jeszcze w pierwszej połowie do gry weszły jej koleżanki klubowe: obrotowa Joanna SzarawagaJoanna Kozłowska. Pomagały przede wszystkim w defensywie. Ta pierwsza wypracowała też karnego na 12:12, a w ostatniej minucie pierwszej połowy otrzymała karę. Jednak już wówczas mieliśmy przewagę, gdyż Szwedki wybiły z rytmu rzuty w poprzeczki, w tym z karnego oraz słupki. Natomiast biało-czerwone przez większą część gry miały ponad 70-procentową skuteczność.

Mecz piłkarek ręcznych cieszył się wielkim zainteresowaniem publiczności w Bietigheim. W hali przygotowano ponad 3600 miejsc. Wszystkie bilety zostały wyprzedane. Nie wszystkim chętnym udało się kupić wejściówki. Zabrakło ich m.in. dla kibiców z Polski, którzy na przyjazd zdecydowali się w ostatniej chwili.

VISTAL ZMIENIŁ TRENERA. PREZES KLUBU WYJAŚNIA, DLACZEGO KAMIELIN ZASTĄPIŁ TRUSZYŃSKĄ

O ile początek meczu należał do Szwedek, które prowadziły 4:2, a nasza reprezentacja pierwszy korzystny wynik osiągnęła na 9:8 po dwóch trafieniach z rzędu Joanny Drabik, to pierwsze minuty po zmianie stron to całkowita dominacja biało-czerwonych.

Aż trzy razy z rzędu nasze reprezentantki zdobywały bramki rzutami przez całe boisko, gdy rywalki wycofywały bramkarkę do gry w osłabieniu. W 40. minucie Polki prowadziły już 26:19.

Nie był to jednak koniec emocji. Rywalki zmniejszyły straty do 2 trafień (26:28 w 49. min.), ale nie zdołały odzyskać inicjatywy. Utrzymanie przewagi wzięły na swoje barki najbardziej rutynowane: Kinga AchrukKarolina Kudłacz-Gloc. Gdy trzeba było, dobrymi interwencjami w bramce koleżanki wspierała Adrianna Płaczek. Tym samym udał się rewanż za mecz w mistrzostwach sprzed dwóch lat, który to Szwedki wygrały 31:30.

W niedzielę Polski zmierzą się z Czeszkami, które w pierwszym meczu pokonały Argentynę 28:22 (19:9). Ponadto w naszej grupie są jeszcze: Norwegia i Węgry. W ich bezpośrednim meczu zdecydowanie lepsze były Skandynawki, które wygrały 30:22 (21:11).

W pierwszej fazie turnieju każdy z tych zespołów zagra z każdym, a zatem na parkiet wyjdzie pięciokrotnie. Po cztery najlepsze drużyny z każdej z czterech grupy awansują do 1/8 finału. Dalej obowiązywać będzie system pucharowy.

Przypomnijmy, że dwa ostatnie turnieje tej ranking, w 2013 i 2015 roku Polki kończyły na 4. miejscu. Jednak do tegorocznych rozgrywek mogły przystąpić tylko dzięki dzikiej karcie otrzymanej od światowej federacji IHF.

Mecze na żywo można oglądać na kanałach telewizji publicznej: TVP Sport oraz TVP 3.

PEŁNA KADRA NA MISTRZOSTWA ŚWIATA

Harmonogram transmisji telewizyjnych z meczów grupowych polskich piłkarek ręcznych na MŚ:

• Super mecz i wynik

Znakomity początek turnieju i wreszcie gra, którą się ogląda z ogromną przyjemnością, Wielka Kinga Achruk, znakomita Karolina _ Pani Kapitan jak i Adrianna w bramce. Swoje dodały i inne Panie, Kasia Janiszewska, Monika Kobylińska, Asia Szarawaga (w obronie).