MŚ: Polki zagrają o miejsca 17-20

ras., jag.
7 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 15:23 (8 grudnia 2017)
Podobnie jak przed rokiem w finałach mistrzostw Europy, także i w mistrzostwach świata ekipa Leszka Krowickiego w grupie nie zajęła miejsca, które dawało w drugiej fazie turnieju grę z najlepszymi. Podobnie jak przed rokiem w finałach mistrzostw Europy, także i w mistrzostwach świata ekipa Leszka Krowickiego w grupie nie zajęła miejsca, które dawało w drugiej fazie turnieju grę z najlepszymi.

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych na zakończenie rozgrywek grupowych rozgromiła Argentynę 38:20 (19:9). Szansa na awans do 1/8 finału została przegrana dzień wcześniej po porażce z Węgrami 28:31 (11:13). Na turnieju w Niemczech biało-czerwonych pozostała rywalizacja o miejsca 17-20, czyli rozgrywki o Puchar Prezydenta IHF. Następnym rywalem, w niedzielę o godzinie 11:30 będzie Angola.

GAPSKA I KULWIŃSKA ODCHODZĄ Z VISTALU

Polska - Argentyna 38:20 (19:9)

POLSKA: Płaczek, Gawlik - Janiszewska 2, Kobylińska 1, Achruk 5, Drabik 1, Kudłacz-Gloc 7, Grzyb 3, Michałów 2, Urtnowska 3, Zawistowska 2, Roszak 3, Górna 1, Szarawaga 4, Lisewska 4

ARGENTYNA: Carratu, Bordon - de Uriarte, Iacoi, Medel 3, Pizzo 2, Salvado 4, Bonazzola, Mendoza 1, Crivelli 1, Gavilan, Sans 2, de Leon 1, Gandulfo 1, Karsten 2, Casasola 3

Mimo braku szans na awans do 1/8 finału Leszek Krowicki rozpoczął pojedynek z Argentyną w najsilniejszym składzie. Nasza reprezentacja nie mogła bowiem przegrać, aby nie spaść do grona najsłabszych zespołów w Niemczech, które skończyły rozgrywki w grupach na ostatnich miejscach i grać będą o pozycje 21-24.

Biało-czerwone tylko przez kilka początkowych minut miały kłopoty z Argentyną. W przełamaniu oporu rywalek pomogły m.in. dwie bramki z rzędu Katarzyny Janiszewskiej, po których zrobiło się 6:3. Prawoskrzydłowa Vistalu Gdynia tradycyjnie w tych mistrzostwach zagrała w podstawowym składzie. Jeszcze do przerwy mogła dołożyć dwa kolejne trafienia, ale rzuciła w słupek i na górną siatkę bramki.

Zresztą, gdy przewaga Polek rosła, brak koncentracji zdarzył się nie tylko jej. Na przykład Karolina Kudłacz-Gloc, wybrana później najlepszą zawodniczką meczu, w pierwszej połowie zdobyła aż 7 bramek, a z karnych pomyliła się dwukrotnie przy trzech podejściach.

Stronami boiska zespoły zamieniły się przy prowadzeniu naszej drużyny 19:9. W drugiej połowie selekcjoner sprawdzał głównie te, które mniej grały w tym turnieju. Na kole mogła wykazać się m.in. Joanna Szarawaga. Gdyńska obrotowa po bramce na 23:9 skłoniła szkoleniowca Argentyny do wzięcia czasu, a następnie trafiła jeszcze trzykrotnie.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z INAUGURACYJNEGO I WYGRANEGO MECZU POLEK W MŚ

Jedyną zawodniczką w naszej reprezentacji, która tego dnia nie wyszła na parkiet była gdyńska rozgrywająca - Aleksandra Zych. Przypomnijmy, że czwarta piłkarka ręczna Vistalu, która przyjechała na mistrzostwa, została wycofana ze składu. Przed spotkaniem z Węgierkami Joanna Kozłowska ustąpiła miejsca w kadrze rezerwowej Monice Michałów. W trakcie turnieju selekcjoner może dokonać trzech zmian w "16".

Dla Polski wygrana nad Argentyną jest dopiero drugim sukcesem w Niemczech. Na inaugurację zawodów pokonały Szwecję 33:30. Potem przegrały trzykrotnie. W piątek też wysoka wygrana to zasługa słabości rywalek, a nie tyle dobra forma naszej ekipy. Biało-czerwone popełniły m.in. bowiem aż 17 strat.

Polki nie mają już szans na powtórzenie 4. miejsca, które zajmowały w dwóch poprzednich mistrzostwach świata, w 2013 i 2015 roku. Teraz zagrają o pozycje 17-20. Najpierw zmierzą się z Angolą, czyli 5. drużyną grupy A, która w tym turnieju odniosła jedyne zwycięstwo 32:28 nad Paragwajem. Następnie zagrają z jedną z 5. ekipą z grup C lub D, czyli Brazylią bądź Kamerunem o 17. bądź 19. lokatę. Mecze zaplanowano w Lipsku.

Przypomnijmy, że Brazylia to mistrzynie świata z 2013 roku. W składzie mają m.in. rozgrywającą Vistalu - Patricię Machado-Matieli. W grupie C, podobnie jak Polsce, awansu nie dało tej drużynie zdobycie 4 punktów (remisy z Czarnogórą 23:23

Dwa lata temu biało-czerwone grały z Angolą w meczy grupowym mistrzostw świata. Wygrały po mękach 29:27, choć w pierwszej połowie traciły już 5 bramek (9:14), a jeszcze przy 25:25 był remis.

DROGA PRZEZ MĘKĘ, CZYLI RELACJA Z MECZU POLSKA - ANGOLA z MŚ 2015 ROKU

Terminarz gier o Puchar Prezydenta IHF (Lipsk)

Polska - Węgry 28:31 (11:13)

POLSKA: Płaczek, Gawlik - Achruk 6, Drabik 2, Grzyb 4, Górna, Janiszewska 3, Kobylińska 4, Kudłacz-Gloc 8, Lisewska, Roszak 1, Szarawaga, Urtnowska, Zawistowska, Zych, Michałów

Węgry: Biro, Janurik - Bodi 5, Goerbicz 5, Hafra 1, Kisfaludy 2, Klivinyi 4, Kovacs, Kovacsis 8, Lukac 1s, Mayer, Meszaros, Schatzl 4, Szekeres 1, Szollosi-Zacsik 1

Szansa na 1/8 finału została przegrana w czwartek. W meczu z Węgrami Polkom potrzebny był co najmniej remis. Z każdej liczącej sześć drużyn grupy prawo awansu do fazy pucharowej mają bowiem po cztery zespoły. Smaczku rywalizacji nadał fakt, że Polkom przyszło się mierzyć z zespołem prowadzonym przez swojego byłego selekcjonera Kima Rasmussena.

W wyjściowym składzie na prawym skrzydle rozpoczęła Janiszewska, a dwie inne zawodniczki mistrzyń Polski - Zych i Szarawaga zasiadły na ławce rezerwowych.

Biało-czerwone rozpoczęły od prowadzenia 2:0 po bramce byłej "vistalki" Moniki Kobylińskiej. Węgierki, które w pierwszych minutach zaliczyły m.in. rzut w poprzeczkę, doprowadziły do wyrównania. Madziarki miały szansę odbić prowadzenie, ale po własnym przechwycie dogodną kontrę zmarnowała Kinga Klivinyi. Celnym rzutem na odpowiedziała Janiszewska, odzyskując prowadzenie 5:4.

Nasze szczypiornistki miały jednak problem z objęciem wyższego prowadzenia niż jednobramkowe. Nie udało się tego zmienić nawet podczas pierwszej gry w przewadze, bo Węgierki skutecznie zwarły szyki w obronie utrudniając rozegranie akcji. Przez 10 minut Polki zdobyły zaledwie dwie bramki. Rzut karny po raz pierwszy w turnieju zmarnowała Kinga Achruk, a rywalki odbiły prowadzenie, które szybko urosło do różnicy 3 trafień.

PORAŻKA Z CZECHAMI 25:29 SPRAWIŁA, ŻE PRZY TAKIEJ SAMEJ LICZBIE PUNKTÓW JAK RYWALKI, POLKI NIE AWANSOWAŁY DO 1/8 FINAŁU

Czas wziął trener Krowicki i do przerwy udało się zmniejszyć stratę, ale zaraz na początku drugiej połowy Węgierki odskoczyły na 6, a następnie na 7 bramek. W 42. minucie trener Krowicki desygnował na boisko Aleksandrę Zych. Zawodniczka Vistalu nie odmieniła jednak sytuacji Polek. Czerwoną kartką za atak na głowę Kudłacz-Gloc ukarana została za to Anett Kisfaludy, a trzymająca się za twarz kapitan Polek przy stanie 17:25 na kilka minut opuściła boisko ze łzami w oczach.

W piłce ręcznej jednak czerwona kartka to obowiązek gry w osłabieniu tylko przez 2 minuty. W końcówce spotkania naszej drużynie udało się jedynie zmniejszyć rozmiary przegranej, ale koniecznego punktu, by zachować szansę na 1/8 finału, nie zdobyły. Ostatecznie przegrały go na korzyść Czech. Przy identycznym dorobku punktowym decydował wynik bezpośredniego meczu.

Podobnie, jak męska reprezentacja na początku roku w mistrzostwach świata, nasze panie też mogą zająć co najwyżej 17. miejsce.

Natomiast grupę B wygrały Szwedki, z którymi nasza drużyna wygrała na otwarcie turnieju. W ostatnim meczu pokonały one Norwegię 31:28. Natomiast 3. pozycja dla Węgierek po wygranej z Czechami 30:29.

• (1)

O tej porze się pracuje, a nie ogląda mecze.

• 3 8

• Glupis

Wiele osób nie pracuje. Ani to dowcipne ani madre.

• 4 1

• jaka liga taka reprezentacja (1)

Słabiutka liga i większość zawodniczek nic nie znaczących w swoich klubach zagranicznych. Plus brak motoryki. Przykro to oglądać i komentować. Dziewczyny po prostu zawiodły.

• 27 3

• ??????????

Zawiódł raczej pan trener ze swoim pomysłem

• 0 0

• No i girara..... Marność , marność nad marnościami:) (1)

A balonik był tak napompowany że chyba dziewczyną zabrakło powietrza. Mi nie żal.... bo stare motto mówi.... " Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi" Szkoda tylko kibiców i kasy......

• 18 6

• dziewczynom! reszta się zgadza

• 4 0

• Obraz polskiej szczypiornistki: Dobrze zjeść, porządnie wyspać, miec tysiące znajomych, marzenia o gromadce dzieci i brak faceta.

• 20 5

• To jest totalny badziew.

• 12 1

• (2)

Szczypiornistka powinna być niska, szczupła, szybka i sprytna.

• 8 8

• co ty bredzisz

• 7 4

• I koniecznie blondi :)

• 0 1

• Jeśli kapitan mówi, ze koleżanki są zmęczone po pierwszym meczu, to chyba pomyliły MŚ z ligą okręgową. Wiele zespołów grało swoje mecze dzień po dniu, ale tylko nam gacie w kroku przeszkadzały.