Wiadomości

Mistrzostwa świata w półmaratonie 17 października w Gdyni

Półmaraton w Gdyni odbędzie się pomimo pandemii, ale w reżimie sanitarnym. Na starcie mistrzostw świata stanie blisko 250 zawodników i zawodniczek.
Półmaraton w Gdyni odbędzie się pomimo pandemii, ale w reżimie sanitarnym. Na starcie mistrzostw świata stanie blisko 250 zawodników i zawodniczek. fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, przełożone z marca mistrzostwa świata w półmaratonie odbędą się w Gdyni w sobotę 17 października. Blisko 250 biegaczy czterokrotnie pokona pętle ze startem na skwerze Kościuszki i metą na plaży. Start biegu kobiet o godz. 11. Panowie pobiegną o 12:30. Do rywalizacji przystąpią najlepsi na świecie, a zmagania będzie można śledzić dzięki transmisji przez internet.Mistrzostwa świata w półmaratonie początkowo miały odbyć się 29 marca. Rywalizacja najlepszych biegaczy na dystansie 21,0975 została przesunięta na 17 październik z powodu pandemii COViD-19. Koronawirus nie odpuszcza, ale sobotnia impreza odbędzie się, choć oczywiście w stosownym reżimie sanitarnym.

Zmiana terminu nie wpłynęła negatywnie na obsadę World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020. Udział i walkę o złoty medal potwierdziły już największe gwiazdy światowego biegania. Aż 15 biegaczy może pochwalić się rekordami życiowymi poniżej 60 minut, a rezultaty osiągane przez kolejnych 14 plasują się w granicach 61 minut.

Tak to miało wyglądać - mistrzostwa świata w półmaratonie 2020. Meta na plażyWśród kobiet 10 najlepszych zawodniczek ma "życiówki" z półmaratonu na poziomie 1:06:30 lub szybciej, a 21 kolejnych biegało poniżej 69 minut. Wśród uczestników World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 znajdą się rekordziści półmaratonu z Afryki, Europy i Azji.

Wśród 250 sportowców z ponad 50 drużyn znaleźli się m.in.: rekordzista świata na 5000 m i 10000 m Joshua Cheptegei z Ugandy, autor najlepszego tegorocznego wyniku na świecie (58:38) Kenijczyk Kibiwott Kandie czy rekordzistki świata w półmaratonie Peres Jepchirchir z Kenii i Ababel Yeshaneh z Etiopii.

Tak wyglądał gdyński półmaraton w 2019 rokuTrasa biegu składa się z pętli, którą biegacze pokonają cztery razy.
Trasa biegu składa się z pętli, którą biegacze pokonają cztery razy. mat. prasowe
Polskę reprezentować będą: Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów), Adam Nowicki (MKL Szczecin), Adam Głogowski (UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork), Damian Kabat (WMLKS Pomorze Stargard), Katarzyna Jankowska (KS Podlasie Białystok), Aleksandra Lisowska (KS AZS UWM Olsztyn), Angelika Mach (AZS UMCS Lublin) i Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin).

Trasa sobotniego biegu zmieniła się z jednej pętli o długości 21,097 km na cztery pętle po około 5,5 km, wokół centrum Gdyni, a następnie kończy się na plaży miejskiej. Start pań odbędzie się o godzinie 11, panowie pobiegną o 12:30.

Będą to pierwsze zawody World Athletics Series od wybuchu pandemii na początku tego roku. Pod koniec sierpnia organizatorzy zostali zmuszeni do podjęcia bardzo trudnej decyzji o odwołaniu biegu masowego, który miał towarzyszyć mistrzostwom świata w półmaratonie, a na jego liście startowej znajdowało się ponad 27 tys. osób.

Komunikat organizatorów mistrzostw świata w półmaratonie do uczestników biegu masowegoBieg będzie miał teraz formę rywalizacji wirtualnej. Każdy zawodnik, który zarejestrował się na pierwotny termin ma prawo przenieść się z biegu konwencjonalnego na bieg wirtualny i wystartować razem ze wszystkimi 17 października, zachowując wszelkie benefity wynikające z udziału w mistrzostwach: oficjalną koszulkę marki Asics, pamiątkowy plecak, numer startowy oraz unikalny medal finishera.

W związku z organizacją, przygotowaniem i przeprowadzeniem mistrzostw świata w półmaratonie, w najbliższych dniach, mieszkańców Gdyni czekają zmiany w organizacji ruchu. Reorganizacja obejmie zasięgiem głównie ulice znajdujące się w centrum miasta. Największe zmiany będą odczuwane w sobotę, 17 października, w dniu mistrzostw.

Gdzie są pieniądze z wpisowego do mistrzostw świata w półmaratonie Gdynia 2020?W związku z organizacją, przygotowaniem i przeprowadzeniem mistrzostw świata w półmaratonie w najbliższych dniach mieszkańców Gdyni będą czekały zmiany w organizacji ruchu. Reorganizacja obejmie zasięgiem w największej mierze ulice znajdujące się w centrum miasta. Największe zmiany będą odczuwane w sobotę, 17 października, w dniu mistrzostw.

Trasa zawodów obejmuje ulice: Skwer Kościuszki- 10 Lutego (od Skweru Kościuszki do Władysława IV)- Władysława IV (od 10 Lutego do Piłsudskiego- nawrotka do Żwirki i Wigury)- Żwirki i Wigury- Świętojańska (od Żwirki i Wigury do Piłsudskiego)- Piłsudskiego- Bulwar Nadmorski- al. Topolowa. Trasa będzie wyłączona z ruchu w godz. 8-16.

Dodatkowo w godzinach 8-16 z ruchu wyłączony będzie odcinek ul. 10 Lutego od ul. Dworcowej do ul. Władysława IV. W godzinach 10:30- 14 zostanie zamknięta jezdnia al. Zwycięstwa prowadząca ruch w kierunku Centrum (od skrzyżowania z ul. Wielkopolską).

Śródmieście:

 • wyjazd z rejonu położonego pomiędzy torami a ulicami 10 Lutego- Władysława- Obrońców Wybrzeża możliwy będzie jednym pasem ruchu ul. Władysława IV w kierunku Węzła Maksymiliana,
 • dojazd do szpitala będzie cały czas utrzymany od strony ul. Dworcowej i Placu Konstytucji (ulicami Starowiejską i Wójta Radtkego),
 • będzie można przejechać jednym pasem ruchu ul. 10 Lutego od ul. Świętojańskiej do ul. Władysława IV,
 • z rejonu otoczonego trasą zawodów będzie można wyjechać przez Kamienną Górę (przekroczenie trasy zawodów w obu kierunkach na skrzyżowaniu ulic Legionów i Piłsudskiego) lub przez ul. Władysława IV w kierunku ul. Jana z Kolna (odcinek od skrzyżowania z ul. Obrońców Wybrzeża z przekroczeniem trasy zawodów w jednym kierunku na skrzyżowaniu z ul. 10 Lutego),
 • trasę zawodów będzie można przekroczyć poprzecznie na skrzyżowaniach ul. Świętojańskiej z ulicami Kilińskiego oraz Traugutta,
 • Świętojańska na odcinku pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury a Zygmuntowską będzie można poruszać się w dwóch kierunkach


Kamienna Góra:

 • wjazd i wyjazd z Kamiennej Góry będzie możliwy poprzez skrzyżowanie ulic Legionów i Piłsudskiego (przecięcie trasy zawodów),
 • wyjazd będzie możliwy również przez ul. Armii Krajowej do ul. Władysława z przekroczeniem trasy zawodów na skrzyżowaniu ul. Władysława IV z ul. 10 Lutego,
 • na ul. Słowackiego oraz na ul. Żołnierzy I Armii WP (pomiędzy ulicami Świętojańską i Słowackiego) będzie można poruszać w dwóch kierunkach.
 • Ponadto w związku przygotowaniami do zawodów w dniach 14-18.10.2020 będzie wyłączona z ruchu jezdnia Skweru Kościuszki na odcinku od ul. Świętojańskiej do ul. Żeromskiego. Wygrodzony zostanie środkowy pas Skweru Kościuszki (rejon Pomnika Polski Morskiej i fontanny) oraz odcinek ul. Waszyngtona pomiędzy jezdniami Skweru Kościuszki

Opinie (167) ponad 20 zablokowanych

 • ??? w maseczkach bedą biegac czy jak ??? smiech na sali jaka sciema z ta pandemia skoro pozwalaja na organizacje takiej imprezy. ale nas rolują.

  • 16 2

 • Wszyscy bojkotują tą impreze,to niema nic wspólnego z promocją Miasta ,bo organizator oszukał 30tys uczestników!! (1)

  I dowołał imprezę masową nie oddając ani grosza!!Ale nie mistrzostwa swiata bo za ich organizacje dla garstki biegnących dostanie kolejne miliony od sponsorów i miasta z kasy mieszkańców!!
  To jest anty promocja miasta !!A teraz zobaczcie sobie na co poszły wasze pieniądze .
  1 miejsce open 30 tys. USD
  6 miejsce open 3 tys. USD
  Identyczne stawki drużynowo
  To właśnie z waszej kasy te nagrody!!

  • 26 1

  • o Dżisas

   Co za malkontent!
   Organizator odwołał? Czy nie może raczej epidemia? No naprawdę straszny ten organizator
   I jeszcze nagrody bezczelnie przyznał najlepszym biegaczom na świecie. No straszny

   • 0 0

 • Chyba ktoś ochujał

  • 24 2

 • To jest Sobota handlowa ostatni dzień na zrobienie zakupów a oni całe miasto blokują dlaczego nie zrobili tego biegu w (1)

  w Niedziele No i strefa czerwona wszystkie imprezy sportowe i kulturalne zostały odwołane !!! A oni będą bez masek biegać ? powinna być odwołana ,a nagrody przeznaczyć na cel charytatywny .

  • 22 4

  • tak, cała twoja Chylonia też bedzie zablokowana

   • 2 1

 • Wielbiciele Golfów II-jek znowu marudza.

  • 5 11

 • Czuję się oszukany

  Miało być święto dla wielu biegaczy a okazał się klapą po mimo tego uważam że organizatorzy mnie okradli z wpisowego bo nie było i nie jest celem biegnięcia biegu wirtualnego który zaploponował organizator powinien oddać wpisowe dla tych którzy nie pobiegną i nie chcą podejmować wyzwania w biegu wirtualnym

  • 20 0

 • Szczyt ignorancji i głupoty (2)

  Rozumiem ze jest to impreza juz raz przesunięta i organizatorzy stoją trochę pod ścianą ale w świetle tego co się dzieje w Polsce i nowych obostrzeń które wchodzą w życie od jutra organizowanie tej imprezy to jest po prostu skandal!!! I przestańcie mówić o jakimś reżimie sanitarnym- to jest wciskanie ludziom głupoty, a przyjazd obcokrajowców (którzy z pewnością odbyli kwarantanne) to jest jakiś cyrk! jako gdynianin jest mi wstyd za władze Gdyni ze pozwalają na organizację tych zawodów. Igrzyska olimpijskie zostały przesunięte na przyszły rok a tych zawodów nie można było??? Wstyd !

  • 31 2

  • Od razu widac ze ta cala epidemiq to wymysl skoro organizuja taka impreze;/

   • 0 2

  • A pierwsze slysze

   ze przyjeżdżający do naszego kraju musza kwarantannę odbywać???

   • 1 0

 • no w końcu są biegacze , już się za wami stęskniłem

  Jutro półmaraton.
  Za tydzień zróbmy dogrywkę , drugą połówkę tak aby był to jednak cały maraton a mieszkańcy mogli pocieszyć sie dłużej.
  Acha :
  i w obstawie zaangażujcie kilka karetek z ratownikami .

  • 13 3

 • Co jest

  I znowu usunęli przecież nasz okradli z wipsowego

  • 8 3

 • potomek komucha robi impreze miedzynarodowa w czerwonej strefie

  ludzie maja ograniczenia w sklepie a tu impra i miasto zamkniete czekamy az wladze centralne zareaguja i rozpedza ten folwark

  • 21 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane