Gdańscy wioślarze w półfinałach MŚ

26 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Mateusz Biskup (z lewej) i Miłosz Jankowski (z prawej) są już w najlepszej "12" świata, ale aspiracje mają większe. Mateusz Biskup (z lewej) i Miłosz Jankowski (z prawej) są już w najlepszej "12" świata, ale aspiracje mają większe.

Bardzo dobrze wioślarze AZS AWFiS Gdańsk rozpoczęli mistrzostwa świata. Na amerykańskim torze w Sarasocie zarówno Miłosz Jankowski w dwójce podwójnej wagi lekkiej jak i Mateusz Biskup na dwójce podwójnej wygrali swoje przebiegi i zdobyli bezpośredni awans do półfinałów, czyli zapewnili sobie miejsca w czołowej "12". Apetyty mają znacznie większe, gdyż przed rokiem na igrzyskach olimpijskich byli finalistami.

PRZECZYTAJ O UDANYCH STARTACH GDAŃSKICH WIOŚLARZY W PIERWSZEJ CZĘŚCI SEZONU

Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro Mateusz Biskup otarł się o medal, zajmując 4. miejsce na czwórce podwójnej. Natomiast Miłosz Jankowski w Brazylii był szósty. W tym sezonie, jak informowaliśmy, kadrowicze z AZS AWFiS Gdańsk startują w nowych osadach lub z innymi partnerami. Te roszady zaowocowały już dobrymi wynikami w pierwszej części sezonu, a teraz pozwoliły doskonale wejść w najważniejsze regaty roku - mistrzostwa świata.

23-letni Biskup pod koniec maja po raz pierwszy w karierze zdobył medal mistrzostw Europy. W czeskich Racicach, wraz z Mirosławem Ziętarskim (AZS UMK Toruń) zdobył srebro w dwójkach podwójnych. W tym samym składzie w tej konkurencji rywalizują także w Sarasocie.

W przebiegu Polacy prowadzili od startu do mety. Wygrali w czasie 6:13,54. Do półfinałów awansowali bezpośrednio z drugimi na mecie Francuzami (6:14.65).

TUTAJ WYNIKI WSZYSTKICH TRÓJMIEJSKICH SPORTOWCÓW PODCZAS IGRZYSK W RIO

Jeszcze węższe sito eliminacyjne było w dwójkach podwójnych wagi lekkiej. Tutaj z przedbiegu bezpośredni awans do najlepszej "12" czekał tylko na zwycięzców. I Miłosz Jankowski wraz z Jerzym Kowalskim (Gopło Kruszwica) dokonali tej sztuki. Wygrali z wynikiem
6:26.06.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KARIERZE MATEUSZA BISKUPA

To osada, która powstała w tym roku. Na igrzyskach gdańszczanin wiosłował z Arturem Mikołajczewskim (Gopło Kruszwica), który teraz startuje na jedynkach. Nowy duet zdobył już dwa medale w tegorocznych regatach Pucharu Świata (Belgrad, Poznań), a w mistrzostwach Europy zajął 4. miejsce.

Na razie z regat nie została wyeliminowana żadna osada. Ci którzy nie awansowali do półfinałów, popłyną w repasażach. Polacy zatem będą mieli od nich o jeden start mniej, a zarazem więcej czasu na regenerację sił przed półfinałami, które planowane są w środę i czwartek.

Łącznie Polskę reprezentuje 10 osad. Regaty zgromadziły na starcie około tysiąca wioślarek i wioślarzy z 70 państw. Na amerykańskim kontynencie mistrzostwa odbywają się po raz pierwszy od 1999 roku.

- Nie mogę sobie przypomnieć, czy kiedykolwiek desygnowaliśmy na mistrzostwa globu liczniejszą drużynę, ale jej siła wynika również z jakości. Staramy się wysyłać osady, które mają realną szansę walki o finał - podkreśla Bogdan Gryczuk, szef wyszkolenia w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich Bogdan Gryczuk.