Mistrzowie Polski o krok od półfinałów

Krzysztof Klinkosz
2 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

W piątek koszykarze Asseco Prokomu efektownie rozpoczęli swój udział w play-off TBL od wysokiego zwycięstwa nad AZS Koszalin 104:78. W sobotę w Hali Gdynia wygrali nieco mniejszą różnicą, ale po raz trzeci w trzech ostatnich meczach z AZS-em zdobyli ponad 100 punktów. Tym razem podopieczni Tomasa Pacesasa wygrali 106:82 (33:27, 29:21, 21:14, 23:20). W ćwierćfinałowej rywalizacji do 3 zwycięstw mistrzowie Polski prowadzą 2:0. Kolejny mecz we wtorek w Koszalinie.

ASSECO PROKOM: Witka 19, Varda 14, Eldridge 13, Szczotka 10, Widenow 6 - Szubarga 17, Burrell 13, Adams 11, Hrycaniuk 3, Frasunkiewicz 0.

AZS: Reynolds 21, Frazier 17, Reese 12, Śnieg 9, Milicić 9 - Bogavać 6, Łopatka 2, Bartosz 2, Arabas 4, Gibaszek 0, Bieg 0.

Mecz rozpoczął się od punktów Tomasza Śniega. Gdynianie jednak szybko odpowiedzieli i wyszli na prowadzenie 4:2. Akademicy w 3 minucie doprowadzili do remisu 4:4 ale Robert Witka dzięki akcji 2+1 odzyskał prowadzenie dla gdynian.

Gdyński skrzydłowy do swojego dorobku dorzucił jeszcze dwie "trójki", punkty zdobył też Courtney Eldridge i w 6 minucie gospodarze wyszli na prowadzenie 17:4.

Strzelecką niemoc gości przerwał w 7 minucie George Reese. Amerykanin, po tym jak trafił z faulem zdobył od razu trzy punkty dla AZS. Jednak odpowiedź gospodarzy była bardzo szybka. Najpierw punkty zdobył Ratko Varda, za chwilę kolejną trójkę dla Asseco Prokomu zdobył Filip Widenow i gdynainie prowadzili już 22:9.

Goście pozazdrościli gdynianom skuteczności zza łuku i Reese trafił doprowadzając do wyniku 22:14 dla gdynian. Po chwili 4 punkty z rzędu zdobył wprowadzony chwilę wcześniej na parkiet Ronnie Burrell i mistrzowie Polski prowadzili w 8 minucie 26:14.

Goście jeszcze raz zniwelowali straty do poziomu jednocyfrowego, po "trójce" Fraziera (30:23), ten sam zawodnik równo z syreną końcową pierwszej kwarty zdobył jeszcze dwa punkty i po 10 minutach było 33:27 dla Asseco Prokomu.

Na początku drugiej kwarty gra toczyła się na zasadzie kosz za kosz i w 12 minucie było 37:31 dla gospodarzy. Gdynianie mimo prób Witki i Krzysztofa Szubargi nie trafiali już tak regularnie za 3 punkty, za to Grzegorz Arabas zmniejszył jeszcze prowadzenie gdynian do stanu 37:33.

Na dalsze odrabianie strat przez akademików gospodarze już nie pozwolili, ozyskali skuteczność z dystansu i po trzypunktowych rzutach Witki i Eldridge'a w 16 minucie prowadzili 51:37.

Punktowy festiwal Asseco Prokomu trwał nadal. W 19 minucie po wolnych Burella, gospodarze prowadzili już 60:40. W końcowych sekundach pierwszej połowy oddali nieco pola rywalom i po 20 minutach było 62:48 dla Asseco Prokomu.

W pierwszych 20 minutach 16 punktów dla gospodarzy zdobył Witka, 10 było dziełem Burrella. W ekipie z Koszalina najskuteczniejsi byli Frasier i Reese, którzy zdobyli po 12 punktów.

Trzecia kwarta nie przyniosła zmiany obrazu wydarzeń na parkiecie Hali Gdynia. Gospodarze nadal byli skuteczniejsi i powiększali swoją przewagę. Gościom na początku trzeciej kwarty dał się we znaki najbardziej Eldridge, który raz po raz trafiał do kosza AZS-u. W 23 minucie meczu było 69:50 dla Asseco Prokomu.

W ciągu kolejnych 3 minut jednak goście dorobili znaczną część strat. Gdyby Reynolds trafił dwa wolne AZS mógłby zniwelować straty do 10 punktów. Amerykanin trafił jednak tylko raz i w 26 minucie było 69:58 dla gospodarzy.

Wówczas sygnał do dalszego zdobywania punktów dał Ratko Varda, wolnymi "poprawił" Piotr Szczotka i gdynianie wyszli na prowadzenie 73:58.

Rozpędzeni gdynianie w 30 minucie osiągnęli ponad 20 punktową przewagę, 79:58 po rzucie Szczotki. Ostatecznie trzecia kwarta zakończyła się prowadzeniem gospodarzy 83:62.

W pierwszej części ostatniej odsłony skuteczniejsi byli goście, którzy wygrali otwarcie tej części gry 10:4. Dopiero po "trójce" Tommy'ego Adamsa i akcji 2+1 Adama Hrycaniuka było 93:74 dla Asseco Prokomu.

Na 55 sekund przed koncem meczu Adams rzutem za 3 punkty przekroczył barierę 100 punktów zdobytych przez mistrzow Polski. To już trzecia trzycyfrowa zdobycz Asseco Prokomu w trzecim kolejnym meczu z AZS Koszalin. Ostatecznie gdynianie wygrali drugi mecz ćwierćfinałowy 106:82.

Anwil Włocławek 1

Pozostałe wyniki sobotnich spotkań ćwierćfinałowych TBL: Trefl Sopot - Anwil Włocławek 68:76 (17:16, 20:17, 12:22, 19:21), Energa Czarni Słupsk - Polpharma Starogard Gdański 89:70 (22:17, 22:24, 15:12, 30:17), PGE Turów Zgorzelec - PBG Basket Poznań 73:72 po dogr. (17:14, 18:15, 15:16, 13:18, d.10:9).

• Let's Go PROKOM Let's Go ! (4)

Świetny mecz ! AZS prawie wyproszony z hali, brawa dla ochrony ! ;)
    Prokom do mistrzostwa !

• 23 9

• (3)

Ale co się działo, że piszesz prawie wyproszony z hali? W sektorze KK nie widzieliśmy żadnych awantur, tylko normalny doping.

• 5 6

• (2)

no skoro wyzywanie od pedałów i fucki to normalny doping, to ok...

• 5 3

• (1)

Powtarzam jeszcze raz, u nas nic nie było widać z takich akcji, dlatego zapytałem. Skoro sie tak zachowywali to ochrona rzeczywiście dobrze reagowała.

• 9 1

• niestety siedziałem w A6 tuż pod kibolami AZS-u i widziałem jak się zachowywali - jak "bydło" szkoda gadać....wyjątkowe prymitywy przyjechały....

• 3 0

• Ciekawe czy kibicujecie im tylko dlatego ze wygrywają? (2)

Swoja droga to za te pieniadze to w 3miescie moglibysmy mieć ze 4 mistrzow Polski i to mistrzostwa drużyn które maja kibicow.Przypominam sobie kolegę z dawnych lat,ktory tak średnio interesował sie sportem,ale jako ze wszyscy oglądali to robił to z nami.Gra drużyna A z B i on kibicuje jak większość z nas drużynie A po czy przy wyniku 2:0 dla drużyny B mówi ze drużyna A jest do niczego i kibicuje teraz drużynie B.Pewnie teraz "kibicuje"Asseco coś tam coś tam kiedyś Sopot teraz Gdynia jutro Rzeszów na przykład.

• 11 37

• za te pieniądze ma się wygrywać wenerychoro:)

i dokładnie to robią:DDD
      jeszcze nie wytrzeźwiałeś od wczoraj? lecz się!!!