Mistrzowie Polski znów prowadzą w finale

Marta
15 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Koszykarze Asseco Prokomu odzyskali atut parkietu. W pierwszym meczu w Zgorzelcu, a w trzecim finału play-off sopocianie po emocjonującej grze wygrali 80:77 (18:29, 23:14, 21:21, 18:13). Znów kapitalną partię rozegrał Qyntel Woods. Czwarty mecz w niedzielę również w hali Turowa. Początek o godzinie 18.40.

PGE TURÓW: Edney 23 (4x3), Miljkovic 17 (3x3), Roszyk 13 (3x3), Drobnjak 10, Witka 6 (2x3), Daniels 4, Harris 4, Szymański 0, Strzelecki 0, Stefański 0, Turek 0.

ASSECO PROKOM: Woods 21 (2x3), Ewing 15 (1x3), Logan 12, Dylewicz 11 (1x3), Burke 7, Brazelton 4, Burrell 4, Zamojski 2, Łapeta 2, Hrycaniuk 2.

Mecz lepiej rozpoczęli gracze ze Zgorzelca, otworzyli wynik trafiając za 3 punkty, później wprawdzie dzięki punktom Davida Logana i Ronnie Burella sopocianie na chwilę wyszli na prowadzenie ale gospodarze szybko odzyskali inicjatywę.

Ekipa Turowa w pierwszych minutach meczu raziła sopocian głównie szybkimi kontrami i w 4 minucie wicemistrzowie Polski prowadzili 13:8.

Niesieni dopingiem własnej publiczności koszykarze Turowa zdobywali kolejne punkty, byli skuteczniejsi, kiedy nie mogli sobie znaleźć miejsca pod koszem wychodzili za linię 6,25 m. i trafiali z dystansu. Po 10 minutach gospodarze prowadzili 29:18. Sam Tyus Edney zdobył dla Turowa 15 "oczek" 4 razy trafiając za 3 punkty.

O wiele lepsza była w wykonaniu sopocian druga kwarta, w której zagrali oni skuteczniej i składniej. Dzięki poprawieniu obrony w rywale mieli problemy z celnymi rzutami.

Po 5 minutach gospodarze prowadzili już tylko 32:27, dwie minuty później mistrzowie Polski odzyskali prowadzenie (33:32).

Mistrzowie Polski nie utrzymali prowadzenia na dłużej, jednak już do końca pierwszej połowy pozostawali w punktowym "kontakcie". Pierwsze 20 minut szybkiego i ciekawego spotkania zakończył celną trójką Daniel Ewing. Sopocianie odrobili większość strat z pierwszej kwarty i do przerwy tracą do rywala dwa "oczka" (41:43).

W trzeciej kwarcie na parkiet już od pierwszych minut wrócił Edney i Turów znów zaczął się rozpędzać. Gospodarze po 4 minutach drugiej połowy 50:43, niestety w ekipie sopockiej walkę podjął jedynie Qyntel Woods.

Sopocianie powstrzymali nieco ofensywę rywali, uspokoili własną grę, niedopuszczali do szybkich kontr rywali w 27 minucie gospodarze prowadzili już tylko 57:53 a kilkadziesiąt sekund później po kolejnych punktach Woodsa na tablicy wyników pojawił się kolejny remis 57:57.

Kilkanaście sekund przed końcem trzeciej kwarty był remis 62:62, jednak znów niesamowity w piątek Edney dał prowadzenie gospodarzom 64:62.

Czwartą kwartę pięcioma punktami z rzutów wolnych otworzył Ewing, do tego "trójkę" dorzucił - po raczej instynktownym niż zamierzonym odegraniu Pata Burke'a - Woods i sopocianie prowadzili w 33 minucie 70:64.

Gospodarze nie zamierzali jednak tak łatwo sprzedawać swojej skóry w 35 minucie przewaga mistrzów Polski stopniała do zaledwie jednego punktu (72:72) po tym jak za trzy punkty trafił Robert Witka . Ekipa ze Zgorzelca dogoniła sopocian w 38 minucie, po trafieniu Dragisy Drobnjaka był remis 75:75.

Trzypunktową akcją odpowiedział Filip Dylewicz, do końca meczu pozostawała już tylko minuta. Gospodarze zniwelowali straty do 77:78 dzięki trafieniu Drobnjaka, ale na 11 sekund przed końcem Burell trafił dwa razy z linii rzutów wolnych. Do końca meczu pozostawało 11 sekund, gospodarze starali się rozegrać ostatnią akcję z rzutem za trzy punkty.

Na kosz Asseco Prokomu rzut oddał Witka, jednak tym razem nie trafił, piłkę z tablicy zebrał Dylewicz i sopocianie już mogli się cieszyć ze zwycięstwa 80:77.

• 2 3

• ile ultrasów w sektorze letsgoł prokom letsgoł?

• 5 1

• bo normalni kibice zamiast wypisywac farmazony na necie ogladaja mecz (1)

• 22 5

• oczywiscie jakis idiota kliknal lapke w dol bo mu prawda w oczy kole
      szkoda czasu na was dzieci neo

• 2 4

• jeest

jestem z Gdanska Stogów i nigdy nie byłem na meczu Prokomu ale nie wyobrażam sobie kibicowania innej drużynie niż ASECCO PROKOM TREFL SOPOT panowie mistrzostwo musi zostać w trójmieście

• 23 2

• Brawo, Prokom! Dzisiejszy mecz po raz kolejny udowodnil, ze Prokom potrafi obejsc sie bez Logana!

• 11 2

• nooby

ej zmieńcie to !!! Jest 2:1 dla ASSECO a nie dla Turowa!

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 29 5 24 2334:2555 34
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 29 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 107:86 (22:16, 27:20, 33:19, 25:31)
  • TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław 79:82 (23:27, 22:11, 18:27, 16:17)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Start Lublin 96:93 (27:27, 29:16, 24:22, 16:28)
  • PGE Spójnia Stargard - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 94:72 (27:15, 24:25, 21:13, 22:19)
  • Legia Warszawa - Anwil Włocławek 96:87 (23:26, 25:14, 28:29, 20:18)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - Dziki Warszawa 59:66 (9:25, 10:13, 23:15, 17:13)
  • Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - Tauron GTK Gliwice 71:96 (15:20, 24:33, 15:25, 17:18)
  • Arriva Polski Cukier Toruń - King Szczecin 92:88 (31:22, 13:26, 24:17, 24:23)

20 kwietnia 2024, godz. 15:30