Mistrzowie Polski znów zawiedli

Asseco Arka Gdynia

To miała być wyprawa po niemal pewne punkty. Koszykarze Asseco Prokomu w Tallinie grali z outsiderem Grupy B Ligi VTB. Niestety, mistrzowie Polski srodze zawiedli, przegrywając z ekipą złożoną głównie z estońskich koszykarzy, którzy ligę NBA widzieli tylko w telewizji. Gdynianie doznali przykrej porażki z tamtejszym Kalevem 70:77 (8:19, 24:15, 24:16, 16:27). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego pojedynku.

183 typowania

KALEV: Tooma 16, Keerles 16, Tamm 11, Arbet 10, Dunigan 9, Dorbek 8, Sokk 4, Saks 3.

ASSECO PROKOM: Varda 13, Widenow 12, Ewing 11, Wilks 10, Burrell 9, Witka 7, Łapeta 4, Szczotka 2, Eldridge 2.

Początek meczu należał do gospodarzy, tylko na chwilę, po trafieniu Ratko Vardy był remis 2:2. W 4 minucie Estończycy wyszli na prowadzenie 8:2 i trener mistrzów Polski poprosił o czas.

Ostra reprymenda trenera poskutkowała, gdynianie odrobinę poprawili skuteczność i zatrzymywali ataki gospodarzy, na tyle, że w 8 minucie odrobili połowę strat i było 9:6 dla Kalevu.

Niestety zryw gości trwał tylko chwilę, nie przyniosły zamierzonego efektu roszady kadrowe na parkiecie gdyńskiej drużyny. Również defensywa gdynian znów stała się "dziurawa" i gdynianie przegrali pierwszą kwartę 8:19.

Po powrocie do gry goście nadal prezentowali się nadzwyczaj kiepsko, w 12 minucie Kalev prowadził już 21:10, dopiero później punkty Michaela Wilksa i Vardy sprawiły, że prowadzenie gospodarzy nie było już dwucyfrowe (21:13).

Po punktach Ronniego Burrella gdynianie tracili tylko 4 "oczka" 17:21 jednak gospodarze odpowiedzieli "trójką" Gregora Arbeta. Dodatkowo później gdynianie zebrali dwa faule techniczne pod rząd (Burrell za niesportowy faul i Ewing za krytykowanie decyzji sędziego). Gospodarze wykorzystali 3 z 4 wolnych a po tym jak wprowadzali piłkę z boku akcję zakończyli czwartą w meczu "trójką" i w 15 min. było 30:17 dla gospodarzy.

W kolejnych minutach gdynianie wreszcie zagrali szybciej i skuteczniej. Przewaga gospodarzy szybko topniała i po 4 punktach z rzędu Ewinga w ostatniej minucie pierwszej połowy gospodarze wygrywali do przerwy tylko 34:32.

Po przerwie pierwsze punkty zdobył Varda i gdynianie po raz drugi w meczu remisowali (34:34). Gdyński center po kilkudziesięciu sekundach trafił za 3 punkty, później dwa wolne wykorzystał Burrell i było 39:34 dla Asseco Prokomu w 22 minucie.

Mistrzowie Poslki stracili jednak to prowadzenie po chwili (40:39) i po kolejnych akcjach wynik oscylował wokół remisu.

Na wyraźniejsze prowadzenie goście wyszli w 27 minucie, wówczas Filip Widenow trafił "trójkę" i doprowadził do stanu 51:45 dla gdynian. W końcowych minutach trzeciej kwarty Asseco Prokom znów pozwoliło na nieco wiecej gospodarzom i było juz tylko 52:50 dla gdynian, ostatecznie po 30 minutach gdynianie prowadzili 54:50.

W 34 minucie Kalev doprowadził do remisu 54:54 a po rzucie Gregora Arbeta gospodarze odzyskali prowadzenie (56:54). Jeszcze w tej samej minnucie po dynamicznym wejściu pod kosz i wsadzie Ewinga gdynianie odzyskali prowadzenie - 59:57.

Niestety po raz kolejny w środę okazało się, że gdynianie grają falami, po kilku niezłych akcjach w kolejnych nie mieli koncepcji jak powstrzymać gospodarzy i na 2 minuty przed końcem meczu było 65:59 dla Kalevu.

Na 108 sekund przed końcem było już 67:59 dla gospodarzy i dopiero wówczas Widenow przerwał strzelecki impas gdynian ale do końca meczu pozostawało coraz mniej czasu, ponadto Keerles trafił za 3 i było 70:61 dla Kalevu.

Wilks w kolejnych sekundach zdobył w sumie 5 punktów (70:66) ale dalszą pogoń mistrzów Polsi skutecznie uniemożliwili gospodarze i odnieśli zaskakujące zwycięstwo, pierwsze w tej edycji Ligi VTB, 77:70.

Przedostatnie spotkanie w fazie grupowych tych rozgrywek Asseco Prokom rozegra 9 lutego we własnej hali z liderem. Dzisiaj w meczu na szczycie drużyna Chimki Moskiewski Region wygrała na wyjeździe z Azowmaszem Mariupol 99:80 (18:17, 27:18, 23:24, 31:21).

• 19 0

• Może w ramach bojkotu Pacesasa i całej bandy, może Śledzie nie przyjdą na najbliższy mecz APG? (2)

Zapraszamy do najnowocześniejszej hali widowiskowo-sportowej na granicy Gdańska i Sopotu, bilety o połowę tańsze, atmosfera nie do porównania, wierni kibice, trener a nie trenejro, zawodnicy walczą i grają z sercem a nie wożą pupy po mieście autami dealera, co tutaj dużo pisać: Gdynia stolicą rozkładu Polskiej koszykówki (Kager-pamiętamy)

• 8 6

• (1)

atmosfera lepsza? jak na 10.000 hali jest 300 os na TBL to jaka tam moze byc atmosfera?