Mistrzynie Polski pokonały wicemistrzynie

12 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarki Lotosu Gdynia są nie do zatrzymania. Właśnie wygrały 13 mecz z rzędu. Koszykarki Lotosu Gdynia są nie do zatrzymania. Właśnie wygrały 13 mecz z rzędu.

Koszykarki Lotosu na krajowych parkietach rozpoczęły zwycięski marsz 20 grudnia. Od tego dnia w lidze i Pucharze Polski, który stał się ich udziałem, wygrały trzynaście meczów z rzędu! Na zakończenie sezonu zasadniczego gdynianki pokonały na wyjeździe KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 71:65 (16:24, 22:10, 15:20, 18:11). Ten bilans pozwala z optymizmem przystąpić do play-off, mimo że podopieczne Georgiosa Dikaioulakosa będą miały zaledwie czwarty numer rozstawienia. Pierwszy mecz już w czwartek w Gdyni.

KSSSE AZS PWSZ: Nnmanaka 18 (2x3), Piekarska 13 (1), Żurowska 8, Weaver 2, Dźwigalska 1 oraz Richards 9, Kaczmarczyk 8, Skobel 6

LOTOS: Jujka 20, Wright 14, Babkina 12 (2), Tomiałowicz 4, Sosnowska oraz Swanier 15 (2), Krawczyk 6, Mieloszyńska

Bez względu na wynik tego pojedynku było wiadomo, z jakimi numerami rozstawienia przystąpią drużyny do play-off. Gorzowianki już wcześniej zapewniły sobie "trójkę", a Lotos "czwórkę". Jednak skoro wicemistrz kraju gości mistrza to bez względu o stawkę zawsze rywalizacja idzie o prestiż.

W mecz Lotos wszedł źle, ale też rozpoczął nietypową piątką. Na ławce cały mecz została Milka Bjelica, która w środę rozegrała kapitalny mecz w Poznaniu, zdobywając blisko 40 punktów, a szanse gry w podstawowym składzie dostała Klaudia Sosnowska

Pierwszych pięć rzutów gdynianki spudłowały. Natomiast nie myliły się Justyna Żurowska, którą mieliśmy okazję we wtorek oglądać w Gdyni w meczu Gwiazd Euroligi oraz Chioma Nnamaka. Obie zdobyły po cztery punkty, co dało gorzowiankom prowadzenie 8:0.

Dopiero wówczas miejscowy kosz odczarowała Marta Jujka. Przy wsparciu Moniki Wright środkowej gdynianek udało się w 5. minucie zniwelować straty na 6:10. Niestety, końcówka tej kwarty ponownie należała do gospodyń. Do koszykarek, które od początku dziurawiły kosz Lotosu dołączyła jeszcze Izabela Piekarska.

Tylko jej w tej odsłonie udało się trafić za trzy, co przyniosło wynik 17:8 dla akademiczek. Natomiast w ostatniej minucie po akcji tej koszykarki wicemistrzynie Polski uciekły na 10 punktów różnicy (24:14).

Przed końcem kwarty straty o dwa punkty zmniejszyła Elina Babkina. Łotyszka była trzecią i ostatnią gdyńską zawodniczką, której udało się trafić w pierwszych 10 minutach.

Na początku drugiej kwarty Lotos spróbował szybko zniwelować straty. Babkina popisała się celną "trójką", a Paulina Krawczyk po wolnych sprowadziła wynik do 21:24 w 11. minucie.

W drugiej połowie nadal bardzo dobrze poczynała sobie Jujka. Po kwadransie meczu Marta miała na koncie 12 punktów, a jej akcja dała Lotosowi kontaktowe "oczko" na 27:28.

Na pierwsze prowadzenie gdynianek przyszło nam czekać po 17. minuty. Na 31:30 z wolnego trafiła Wright. Jeszcze na chwilę Agnieszka Kaczmarczyk odzyskała przewagę dla gorzowianek (32:31), ale potem było siedem punktów z rzędu Lotosu! Do kolejnej udanej akcji Wright i wolnych Olivii Tomiałowicz "trójkę" dołożyła Naketia Swanier.

Wynik do przerwy na 38:34 dla mistrzyń Polski ustaliła Nnamaka. Prowadzenie to nagroda za agresywną grę i dobrą obronę, która na rywalkach wymusiła aż jedenaście strat. Ponadto gdy rywalki zostały odrzucone od kosza, zupełnie nie wychodziło im rzucanie zza linii 6,75. Do celu trafiła zaledwie jedna z dziesięciu prób za trzy punkty. Niewiele nawet pomogło akademiczkom to, że to one miały przewagę na deskach (wygrały zbiórki 21:17).

W trzeciej kwarcie długo grano punkt za punkt, a Lotos utrzymywał przewagę 2-4 punktów. W 28. minucie do remisu doprowadziła Samantha Jane Richards. Ona też trafiła na 50:48 dla rywalek.

W odpowiedzi Wright i "trójką" Swanier wydawały się opanować sytuację. Niestety, wyniku 53:50 nie udało się utrzymać. Do końca trzeciej kwarty punkty zdobywały już tylko gorzowianki. Akcje Kaczmarczyk i Agnieszki Skobel sprawiły, że w ostatnią kwartę drużyny wchodziły przy przewadze gospodyń 54:53.

W połowie ostatniej odsłony Olivia Tomiałowicz dała Lotosowi korzystny wynik 57:56, a w 36. minucie Babkina poprawiła na 61:58. Także do Eliny należała "trójka" na 64:59.

Potem zaś przewagę Lotosu powiększały akcje Krawczyk i Swanier. Na równo 100 sekund przed końcem gry było 68:62 dla gdynianek. Jeszcze postraszyła gdynianki Skobel, trafiając zza linii 6,75. Potem Wright wykorzystała tylko jeden z dwóch rzutów wolnych, ale zwycięstwo nie uciekło.

W ostatniej akcji meczu piłkę stracił Richards. Przechwyt zanotowała Swanier. Piłka poszła pod gorzowski kosz, a tam Krawczyk idealnie obsłużyła Wright i Amerykanka ustaliła końcowy rezultat.

Pozostałe wyniki 26. kolejki:
ŁKS Siemens AGD Łódź - Matizol Lider Pruszków 53:57 (14:17, 10:15, 16:14, 13:11), Widzew Łódź - Wisła Can-Pack Kraków 56:69 (20:12, 19:26, 9:15, 8:16), Energa Toruń - CCC Polkowice 75:59 (22:9, 19:19, 19:7, 15:24), Odra Brzeg - Artego Bydgoszcz 72:80 (22:25, 13:21, 16:17, 21:17), Utex ROW Rybnik - Inea AZS Poznań 46:66 (11:22, 14:15, 9:13, 12:16)

Drużyny z miejsc 1-8 zakwalifikowały się do play-off. W pierwszej rundzie grać się będzie do dwóch zwycięstw. Pierwszy i ewentualnie trzeci mecz odbędzie się u drużyny wyżej notowanej po rundzie zasadniczej. Terminy ligowe to: 16, 19 i ew. 23 marca, ale nasza drużyna pierwszy mecz rozegra 17 marca o godzinie 18.00. Rywalem Lotosu będzie Matizol Lider Pruszków. W pierwszej części sezonu z tym rywalem gdynianki wygrały na wyjeździe aż 102:66 oraz przegrały u siebie 63:69.