Młoda Ekstraklasa na finiszu

24 maja 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

W cieniu dorosłej finiszuje piłkarska Młoda Ekstraklasa. W środę o godzinie 16.00 przy ul. Traugutta Lechia ugości Widzew Łódź. Gdańszczanie pałają chęcią rewanżu za porażkę w ostatniej kolejce w Poznaniu aż 0:4, gdzie pogrążył ich Kapsa, ale nie Paweł, a Jakub. Natomiast o 13.00 Arka stawi się na boisku lidera tabeli. Gdynianie mają serię czterech meczów bez porażki i spróbują ją podtrzymać w wyjazdowym spotkaniu z Legią Warszawa. Teraz wychodzi właściwa wartość drużyn, gdyż z powodu nakładania się terminów nie wspierają ich gracze z pierwszych zespołów

.

Polonia Bytom - Arka Gdynia 3:3 (2:1)
Daniel Pietrycha 3, Ariel Dzionsko 30, Robert Wojsyk 59 - Mateusz Dąbrowski 37, Karol Róg 74, Fabian Słowiński 86

POLONIA: Balaż - Dzionsko, Niewiedział, Harmata, Ślęzok, Wawrzyniak - Zaczyński, Pietrycha (46 Sroka), Wiśniewski, Królikowski, Przybyszewski (69 Konieczny) - Wojsyk (79 Płókarz), Matawu (46 Bińkowski).

ARKA: Szromnik - Mokwa, Kiernozek, Robakowski, Wojowski (62 Sulima) - Matys (46 Paprocki), Słowiński, Brzuzy (46 Róg), Swoch, Dąbrowski - Danielowski (72 Seweryn)

Arka pojechała do Bytomia po trzech zwycięstwach z rzędu. Tym razem Dariusz Mierzejewski z pierwszej drużyny mógł liczyć tylko na wsparcie bramkarza Michała Szromnika, a zatem zagrał znacznie młodszy skład niż zwykle.

Kłopoty z zestawieniem ekipy były zwłaszcza na środku obrony. Z pierwszym zespołem został strzelec dwóch goli w ostatnich spotkaniach Krystian Żołnierewicz, z uwagi na kontuzję nie zagrał Bartosz Brodziński, a Krzysztofa Klesera w Gdyni zatrzymał egzamin maturalny.

Polonia błyskawicznie wykorzystała osłabienie defensywy żółto-niebieskich. Po pół godzinie gry prowadziła już 2:0. Jednak Arka pokazała charakter i zdeterminowanie. Zespół, który walczy o najlepszy w historii klubu wynik w Młodej Ekstraklasie jeszcze przed przerwą strzelił kontaktową bramkę, po kapitalnym uderzeniu ponad 30 metrów od bramki rywali, Mateusza Dąbrowskiego.

Natomiast po zmianie stron gdynianie nie skapitulowali nawet wówczas, gdy przegrywali 1:3. Znów do walki o punkty przywrócił ich efektowny strzał. Tym razem piłkę w "okienko" bramki gospodarzy posłał Karol Róg, który przymierzył z narożnika pola karnego.

Remis uratował Fabian Słowiński, dla którego to było dopiero drugie trafienie w Młodej Ekstraklasie. Może to jest dobry również prognostyk przed wizytą w Warszawie. Pierwszego gola w Młodej Ekstraklasie 18-letni pomocnik strzelił bowiem Legii, w wygranym meczu w Gdyni 3:2.

Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek Arka wyrównała dorobek punktowy (38), który osiągnęła w najlepszych dotychczas rozgrywkach sezonu 2008/09. Jednocześnie jest na najlepszej drodze, aby poprawić wcześniej zajmowane miejsca - 11. i 14. W dwóch ostatnich kolejkach gdynianie mogą powalczyć jeszcze o siódmą lokatę w końcowej tabeli, ale też muszą oglądać się za siebie, bo spaść mogą na jedenastą pozycję.

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 4:0 (0:0)
Jakub Kapsa 50, 74, Szymon Drewniak 55, Dominik Chromiński 67

LECH: Frąckowiak - Polody (67 Kędziora), Barabasz (46 Sadowski), Kmieć, Jasiński (67 Filipiak) - Jakóbowski (46 Kapsa), Drewniak, Chromiński, Paździerski - Kowalczuk (46 Jurga), Kraszkowski (69 Maślany)

LECHIA: Barczak (83 Lis) - Żabko (46 Kaliszewski), Gawroński, Zbrzyzny, Przybylski - Drutel (46 Majsak), Wrzask (74 Kamiński), Gac (69 Kiełdanowicz) - Czychowski, Wojciechowski (46 Błażewicz), Kujtkowski

Od początku mecz rozgrywany we Wronkach toczył się przy przewadze Lecha. Już w 9. minucie gdańszczanom dopisało szczęście po Tomasz Kowalczuk w pojedynku sam na sam z bramkarzem strzelił nad poprzeczką.

Bartłomiej Barczak mógł się zaś wykazać po pół godzinie gry, broniąc strzał z wolnego Radosława Jasińskiego , a przede wszystkim w 43. minucie, gdy odbił piłkę po strzale z dziesięciu metrów Jakuba Paździerskiego.

Natomiast w 35. minucie gdańskiego bramkarza wyręczył Kacper Wrzask. Wybił on piłkę z linii bramkowej po strzale głową Krzysztofa Kmiecia i dośrodkowaniu z rogu Michała Jakóbowskiego.

W przerwie Lech zdecydował się na trzy zmiany, w tym dwie w ofensywie. Lechia odpowiedziała również trzema roszadami, ale ich jakość była słabsza. Szansę debiutu w Młodej Ekstraklasie w tej rundzie otrzymał kolejny nastolatek. Tym razem Waldemar Krajczyk postawił na obrońcę Szymona Kaliszewskiego.

Wynik meczu otworzył i go ostatecznie ustalił rezerwowy gospodarzy, Jakub Kapsa. Pomocnik pozyskany zimą z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski zaliczył tym samym debiutanckie bramki w Młodej Ekstraklasie. Najpierw 20-latek nie dał szans Barczakowi w pojedynku sam na sam, a na 4:0 strzelił do pustej bramki, przechwytując piłkę po zbyt krótki podaniu Macieja Gawrońskiego do bramkarza i ograniu Barczaka.

Ponadto Kapsa zaliczył asystę przy trzeciej bramce dla Lecha. Wówczas przedarł się środkiem boiska i wyprowadził do sytuacji strzeleckiej Dominika Chromińskiego. Ten drugi mógł jeszcze zdobyć następnego gola, ale sześć minut później przegrał pojedynek sam na sam z Barczakiem.

Lechia we Wronkach nie stworzyła sobie klarownych sytuacji na gola. W obu połowach poprzestała właściwie na nieznacznie niecelnych strzałach Pawła Czychowskiego.

Liczymy, że gdańszczanie z lepszej strony zaprezentują się w ostatnim meczu na własnym boisku w tym sezonie. W środę o 16.00 ugoszczą Widzew. Przy dwóch wygranych podopiecznych Krajczyka stać może być nawet na awans na dziesiąte miejsce w tabeli. Natomiast kolejne niepowodzenia mogą zepchnąć biało-zielonych nawet na przedostatnią lokatę w końcowej klasyfikacji.

Pozostałe wyniki 28. kolejki:
Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0), Polonia Warszawa - Ruch Chorzów 0:2 (0:1), Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 3:1 (1:0), Widzew Łódź - Cracovia 3:0 (1:0), Wisła Kraków - Legia Warszawa 2:3 (1:1), Zagłębie Lubin - GKS Bełchatów 4:2 (3:1).