Młodzi floreciści na MŚ

3 kwietnia 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Sietom AZS AWF Gdańsk nie ma już tytułu wicemistrza świata kadetów we florecie. Andrzej Witkowski w Antalyi nie zdołał powtórzyć wyniku sprzed roku Krzysztofa Pietrusiaka, który w Turcji startować musi już z juniorami. Dzisiaj wśród zawodniczek do lat 17 walczyć będzie Agnieszka Kulczycka.

Witkowski
dobrze bił się w eliminacjach i nagrodę został zwolniony z walk w 1/64 finału. Gdy wyszedł na planszę okazało się, że jest ostatnią polską nadzieją. Michał Majewski zadowolił się bowiem 51 lotaką, a Stanisław DeBazelaire 69. (obaj przegrali z Kanadyjczykami) w gronie 105 zawodników.

W 1/32 finału Andrzej pokonał Aycub Ferlaniego (Tunezja) 15:8, ale w następnej walce przegrał z Benjaminem Kleibringiem (Niemcy) 13:15. Ten dorobek dał mu 19. miejsce. Zwyciężył Rusłan Nassibulin przed Renatem Ganjejewem (obaj Rosja), a trzecie miejsce podzielili: Brendan Luca Marotta (Włochy) i Brendan Meyers (USA).

Nie powiodło się także naszym szpadzistkom, które plasowały się na dalszych miejscach: 16. Marta Wątor, 26. Dorota Olszowska, 28. Monika Jajeśniak.

Złoto w tej broni zdobyła Sonia Wielikaja (Rosja), srebro - Stefanie Kubissa (Niemcy), a brąz - Olga Owczinnikowa (Kanada) i Anais Drion (Francja).

Dzisiaj walczyć będą kadetki we florecie. W tej kategorii Gdańsk ma piękne tradycje. W ostatnim 10-leciu Anna Rybicka, Sylwia Gruchała i Katarzyna Kryczało zdobyły aż siedem medali. Ta pierwsza w 1994 roku była nawet mistrzynią świata kadetek. Czy w ich ślady pójdzie w Turcji Kulczycka?