Myszka i Dziarnowska liderami regat Pucharu Świata

25 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce

Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) wygrali eliminacje w klasie RS:X w regatach Pucharu Świata u wybrzeży Hyeres. Żeglarzom przyszło zmagać się z bardzo silnym wiatrem. Do końca rywalizacji pozostały cztery wyścigi finałowe

.

Do rywalizacji deskarzy przystąpiło 54 zawodników. W eliminacjach rywalizowali w grupach. Po sześciu wyścigach prowadzi Piotr Myszka, który wygrał trzy biegu, a w trzech kolejnych startach był drugi. Przypomnijmy, że gdańszczanin jest również w klasie RS:X liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W gronie pięciu kandydatów do zwycięstwa, którzy wyraźnie "odpłynęli" reszcie stawki, jest również Przemysław Miarczyński. Sopocianin wygrał jeden z wyścigów, w trzech innych był drugi, a eliminacje ukończył na czwartym miejscu ze stratą czterech punktów do Myszki. Dla zawodnika SKŻ Ergo Hestia te regaty jak również zgrupowanie, które je poprzedziło, to jeden z etapów przygotowań do igrzysk w Londynie. Jak widać na filmie, który otrzymaliśmy od drugiego szkoleniowca kadry, Cezariusz Piórczyka popularny "Pont" olimpijską formę "wykuwa" nie tylko na wodzie.

-Musimy coś zrobić, aby obudzić brata, bo na razie żegluje jakby w półśnie. Zdarza mu się trochę za dużo błędów - mówi pół żartem pół serio Jarosław Miarczyński, który zerka na występy Polaków, choć do Francji przyjechał jako trener reprezentacji Norwegii.

Czołówka w klasie RS:X mężczyzn po eliminacjach:
1. Piotr Myszka 7 punktów
2. Julien Bontemps (Francja) 8
3. Toni Wilhelm (Niemcy) 10
4. Przemysław Miarczyński 11
5. Shahar Zubari (Izrael) 13

W tej samej specjalności wśród pań zdecydowaną liderką jest Maja Dziarnowska. Sopocianka wygrała trzy wyścigi i nad najgroźniejszą rywalką ma już osiem punktów przewagi. Zwycięstw byłoby więcej, gdyby nie pech. -Maja ostatniego dnia eliminacji również żeglowała bardzo dobrze i mogła z powodzeniem walczyć o pierwsze miejsce, ale na skutek potężnego szkwału zaliczyła wywrotkę - relacjonuje Paweł Kowalski, trener reprezentacji Polski seniorów w olimpijskim windsurfingu.

Szanse na podium zachowuje również druga sopocianka. Agnieszka Bilska żegluje bardzo równo. We wszystkich wyścigach zaliczanych, które zostały jej zaliczone do klasyfikacji plasowała się na pozycjach od 4 do 7.

Czołówka w klasie RS:X kobiet po eliminacjach:
1. Maja Dziarnowska 12 punktów
2. Olga Masliwiec (Ukraina) 20
3. Charline Picon (Francja) 21
4. Ling Li (Chiny) 26
5. Agnieszka Bilska 27

W klasie RS:X krajowe eliminacje o paszporty olimpijskie została zakończona w grudniu ubiegłego roku, a nominacje zdobyli Miarczyński i nieobecna we Francji Zofia Klepacka-Noceti. Natomiast w pozostałych klasach regaty w Hyers są zaliczane do krajowych kwalifikacji, choć na razie tylko w 49-er Polska może wystawić reprezentantów w igrzyskach. W pozostałych specjalnościach z tych co ścigają się we Francji, o nominacje biało-czerwoni będą musieli walczyć w mistrzostwach świata.

Żeglarze w klasie 49-er w finałach będą najbardziej zapracowani. Mają oni rozegrać sześć wyścigów, gdy inni tylko po cztery. W piątek w każdej ze specjalności jeszcze biegi medalowe z udziałem dziesięciu najlepszych.

W grupie złotej mamy trzy polskie załogi, ale jak się wydaje szczytem ich marzeń będzie miejsce w "10". Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) plasują się na 13. miejscu, gdyż żeglują bardzo nierówno. Potrafili zajmować 3 i 4 miejsca, by w kolejnych startach kończyć rywalizację w na 11 i 13 pozycji.

Mieszana załoga, gdyńsko-sopocka (YKP/SKŻ), Marcin CzajkowskiJacek Piasecki jest na 25. miejscu, a dwie lokaty wyżej plasują się żeglarze z Olsztyna, Tomasz Janiszewski i Jacek Nowak.

Nie powiodło się trójmiejskim żeglarzom w klasie Laser. Maciej Grabowski (Stal Gdynia), który po trzyletnich startach na Starze, zabiega o nominację olimpijską znów w specjalności, w której był już trzykrotnym olimpijczykiem, wycofał się z rywalizacji, gdyż w trzech wyścigach został zdyskwalifikowany. Natomiast drugi gdynian, Wojciech Zemke (Arka Gdynia) nie zakwalifikował się do finałowej "40". Najlepszy z Polaków w tej specjalności, Kacper Ziemiński jest 9.

W żeńskiej klasie 470 dobrej formy z regat Pucharu Świata na Majorce, gdzie zajęły ósme miejsce, nie mogą odnaleźć Agnieszka Skrzypulec (Pogoń Sejk Szczecin) i Jolanta Ogar (AZS AWFiS Gdańsk). Polki we Francji wyścigi finałowe rozpoczną z 26. miejsca. -Dziewczyny żeglowały naprawdę szybko, ale zaliczały wywrotki, co znacznie obniżyło ich pozycję - donosi trener Zdzisław Staniul.