Wiadomości

stat

Młodzi żużlowcy powalczą w ME i MŚ

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Karol Żupiński (z lewej) to nadzieja trenera Grzegorza Dzikowskiego (z prawej) na medal IMŚ oraz IME w klasie 125 ccm. W przyszłym roku 14-latek ma podejść do licencji żużlowej i pełnoprawnie ścigać się na motocyklach o pojemności 500 ccm.
Karol Żupiński (z lewej) to nadzieja trenera Grzegorza Dzikowskiego (z prawej) na medal IMŚ oraz IME w klasie 125 ccm. W przyszłym roku 14-latek ma podejść do licencji żużlowej i pełnoprawnie ścigać się na motocyklach o pojemności 500 ccm. fot. akbiphotos.pl

14-letni Karol Żupiński i Paweł Tyburski jeszcze niedawno ścigali się na żużlowym minitorze. Obecnie dobrze radzą sobie na motocyklach o znacznie wyższej pojemności. Obaj zostali powołani na majowe mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata, które odbędą się w Toruniu. - Wiążemy z nimi spore nadzieje. Chcemy szybciej przesadzać chłopaków z mini toru na motocykle o pojemności 125, 250 i 500 ccm, aby objeżdżali się na pełnowymiarowym obiekcie. Szykujemy ich na egzamin licencyjny w przyszłym roku - mówi trener Renault Zdunek Wybrzeża Grzegorz Dzikowski. W środę o godz. 16 w Krośnie o awans w krajowym finale mistrzostw Europy powalczą ich starsi koledzy Dawid WawrzyniakDominik Kossakowski.MECZ WYBRZEŻE - WŁÓKNIARZ PRZEŁOŻONY NA PIĄTEK

Karol ŻupińskiPaweł Tyburski przygodę z żużlem rozpoczęli od treningów na minitorze na motocyklach o pojemności 80 ccm. W minionym sezonie w tej klasie wywalczyli z Wybrzeżem Drużynowe Mistrzostwo Polski, sięgnęli po Puchar Polski Par Klubowych, a Żupiński zdobył brązowy medal indywidualnych mistrzostw Polski (Tyburski znalazł się tuż za podium).

Chłopcy radzili sobie na tyle dobrze, że w Gdańsku postanowiono przesadzić ich na motocykle o większej pojemności. Tyburski trenuje na motocyklu u pojemności 125 ccm, a Żupiński próbował swoich sił nawet na 250 ccm i 500 ccm.

- Jestem zwolennikiem, by nie trzymać adeptów zbyt długo na minitorze. Dlatego wprowadziliśmy zmiany w naszym systemie szkolenia. Docelowo chciałbym, aby bardziej utalentowani już w wieku 12 lat przesiadali się na motocykle o większej pojemności i trenowali na pełnowymiarowym torze. Oczywiście ten wiek to granica umowna, bo wszystko zależy od warunków fizycznych. Już na motocyklu o pojemności 125 ccm jest łatwiej wypracować sylwetkę na motocyklu taką, jaka powinna być na klasycznej żużlówce o pojemności 500 ccm. Zbyt długie trzymanie zawodników na minitorze to moim zdaniem wielki błąd. W ten sposób buduje się nawyki, których później ciężko się pozbyć w dorosłym żużlu - wyjaśnia trener Dzikowski.
WYBRZEŻE ZAPRASZA DO SZKÓŁKI ŻUŻLOWEJ. NIEZBĘDNY SPRZĘT ZA DARMO

W tym roku Żupiński i Tyburski mają skupić się na rywalizacji z rówieśnikami z innych krajów na motocyklach o pojemności 125 ccm. Obaj otrzymali powołania na indywidualne mistrzostwa Europy i indywidualne mistrzostwa świata, które w dniach 6 i 7 maja odbędą się w Toruniu. W przyszłym roku objeżdżać się będą w klasie 250 ccm i 500 ccm i będą szykowani na egzamin licencyjny, by zostać pełnoprawnymi żużlowcami (klasa 500 ccm).

- Obecnie obaj mają dy dyspozycji po jednym motocyklu Schuppa, a zabezpieczamy także sprzęt na kolejne etapy ich szkolenia. Myślę, że szczególnie Żupiński ma szansę na medal w Toruniu, gdyż jest bardziej objeżdżony w tej klasie. Z jednym i drugim wiążemy jednak spore nadzieje na przyszłość. Liczę, iż będą pierwszymi zawodnikami, którzy potwierdzą, że nasz nowy system szkolenia działa prawidłowo. Szkółka żużlowa to jednak nie piekarnia, tutaj potrzeba czasu i cierpliwości - podkreśla Dzikowski.
Starsi koledzy Żupińskiego i Tyburskiego, czyli Dominik KossakowskiDawid Wawrzyniak, którzy reprezentują gdański klub w rozgrywkach ligowych, już w środę o godz. 16 powalczą o awans w krajowym finale indywidualnych mistrzostw Europy. Zawody pierwotnie miały odbyć się 6 kwietnia, ale zawody odwołano po pierwszej serii startów ze względu na opady. Do dalszej fazy awansuje pięciu najlepszych zawodników oraz jeden nominowany przez GKSŻ.

WAWRZYNIAK I KOSSAKOWSKI BEZ AWANSU W IMŚJ, POZOSTAŁO IM IMEJ

- Liczę, że zarówno Dominik jak i Dawid awansują dalej. Znają tor w Krośnie, ścigali się tam niejednokrotnie. Oni w tej kategorii wiekowej muszą już celować nie tylko w przejechanie czterech okrążeń i pięciu biegów, ale w czołowe lokaty. Posiadają odpowiedni ku temu zaplecze sprzętowe. Niech uczą się wygrywać, choć z niepowodzeniami też muszą sobie umieć radzić - kończy Dzikowski.

Opinie (19)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

data meczu: 04.04.2020

ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
:
Unia Tarnów
mecz ligowy

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź
  • Awans do ekstraligi: PGG ROW Rybnik
  • udział w barażach o awans: Ostrovia
  • udział w barażach o utrzymanie: Orzeł Łódź
  • awans z II ligi: Polonia Bydgoszcz

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Terminarz

04.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Unia Tarnów
03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!

Najczęściej czytane