Asseco rozbiło Anwil, zdobywając 100 punktów

24 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

David Dedek dobrze rozpracował Anwil Włocławek, w którym niegdyś rozpoczynał samodzielną pracę trenerską w polskiej lidze, a gdyńscy koszykarze perfekcyjnie zrealizowali założenia szkoleniowca. W ofensywie brylował Anthony Walton (z lewej strony trenera), zdobywca 22 punktów i 9 asyst, a pod koszami rządził Ovidijus Galdikas (z prawej). David Dedek dobrze rozpracował Anwil Włocławek, w którym niegdyś rozpoczynał samodzielną pracę trenerską w polskiej lidze, a gdyńscy koszykarze perfekcyjnie zrealizowali założenia szkoleniowca. W ofensywie brylował Anthony Walton (z lewej strony trenera), zdobywca 22 punktów i 9 asyst, a pod koszami rządził Ovidijus Galdikas (z prawej).

Koszykarze Asseco rozegrali w tym sezonie najlepszym mecz w Tauron Basket Lidze w ataku. Gdynianie trafili m.in. 11 "trójek", za dwa rzucali ze skutecznością 61 procent oraz mieli 22 asysty. Natomiast pod tablicami rządził Ovidijus Galdikas, który zaliczył 15 zbiórek i 6 bloków. Dlatego gospodarze na własnym parkiecie rozgromili Anwil Włocławek 100:65 (28:10, 27:20, 17:20, 28:15). Setka "pękła" po akcji młodzieżowców. Piłkę przechwycił debiutujący w krajowej elicie Wojciech Czerlonko, syn byłej reprezentantki Polski - Małgorzaty, a akcję efektownym wsadem, jednocześnie ustalając końcowy rezultat, zwieńczył Przemysław Żołnierewicz.

SPRAWDŹ, NA JAKIE MECZE W WEEKEND MOŻNA WYBRAĆ SIĘ W TRÓJMIEŚCIE. PLAN SPOTKAŃ OD ELIT DO ROZGRYWEK MŁODZIEŻY

ASSECO: Walton 22 (3x3, 9 as., 6 st.), Frasunkiewicz 15 (3x3), Szczotka 13 (1x3, 5 zb.), Matczak 13 (2x3), Galdikas 8 (15 zb., 6 bl.) oraz Kowalczyk 11 (2x3), Żołnierewicz 6, Radosavljević 6 (5 zb.), Parzeński 4, Szymański 2, Paredes, Czerlonko

ANWIL: Simon 23 (2x3), Surmacz 12 (2x3), Wysocki 8 (9 zb.), Crosariol 3, Vaughn oraz Witliński 7, Hajrić 6, Eitutavicius 4, Raczyński 2, Krajniewski, Jankowski

ZOBACZ KLASYFIKACJĘ W PLEBISCYCIE NA LIGOWCA ROKU 2014 PO DRUGIM TYGODNIU WYBORÓW. ODDAJ SWÓJ GŁOS. DZIEWIĘCIORO NOMINOWANYCH, W TYM DWÓCH PRZEDSTAWICIELI ASSECO GDYNIA

- Zdajemy sobie sprawę, że na koniec rundy właśnie ten mecz może okazać się kluczowy w kwestii awansu do play-off - mówi nam przed meczem David Dedek.

Dlatego gdynianie grę rozpoczęli niesamowicie skoncentrowani i zwycięstwo przypieczętowali praktycznie już do przerwy. Rejestr punktowy otworzył Przemysław Frasunkiewicz, a Filip Matczak "trójką" poprawił na 5:0. W 5. minucie takim samym dorobkiem już sam popisał się Anthony Walton, a gospodarze odskoczyli na 14:3.

Wówczas nerwy puściły Chaseowi Simonowi. Amerykanin łokciem trafił w twarz Matczaka. Jednak był faul za niesportowe także przeciwko gdynianom, gdyż miejscowy koszykarz agresywnie starał się "wytłumaczyć" rywalowi co sądzi o takim zagraniu.

Ten incydent nie wybił z uderzenia gospodarzy. Walton poprawił wynik na 24:8, a Piotr Szczotka zwieńczył inauguracyjną kwartę dwiema udanymi akcjami, poprawiając rezultat na 28:10!

Gdynianie z animuszem rozpoczęli także drugą odsłonę. W 13. minucie po rzucie zza łuku Matczaka prowadzili 33:14. Po kwadransie gry Asseco po raz pierwszy miało 20 punktów, a akcją 2+1 popisał się Walton.

Natomiast w 18. minucie gdynianie mieli już dwa razy więcej punktów niż Anwil! Po dwóch "trójkach" z rzędu Sebastiana Kowalczyka było 48:24!

Do szatni drużyny zeszły po efektownym wsadzie Jakuba Parzeńskiego i różnicy 25 punktów na korzyść gdyńskich koszykarzy (55:30).

W trzeciej kwarcie Anwil próbował wrócić do meczu i nawet nieznacznie wygrał tę odsłonę. Jednak Asseco ani na moment nie straciło kontroli nad tym co się dzieje na parkiecie, co najwyżej straciło tylko nieco koncentracji w ostatnich sekundach tej odsłony, gdyż w 29. minucie prowadziło aż 72:46.

Nawet seria punktów Simona na przełomie trzeciej i czwartej kwarty nie dała większej wiary w powodzenie gościom. Czym bliżej było końca spotkania, to oglądaliśmy bardziej egzekucję niż mecz. Od 34. minucie na parkiecie i rezultatu 74:54 niepodzielnie na parkiecie rządziło Asseco.

Miejscowy szkoleniowiec wprowadzał do gry rezerwowych, gdyż m.in. po piątym przewinieniu przedwcześnie parkiet opuścił Walton, ale nie przeszkodziło to gospodarzom dobić po raz pierwszy w tym sezonie do 100 punktów.

Mecz zwieńczyła akcja młodzieżowców. Piłkę przechwycił Wojciech Czerlonko, a akcję efektownym wsadem skończył Przemysław Żołnierewicz.

Dla tego pierwszego był to debiut w Tauron Basket Lidze. 19-latek ma dobre geny. Jego mamą jest wielokrotna reprezentantka Polski, wieloletnia koszykarka Spójni Gdańsk, która występowała również w Warcie Gdynia i Starcie Gdańsk - Małgorzata Wołujewicz-Czerlonko, a ciocią inna długoletnia zawodniczka biało-czerwonych, Bożena Sędzicka, która była m.in. dwukrotną wicemistrzynią Europy.

- Cieszę się, że nasi młodzi zawodnicy pokazali w tym meczu bardzo dobrą formę, gdyż im właśnie zdarzają się największe wahania formy. Udało nam się dobrze rozpracować i obronę, i atak Anwilu, a drużyna na parkiecie zrealizowała te założenia, które poczyniliśmy. Bardziej niż ze 100 punktów cieszę się, że udało nam się zatrzymać rywalom w granicach 60 punktów. Raz rzuca się lepiej, raz gorze, ale defensywa zawsze dobra musi być. Zwycięstwo cieszy, ale do play-off jest droga daleka, bo zostało sporo meczów. W Słowenii jest też takie powiedzenie: najpierw skocz, a potem powiedz hop. Dlatego trzeba walczyć dalej - tak mówi trener Dedek po trzeciej wygranej ligowej z rzędu Asseco.

Wyniki 17 kolejki

• ASSECO Gdynia - Anwil Włocławek 100:65 (28:10, 27:20, 17:20, 28:15)
  • Śląsk Wrocław - TREFL Sopot 95:81 (21:16, 20:21, 35:20, 19:24)
  • Wikana Start Lublin - Energa Czarni Słupsk 82:73 (20:24, 16:15, 15:13, 31:21)
  • Rosa Radom - Polski Cukier Toruń 76:73 (20:21, 24:15, 13:15, 19:22)
  • Polpharma Starogard Gdański - Polfarmex Kutno 92:83 (29:26, 19:18, 16:24, 28:15)
  • AZS Koszalin - King Wilki Morskie Szczecin 98:73 (25:11, 25:18, 28:27, 20:17)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet Zielona Góra 63:76 (20:19, 10:22, 15:18, 18:17)
  • PGE Turów Zgorzelec - Jezioro Tarnobrzeg 117:83 (27:17, 31:14, 34:30, 25:22)

Opinie (32) 5 zablokowanych

• Brawo,brawo,brawo!!! Dziękuję

• 54 3

• piękny meczyk - gratulacje!

j.w. wydawało się, że 100 nie pęknie, bo Anwil miał ostatnią akcję, ale piękny przechwyt i 3s do końca pękła ;)