Najlepszy rok w karierze Jankowskiego

Nowy mistrz ergowioseł, Miłosz Jankowski.

Miłosz Jankowski ustanowił rekord świata wagi lekkiej na w kategorii 19-29 lat, pokonując na wioślarskim ergometrze dystans 500 metrów. Za miesiąc zawodnik AZS AWFiS podczas zawodów Gdańskie Ergowiosła spróbuje się rozprawić z absolutnym rekordem w tej specjalności, który od sześciu lat należy do Gregga Stephensa, a w przyszłym sezonie powalczyć o kwalifikacje do startu na igrzyskach olimpijskich

.

Miłosz Jankowski specjalizuje się w wioślarstwie wagi lekkiej. W tym roku osiągnął największe sukcesy. We wrześniu na mistrzostwach Europy w Płowdiw zajął czwarte miejsce na dwójce podwójnej. W trybie awaryjnym otrzymał też szanse występu na mistrzostwach świata i o mały włos nie zdobyłby kwalifikacji olimpijskiej.

Wioślarz AZS AWFiS zastąpił niedysponowanego Roberta Sycza i wraz z Mariuszem Stańczukiem (AZS Warszawa) zabrakło mu jednego miejsca, aby wywalczyć paszport do Londynu. Ostatnia szansa na przepustki olimpijskie dla polskiej osady otworzy się w maju w Lucernie. Najpierw jednak trzeba zakwalifikować się do reprezentacyjnego duetu.

Dlatego Miłosz mocno pracuje już w okresie jesienno-zimowym. O tym, że przygotowania idą w dobrym kierunku 21-letni wioślarz utwierdził się podczas próby bicia rekordu świata na dystansie 500 metrów. Wszystko odbyło się na przystani wioślarskiej AZS AWFiS i zostało dokładnie sfilmowane.

Rozpoczęło się od ważenia, gdyż w tej specjalności zawodnik nie może być cięższy niż 75 kilogramów. W zmaganiach z ergometrem Jankowskiemu zmierzono czas 1:22.2. To rekord świata w kategorii 19-29 lat i drugi wynik w historii w formule open wagi lekkiej. Absolutny rekordzista - Gregg Stephens w 2005 roku uzyskał czas 1:20.1.

Z tym rezultatem gdańszczanin zamierza się ponownie zmierzyć 26 listopada. Tego dnia odbędzie się kolejna edycja zawodów Gdańskie Ergowiosła, w których poza startem profesjonalistów przewidziane są również wyścigi VIP oraz sztafety studenckie.