Judocy z Trójmiasta na 21 medali w MP

6 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Trójmiejscy judocy urządzili sobie w Gdańsku medalowe żniwa. Daria Pogorzelec (z lewej) dwukrotnie sięgnęła po złoto, a Katarzyna Furmanek (z prawej) po srebro. Finały między sobą rozstrzygały w kategoriach do 78 kg i Open. Trójmiejscy judocy urządzili sobie w Gdańsku medalowe żniwa. Daria Pogorzelec (z lewej) dwukrotnie sięgnęła po złoto, a Katarzyna Furmanek (z prawej) po srebro. Finały między sobą rozstrzygały w kategoriach do 78 kg i Open.

Aż 20 medali wywalczyli w 57. mistrzostwach Polski w judo przedstawiciele gdańskich klubów - AZS AWFiS oraz Wybrzeża, a kolejne złoto do trójmiejskiego bilansu dołożyła Flota Gdynia. Dwa tytuły zdobyła Daria Pogorzelec. W trzydniowych zawodach, które odbywały się w akademickiej hali przy ul. Górskiego, zaprezentowało się 232 zawodniczki i zawodników.

ZŁOTY POWRÓT POGORZELEC - RELACJA I GALERIA ZDJĘCIOWA Z PIERWSZEGO DNIA MP

Doskonale zaprezentowały się zwłaszcza trójmiejskie judoczki. Z ośmiu kategorii wygrały aż sześć! Cztery tytuły zdobyły reprezentantki Wybrzeża, dwa AZS AWFiS, a jeden Floty Gdynia. Dwukrotnie złoto zdobyła Daria Pogorzelec. Siódma judoczka igrzysk olimpijskich w Londynie, w Gdańsku pokonała w finałach zarówno kategorii 78 kg jak i w turnieju open Katarzynę Furmanek.

Natomiast w jedynej wadze, w której żadnej z miejscowych zawodniczek nie udało się wejść na najwyższy stopień podium (57 kg), akademiczki sięgnęły jakby w zamian po trzy pozostałe medale. Trzy z czterech krążków zdobyły również w rywalizacji open.

Zuzanna Pawlikowska mistrzynią Polski do 52 kg została po raz czwarty z rzędu. W drodze do kolejnej udanej obrony tytułu judoczka AZS AWFiS wygrała wszystkie walki przed czasem!

- Udział w tym medalu mają również kibice, których obecność i dowody sympatii odczuwałam na każdym kroku. Aby ich nie zawieść, już dawno założyliśmy sobie ze sztabem trenerskim, że optymalnie przygotujemy się do mistrzostw w Gdańsku. Bardzo mi zależało bowiem na zdobyciu tytułu właśnie przed własną publicznością - podkreślała Pawlikowska.

Jeszcze dłuższą serię zwycięstw w krajowym championacie niż gdańszczanka ma Łukasz Błach. Syn prezesa Polskiego Związku Judo - Wiesława po złoto sięgnął po raz piąty z rzędu.

Zobacz jak judocy walczyli w Gdańsku o medale mistrzostw Polski.

O tym, że na krajowych planszach nie wygrywa się wcale łatwo, przekonał się choćby Paweł Zagrodnik. Piąty zawodnik ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie, w Gdańsku, w wadze do 66 kg poprzestał na brązowym medalu.

Natomiast najciężsi uczestnicy turnieju mieli okazje walczyć o dwa medale. W piątek rywalizowali w swoich kategoriach wagowych, a w niedzielę to oni głównie przystąpili do turniejów w formule open. Mógł w nich rywalizować każdy chętny, bez ograniczeń wagowych.

Z tej okazji doskonale skorzystała wspomniana Pogorzelec, zdobywając dwa tytuły. Po dwa medale sięgnęły zaś Furmanek (dwa srebrne), Joanna Jaworska (mistrzyni +78 kg, brąz w open po przegranej w półfinale z Pogorzelec) oraz bytomianka Beata Pacut (dwa brązowe).

Wśród panów do obrony tytułu w open nie stanął Tomasz Domański, który dwa dni wcześniej złoto wywalczył w kategorii do 100 kg.

Mistrzem został rutynowany Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom), który w kolekcji ma dwa tytuły wicemistrza Europy, cztery brązowe medale w championatach kontynentu oraz dwa starty olimpijskie. Poza judo próbował również sił w... futbolu amerykańskim.

W 57. mistrzostwach Polski bilans gdańskich klubów to aż 20 medali - 7 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych. Flota Gdynia ma złoto, które w najlżejszej kategorii wagowej wywalczyła Kinga Kubicka.

- To największa liczba medali, którą trójmiejskie judo zdobyło kiedykolwiek w historii mistrzostw Polski. Wcześniej tak dobrze było jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wiek. Wówczas dominowało w kraju Wybrzeże, ale medali nie było tak dużo, bo walczono jedynie w trzech kategoriach - podkreśla Michał Kaczmarek, prezes pomorskiego okręgu judo.