Najwyższa przegrana gdynianek w historii

Miało być ciężko o dobry wynik, ale najwyższej klęski w historii europejskich występów aż też trudno było się spodziewać. W pierwszym meczu 1/8 finału Euroligi koszykarki Lotosu przegrały na wyjeździe ze Spartakiem Region Moskwa aż 49:98 (14:19, 12:24, 13:33, 10:22). Mecz rewanżowy odbędzie się 5 lutego o godzinie 19.30 w Gdyni. Gdyby mistrzynie Polski wygrały, trzecie decydujące spotkanie trzeba byłoby rozegrać 10 lutego. Sukces zaś rosyjskiej drużyny w piątek skończy rywalizację

.

SPARTAK: Mc Carville 22 (3x3), Fowles 21, Bird 9 (3), Taurasi 7 (1), Jekabsone-Zogota 2 oraz Korstin 14 (1), Petrović 9 (1), Karpunina 4, Lisina 4, Vieru 4, Osipova 2, Miller.

LOTOS: Wright 12 (2), Phillips 11, Tomiałowicz 8 (2), Jujka 6, Matović 3 (1) oraz Leciejewska 5 (1), Halvarsson 4, Kaczmarska, Mukosiej, Sosnowska.

Gdynianki rewelacyjnie rozpoczęły spotkanie. Przez trzy minuty piłka trafiała do kosza tylko po ich rzutach! Bezbłędne zza linii 6,25 m były Ivana Matović i Tanasha Wright, a za dwa punktowały Erin Phillips i Marta Jujka. Tym samym na tablicy pojawił się wynik 10:0! Jak się okazało nie były to nawet miłe złego, ale wręcz strasznego początki.

Trzykrotne mistrzynie Europy zaczęły punktować dopiero po piątym pudle. Poderwały je do walki akcje Janel Mc Carville i Sylvia Fowles. Niestety, gdy zaczęły trafiać gospodynie, to piłka przestała się słuchać naszej drużyny. Efekt - jedenaście punktów z rzędu Spartaka!

W 6. minucie prowadzenie dla Lotosu odzyskała Phillips, ale jak się później okazało tylko na chwilę. Od 12:11 sześć kolejnych punktów na swoją korzyść zapisały rywalki. Ostatecznie mistrzynie Polski inauguracyjną kwartę przegrały różnicę pięciu "oczek". Ich dobra gra skończyła się wraz z zejściem z parkietu Matović, która występowała tylko osiem minut.

Potem było już tylko gorzej. W drugiej kwarcie Lotos zdobył połowę punktów Spartaka. Kapitalny mecz rozgrywała Fowles. Amerykanka seryjnie zdobywała punkty oraz królowała na tablicach, z równą łatwością zbierając piłki na atakowanym jak i bronionym koszu. Po kwadransie od rozpoczęcia spotkania prowadzenie Spartaka wzrosło do 31:16, a pierwsza połowa zakończyła się z 17 punktową przewagą miejscowych (43:26).

Jeszcze boleśniejszą lekcję gdynianki oddały w trzeciej kwarcie. Co prawda otworzyła ją udana akcja Olivii Tomiałowicz, a po rzucie Louice Halvarsson było "tylko" 30:45, ale nasza drużyna skapitulowała, gdy "trójkami" odpowiedziały Diana Taurasi i Sue Bird.

Po pół godzinie spotkania Spartak prowadził już 76:39. Co więcej moskwiankom wcale nie było dość. Marina Karpunina i Ilona Korstin w 32. minucie poprawiły rezultat na 80:39.

Pogrom próbowali zmniejszyć "trójkami" Tomiałowicz i Magdalena Leciejewska, ale na długo animuszu gdyniankom nie starczyło. Od 82:45 znów grał tylko Spartak.

Najbardziej emocjonujące w ostatnich minutach było to, czy gospodynie przekroczą 100 punktów oraz uzyskają dwukrotnie większą zdobycz niż Lotos. Ostatecznie udało im się tylko ta druga sztuka. Wynik na 5 sekund przed końcem ustaliła Sonja Petrović.

Najdotkliwsze klęski gdyńskich koszykarek w Eurolidze:
2.02.2010 Sparta Moskawa Region (wyjazd) 49:98
15.10.2008 Ros Casares Walencja (wyjazd) 51:93
17.01.2007 Gambrinus Brno (dom) 51:92

Opinie (46) 5 zablokowanych

• brawo Areczko! rozslaw imie Gdyni w regionie Moskwa!

zolto-niebieskie barwy mamy, kazdego oprocz rosjan pokonamy!!