Duda już lepszy od Traore

23 maja 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Opuszczając Lechię po rundzie jesiennej Abdou Razack Traore miał na koncie 9 goli strzelonych w tym sezonie. Adam Duda obecnie ma ich pięć, ale zdobywa je z większą częstotliwością niż obecny zawodnik tureckiego Gaziantepsporu. Opuszczając Lechię po rundzie jesiennej Abdou Razack Traore miał na koncie 9 goli strzelonych w tym sezonie. Adam Duda obecnie ma ich pięć, ale zdobywa je z większą częstotliwością niż obecny zawodnik tureckiego Gaziantepsporu.

Po meczu z Jagiellonią Białystok Bogusław Kaczmarek podkreślał, że jeśli Adam Duda wykazałby się wyższą skutecznością to miałby na koncie niemal tyle goli, ile Abdou Razacka Traore. Najwyraźniej 22-latek wziął sobie te słowa do serca, gdyż jest już klasyfikacja, w której wyprzedził reprezentanta Burkina Faso, a nawet wszystkich piłkarzy obecnie biegających po boiskach ekstraklasy!

Ile goli jeszcze w tym sezonie strzeli Adam Duda?

Abdou Razack Traore, mimo że ostatni mecz w Lechii rozegrał 8 grudnia ubiegłego roku, a wiosną zdążył w 11 spotkaniach dwukrotnie trafić w barwach tureckiego Gaziantepsporu, nadal pozostaje piłkarze z największą liczbą bramek w gdańskiej drużynie w bieżącym sezonie.

Przypomnijmy, że Traore jesienią strzelił 9 goli i opuszczał ekstraklasę jako wicelider snajperskiej klasyfikacji. Kolejne miejsca w Lechii pod względem zdobytych bramek zajmują obecnie: Ricardinho - 7, Piotr Wiśniewski - 6, Adam Duda - 5 oraz Paweł Buzała - 4 gole (ale 3 w barwach Bełchatowa jesienią, a tylko 1 wiosną dla Lechii).

Do Traore należy też najlepszy wynik sezonu pod względem zdobytych bramek od powrotu Lechii do ekstraklasy. W rozgrywkach 2010/11 Razack strzelił 12 goli i został wicekrólem strzelców.

Szczególnie z tym drugim osiągnięciem będzie się trudno mierzyć jeszcze w tym sezonie gdańskim napastnikom. Jednak znaleźliśmy klasyfikację, w której reprezentant Burkina Faso został już zdetronizowany.

To zestawienie obejmuje średnią - co ile minut dany piłkarz zdobywa ligowego gola. Traore jesienią, aby strzelić 9 bramek, musiał spędzić na boisku pełne 13 meczów. Wychodzi na to, że gola średnio zdobywał co 130 minut. To jego najlepszy wynik za okres gry w Lechii.

W sezonie 2010/11 na zaliczenie 12 trafień potrzebował aż 27 meczów i 2233 minut. Wówczas gol w jego wykonaniu padał średnio co 186 minut.

Najgorsze w wykonaniu Razacka były rozgrywki 2011/12. W nich grał 24 razy, łącznie 2010 minut z 4 golami na koncie. Na bramkę pomocnika trzeba było zatem czekać ponad pięć godzin meczowych, czyli dokładnie 502,5 minuty.

W tej klasyfikacji Traore już pobił Adam Duda. Napastnik Lechii potrzebował 14 meczów, aby strzelić 5 goli. Łącznie na boisku przebywał przez 585 minut. Zatem średnio 22-latek posyła piłkę do ligowej bramki co 117 minut!

Jeszcze lepiej prezentuje się ten współczynnik, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie wiosenne występy Dudy. To bowiem w tej rundzie strzelił wszystkie bramki, a na boisku był tylko przez 411 minut. W tym roku zatem Adam strzela gole w ekstraklasie średnio co 82,2 minuty.

-Jakiś czas temu mówiłem, że mogę być królem strzelców w tej lidze. Na pewno nie teraz, może nawet nie za rok, bo brakuje mi jeszcze doświadczenia, ale jest to możliwe. W tej chwili rola rezerwowego mi służy. Wchodząc z ławki wiem, że muszę wnieść wartość dodaną do gry zespołu. W takich sytuacjach jest mniej czasu i trzeba się mocno skoncentrować. Wchodzę jako rezerwowy, strzelam bramki i chcę wykorzystać każdą sytuację jaką dostanę - mówił Duda po ostatnim spotkaniu na oficjalnej stronie klubowej.

Jak wyliczono na trojmiasto.sport.pl średnia Dudy jest najlepsza również wśród wszystkich piłkarzy, którzy obecnie grają w ekstraklasie. Drugi w tym zestawieniu Tomas Docekal z Piasta Gliwice zdobywa gola co 129 minut. Natomiast lider klasyfikacji najskuteczniejszych (13 goli) - Robert Demjan (Podbeskidzie Bielsko-Biała) swoje konto bramkowe wzbogaca co 175 minut.

Co ile minut w tym sezonie piłkarze Lechii strzelają gole w ekstraklasie?