Nie było niespodzianki w Jekaterinburgu

Marta
30 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Jolene Anderson Jolene Anderson

Koszykarkom Lotosu nie udało się sprawić niespodzianki i z dalekiej wyprawy w głąb Rosji wracają na tarczy. Gdynianki przegrały w meczu inaugurującym rundę rewanżową fazy grupowej Euroligi z UMMC Jekaterinburg w 56:79 (14:22, 11:24, 21:17, 10:16). Nadzieje na korzystny wynik były tylko przez pierwszych kilka minut spotkania.

UMMC: Artieszina 12 (1x3), Pondexter 11, Jekabsone 10 (2x3), Parker 11, Leuczanka 8 oraz Gruda 15, Stiepanowa 8, Vidmer 4

LOTOS: Henry 14, Anderson 12 (2x3), Robert 10, Jalcova 10 (2x3), Żurowska 4 oraz Ajanović 4, Knezević 2, Ziętara, Kaczmarska, Plumbi.

Pierwsze punkty w meczu już po kilku sekundach zdobyła rzutem z dystansu Anete Jekabsone, jednak dwie akcje gdynianek celnymi rzutami wykończyły najpierw Geraldine Robert, a później Anneika Henry i zespół Lotosu w 2 minucie meczu wyszedł na minimalne prowadzenie 4:3.

Cappie Pondexter wykorzystała jeden rzut wolny i doprowadziła do remisu jednak wówczas Jolene Anderson trafiła z półdystansu dobijając niecelny rzut za 3 Ivany Jalcovej, gdynianki znów wyszły na prowadzenie (6:4 w 3 min.). Jeszcze minutę późnij był remis 8:8 ale wówczas gospodynie "włączyły" drugi bieg i błyskawicznie zbudowały wyraźniejszą przewagę. W 6 minucie było 14:8 zaś tuż przed końcem kwarty 20:11.

Znów niestety, podobnie jak w poprzednich meczach wyjazdowych Lotosu, gdynianki miały fatalną skuteczność. Wypracowywały sobie pozycje, oddawały rzuty, ale były one niecelne i w takich okolicznościach ciężko było mówić o podtrzymaniu punktowego kontaktu z gospodyniami.

Ekipa UMMC w drugiej kwarcie wyraźnie podkręciła tempo gry. W 13 minucie był 29:16 w 14 już 40:21. Cztery punkty z rzędu Jolene Anderson zatrzymały na chwilę atak gospodyń i na minutę przed końcem pierwszej połowy Lotos przegrywał 25:41. Niestety w końcówce gdynianki nie upilnowały Olgi Artiesziny , która doprowadziła do stanu 46:25 tuż przed przerwą.

W trzeciej części meczu Lotos nieco odrobił straty, mimo że z powodu kontuzji parkiet opuściła Henry. W 24 minucie po "trójce" Anderson było 51:37 dla gospodyń. Po czasie dla koszykarek z Jekaterinburga ten pościg gdynianek został jednak powstrzymany. Ostatecznie po 30 minutach gry było 63:46 dla gospodyń.

Ostatnia kwarta nie przyniosła zmiany obrazu gry. Koszykarki rosyjskie, kontrolowały całkowicie przebieg meczu a ich przewaga cały czas oscylowała wokół 20 punktów. Nie było mowy o wyrównanej grze w drugiej połowie, tak jak miało to miejsce podczas październikowego spotkania tych zespołów w Gdyni. Porażka w Jekaterinburgu była szóstą w tym sezonie euroligi jaką odniósł gdyński zespół. Kluczowe dla wywalczenia awansu do play-off będą więc spotkania w Gdyni z takimi zespołami jak SEAT Unisze Gyor czy ZVVZ USK Praga.

W pozostałych spotkaniach ósmej kolejki Euroligi: VICI Aistes Kowno - Galatasaray Stambuł 66:84 (13:19, 16:26, 14:20, 23:19), ZVVZ USK Praga - Bourges Basket 73:69 (18:14, 15:22, 17:13, 23:20), ROS Casares Walencja - Seat Unisze Gyor 80:43 (29:7, 23:15, 15:13, 13:8).

Tabela Grupy A
(kolejno: mecze, zwycięstwa, porażki, bilans, punkty)

• chude lata gdyńskiej koszykówki

I Asseco i Lotos w papę na arenie miedzynarodowej. I tak przez 7 lat ?

• 7 1

• bez zmian

I oczywiście znowu strata ok. 80pkt?!Czarno widze ten sezon nawet w polskiej lidze.Nie takiego trenera oczekiwaliśmy.

• 7 1

• Było do przewidzenia

Lotos Gdynia, wart Prokomu Gdynia. Wkrótce pogrom z rąk Barcelony.