Nie chcą więcej płacić

Krzysztof Klinkosz
21 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarki Lotosu nie miały najmniejszym problemów z odniesieniem inauguracyjnego zwycięstwa w pierwszej rundzie play-off. Gdynianki na własnym parkiecie pokonały Super Polu Tęczę Leszno 93:70 (35:20, 21:12, 24:17, 13:21). Rywalizacja toczy się do dwóch wygranych. Liczymy, że mistrzynie Polski awans do półfinałów zagwarantują sobie w meczu, który w najbliższą środę rozegrają na wyjeździe.

LOTOS: Leciejewska 23, Matović 18, Wright 17, Tomiałowicz 5, Phillips 5 - Jujka 11, Mukosiej 6, Halvarsson 5, Hodges 3, Kaczmarska 0, Sosnowska 0, Urbaniak 0.

TĘCZA:Krysiewicz 15, Drzewińska 10, Walich 10, Gahan 10, Czarnecka 2 - Durak 8, Gajewska 7, Gawrońska 6, Kaszewska 2.

Przypomnijmy, że po ostatnich niezwykle słabych występach ligowych zarząd gdyńskiego klubu postanowił, że koszty pierwszego spotkania play-off pokryją same zawodniczki. Najwyraźniej koszykarki nie chciały, aby więcej sięgano do ich kieszeni, gdyż tym razem nie było niespodzianki. Do składu wróciła Tanasha Wright, która powróciła z USA.

Mecz rozpoczął się od prowadzenia gdynianek 5:0, które zapewniła im Ivana Matović. Rywali odpowiedziały "trójką" Edyty Krysiewicz ale w kolejnych minutach to Lotos "prowadził grę". W 4 minucie było 10:6 dla gdynianek.

Przewaga wypracowana przez gospodynie w pierwszych minutach meczu cały czas się utrzymywała, obie drużyny próbowały szybkimi atakami zmęczyć rywala. Niemal każda akcja kończyła się punktami raz jednego, raz drugiego zespołu. Minimalnie skuteczniejsze były gdynianki i to one w 7 minucie prowadziły 23:17.

W końcówce pierwszej kwarty mistrzynie Polski zaczęły uzyskiwać wyraźniejszą przewagę i w 9 minucie było 30:20 dla Lotosu a po rzucie Magdaleny Leciejewskiej już 32:20. Ostatecznie po 10 minutach gry było 35:20 dla gdynianek.

W 12 minucie po trafieniu Matović było juz 38:20 dla Lotosu. Drużyna z Leszna najwyraźniej nie wyrzymała narzuconego szybkiego tempa gry i na punkty gdynianek odpowiadała już coraz rzadziej. W 13 minucie po "trójce" Marty Jujki było już 44:24 dla mistrzyń Polski.

Ta sama koszykarka w 16 minucie wykorzystała najpierw dwa rzuty wolne a później skutecznie wykończyła akcję zespołu i gospodynie prowadziły 51:28. Gdynianki opanowały walkę na tablicach, po zbiórkach na swojej wyprowadzały szybki e kontry a po udanej walce na atakowanej tablicy miały szanse na powtórki akcji po niecelnych rzutach.

Pierwsza połowa zakończyła się wygraną gdynianek 56:32. W pierwszych 20 minutach 14 punktów dla Lotosu Gdynia zdobyła Matović, o punkt mniej w swoim dorobku miała Leciejewska. W zespole z Leszna najskuteczniejsza była Joanna Walich 10 punktów. Gdynianki wygrały zbiórki aż 22:7, miały też ponad dwukrotnie więcej asyst(12:5).

Gdynianki nie zamierzały ani na chwilę odpuszczać swoim rywalkom, trzecią kwartę rozpoczęły tak jakby po pierwszej połowie nie wypracowały sobie wyraźnej przewagi, od szybkich, składnych akcji. Po chwili prowadziły już 60:35.

Po wykorzystanych przez Wright wolnych w 27 minucie było już 69:40 dla mistrzyń Polski. Amerykanka w 28 minucie trafiła zza linii 6,25 m i zapewniła gospodyniom prowadzenie 77:40. Ostatecznie trzecia kwarta zakończyła się prowadzeniem Lotosu 80:49.

Ostatnią odsłonę koszykarki Lotosu rozpoczęły w asyście skandowania kibiców Chcemy sto, chcemy sto.

Tymczasem pierwsze 5 punktów w ostatniej odsłonie zdobyły koszykarki z Leszna i dopiero w 32 minucie gospodyniom, za sprawą Erin Phillips udało się odzyskać ponad 30-punktowe prowadzenie (85:54). W 36 minucie było 87:56 dla gdynianek, ale życzenie kibiców z początku kwarty pozostało niespełnione.

Fani gdynianek nie powinni jednak narzekać po dwóch całkowicie nieudanych spotkaniach mistrzynie Polski przełamały się i udowodniły, że nie zapomniały grać skutecznie i efektownie. Pierwszy mecz ćwierćfinału play-off wygrały wyraźnie 93:70.