• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kto będzie rządził gdańskim żużlem?

Rafał Sumowski
15 maja 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Nie wiadomo kto będzie rządził gdańskim klubem po odejściu prezesa Roberta Terleckiego. Musi to być jednak osoba, która znacznie lepiej poradzi sobie z pozyskiwaniem sponsorów niż jej poprzednik. Nie wiadomo kto będzie rządził gdańskim klubem po odejściu prezesa Roberta Terleckiego. Musi to być jednak osoba, która znacznie lepiej poradzi sobie z pozyskiwaniem sponsorów niż jej poprzednik.

Gdańscy żużlowcy po odejściu Roberta Terleckiego będą musieli poczekać na wybór nowego prezesa Wybrzeża. Przepytaliśmy pod tym kątem potencjalnych kandydatów i chętnych na stanowisko nie widać. Nawet jeśli tacy się znajdą, gdański klub szuka nie tyle włodarza, co nazwiska, które przyciągnie sponsorów. Pojawiają się jednak sugestie, że klub powinien już teraz zostać wycofany z ekstraligi i spłacić zadłużenie kosztem startów w najniższej klasie rozgrywkowej. - Na razie nie rozpatrujemy takiego scenariusza - mówi główny sponsor klubu Tadeusz Zdunek, który sam nie zamierza zajmować miejsca po Terleckim.TERLECKI NIE JEST JUŻ PREZESEM WYBRZEŻA. USOWICZ PROKURENTEM

TADEUSZ ZDUNEK (prezes stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże, sponsor drużyny żużlowej):
Umówiliśmy się z Robertem Terleckim, że nie będziemy komentować jego odejścia. Absolutnie wykluczam jednak objęcie przeze mnie funkcji prezesa spółki. Nie spieszymy się z jego wyborem i na razie klubem będzie kierował prokurent.

Raczej nie rozważamy formy konkursu. Kandydata musi zaakceptować Rada Nadzorcza spółki, która funkcjonuje w składzie: Adam Czerkawski, Michał Wesołek, Jan Strawiński. Poza tym jeden z członków Rady zostanie oddelegowany do pełnienia funkcji członka zarządu. Znalezienie kogoś, kto będzie zarządzał klubem to nie problem. Potrzebujemy jednak kogoś kto będzie w stanie przyciągnąć sponsorów. Już kilka lat temu proponowałem na to stanowisko Leszka Blanika, ale nie miałem poparcia, a od tej pory minęło trochę czasu.

Gdański żużel do upadku doprowadził przed laty Maciej Polny, po którego rządach został ponad milion złotych długu. Na pewno nie wchodzi w grę jego powrót i nikt go o zdanie pytał nie będzie. Zadłużenie klubu przed obecnym sezonem wyniosło 1,4 mln zł, z czego 300 tys. zł to kwota, która powstała w minionym sezonie.

Obecnie analizujemy wszystkie wpływy i wydatki. Jest szansa, że obecne rozgrywki zakończymy z nadwyżką. Jaki będzie jednak całościowy bilans, to trudno w tej chwili określić. Na chwilę obecną nie rozpatrujemy wycofania się z ekstraligi, walczymy dalej o utrzymanie w niej. Chcemy zapracować sobie na odbudowanie zaufania miasta oraz Grupy Lotos.


MACIEJ POLNY (były prezes GKS Wybrzeże SA, obecnie członek Głównej Komisji Sportu Żużlowego):
Ja na pewno nie byłbym zainteresowany ponownym objęciem posady prezesa. Myślę, że na tym etapie nie podejmie się tego żadna osoba. Nie znamy dokładnej sytuacji finansowej klubu, a mówi się, że zadłużenie może wynosić nawet kilka milionów złotych.

Jeśli w klubie nie ma środków na stosowny audyt finansowy, jestem nawet gotów partycypować w jego kosztach. Ciągle bowiem nie przedstawiono szczegółowo kondycji spółki po mojej prezesurze. W czerwcu minął drugi rok i wciąż nie podano tego do informacji.

Trudno powiedzieć co należy zrobić z zespołem w ekstralidze. Jeśli są szanse na dojechanie sezonu do końca, należy to zrobić. Jeśli jednak cały plan polega na tym, że liczymy tylko i wyłącznie na ratunek poprzez wsparcie finansowe miasta, to nie ma to sensu. Po sezonie nie znajdzie się bowiem nikogo, kto pomoże spłacić zadłużenie.

Liczę na Leszka Blanika, który rekomendował na stanowisko poprzedniego prezesa. Uważam, że powinien wyjść z inicjatywą "okrągłego stołu" i w jakiś sposób wziąć udział w ratowaniu sytuacji. Leszek rekomendował Roberta Terleckiego jako osobę o znakomitych układach biznesowych, podczas gdy on sam takie posiada.


GERARD SIKORA: GDAŃSZCZANIE MOGĄ NIE DOKOŃCZYĆ SEZONU

ZENON PLECH (były żużlowiec, ekspert telewizyjny, komisarz toru):
W tej chwili sytuacja w gdańskim żużlu to jak płacz nad rozlanym mlekiem. Przed ekstraligą nie poczyniono praktycznie żadnych wzmocnień, a my możemy tylko ubolewać, że tyle czasu byliśmy oszukiwani. Należy sobie zadać pytanie jakich sponsorów załatwił Robert Terlecki i ile wniósł do klubu w stosunku do swoich pięknych obietnic. Ja sam w nie uwierzyłem swego czasu, ale weryfikacja okazała się bolesna.

Trudno powiedzieć, co klub powinien zrobić w  tej chwili. Najprościej byłoby zwinąć żagle, ale wycofanie zespołu z ekstraligi, by za rok zgłosić się do najniższej klasy rozgrywek to nie jest taka prosta sprawa. Nie wiem jaki jest realny budżet i jakie są szanse by dokończyć sezon choćby juniorami. Mamy zdolnych chłopaków, ale bez pieniędzy będzie ciężko. Miasto i tak dużo pomogło żużlowi.

Podstawowy problem leży w tym, że nie było żadnego audytu, którego wyniki zostałyby podane do publicznej wiadomości. Nie wiemy ile zadłużenia zostało naprawdę po poprzednim zarządzie, a ile po rządach pana Terleckiego. Audyt jest konieczny, abyśmy wszyscy wiedzieli na czym stoimy.

Ja na pewno nie byłbym zainteresowany posadą prezesa. Powiedzmy sobie szczerze, mój czas już minął. Mam ponad 60 lat, a gdański żużel musi pociągnąć człowiek młody i energiczny, kochający tą dyscyplinę, mający odpowiedni kontakty i przede wszystkim pieniądze. Wybrzeże ma kochanych kibiców. Wystarczy troszeczkę wyniku i stadion przy Długich Ogrodach będzie pękał w szwach.

Oprócz zmiany prezesa powinno się powołać w Gdańsku radę sponsorów. Nie może być tak, że ktoś daje pieniądze na klub i nie wiadomo na co one idą.


LESZEK BLANIK (mistrz olimpijski w gimnastyce sportowej, poseł na sejm RP, członek stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże oraz komisji konkursowej, która rekomendowała Roberta Terleckiego na prezesa GKS Wybrzeże SA):
Informacja o odejściu prezesa Roberta Terleckiego bardzo mnie zaskoczyła. W tej chwili nie chciałbym oceniać jego rządów. Wierzę, że Wybrzeże jest w stanie utrzymać ekstraligę, o co prawdopodobnie przyjdzie nam ponownie walczyć z klubem z Wrocławia.

Bez względu na to kto obejmie stary w gdańskim klubie, może liczyć na moje wsparcie. Myślę, że idea "okrągłego stołu" jest słuszna. Najgorsze co może się teraz wydarzyć to stan wojny w gdańskim środowisku żużlowym. Myślę, że moja rola jest trochę przeceniana, ale zrobię co będę mógł by pomóc klubowi. Kandydowanie na stanowisko prezesa spółki nie wchodzi jednak w grę. Jako poseł nie mogę pełnić takiej funkcji.


MARCIN SKABOWSKI (były wiceprezes GKS Wybrzeże SA):
Gdyby zaproponowano mi objęcie funkcji prezesa, na pewno bym to rozważył Chciałbym jednak poznać szczegółową kondycję finansową klubu. Pożegnanie się z panem Terleckim to pierwszy mały krok pod kątem uzdrowienia gdańskiego żużla. Trzeba zacząć budować nową drużynę na nowym podłożu od II ligi. Znam specyfikę sportu żużlowego i na bazie moich doświadczeń dotyczących prowadzenia klubu, jestem za tym by jak najszybciej wycofać klub z ekstraligi.

Po pierwsze po to, aby nie narażać klubu na jeszcze większe zadłużenie. Po drugie, by dać naszym zawodnikom szanse na znalezienie nowych klubów i dokończenie sezonu w normalnych warunkach, z możliwością zarobku. Ponadto nie możemy w ten sposób narażać innych klubów. Jeśli nasze mecze wyjazdowe mają polegać na tym, że zdobędziemy 30 punktów i wracamy do domu, będzie to szkoda dla całej ekstraligi, która jest przecież najlepszą ligą na świecie.

Należy powołać nowy podmiot gospodarczy i wystartować od II ligi. Wcześniej trzeba jednak spłacić wszelkie zobowiązania, zapłacić wszystko i wszystkim, żadne ugody nie wchodzą w grę. To wszystko bez względu na to jak wysokie jest obecne zadłużenie spółki. Wówczas będzie można tworzyć historię na nowo.

Nie jest łatwo znaleźć kandydata na nowego prezesa, to ciężka funkcja. Trzeba być trochę biznesmenem, "żużlowcem", gdańszczaninem. Tak się jednak składa, że dobry biznesmen nie zawsze zna się na sporcie, a kto zna żużlowe środowisko, nie zawsze zna się na biznesie. Kandydat musi być osobą wyważoną. Pierwsze co będzie go czekało to rozmowy z miastem, czy po tych wszystkich zawirowaniach i złej otoczce jaka się wytworzyła, Gdańsk będzie dalej chciał wspierać żużel. To samy dotyczy Grupy Lotos, przynajmniej w kontekście szkolenia młodzieży.

Kluby sportowe

Opinie (220) 8 zablokowanych

 • Niech rządzi, byle nie Marek Formela lub Majonez (5)

  • 32 35

  • tylko Henryk M. może nam pomóc :-) ma kontakty, znajomości, ojciec sukcesu ad 2001 :-)

   • 15 2

  • Ryszard Ochucki - jedyny prawdziwy prezes ...

   ewentualnie Kręcina, ale to już tylko jego współczesna marna podróbka ...

   • 15 1

  • proponuje Adamowicza Pawla

   ma kontakty z biznesem, poza tym miasto Gdansk ma sporo kasy

   • 8 5

  • Najlepszy bylby Polny ale Zdunek tego nie pojmie (1)

   • 5 16

   • ja też nie mogę tego pojąć

    prezes, który przy wsparciu miasta i sponsora przez tyle lat nie potrafił na dłużej niż jeden rok utrzymać się w EE i w budżecie nad kreską

    • 7 2

 • Ciekawe czy pan Terlecki nadal celuje w 5 miejsce...

  • 55 22

 • (5)

  Jezeli by sie zgodzil to: Gerard Sikora

  • 210 45

  • ...

   Popieram Pana Gerarda na prezesa, ale wątpie żeby chciał się podjąć takiego pogorzeliska.
   Najłatwiej zadłużyć klub i odejść, a następnie szukać nowego prezesa, który ma wyjąć czarodziejską różdżkę i nagle pozbyć się zadłużenia.
   Pana Sikorę już wcześniej proponowano na ratunek Wybrzeża, ale woleliście wybrać Polnego i Terleckiego.
   Efekt jest taki jaki jest,

   • 110 17

  • chyba na emeryturę

   • 14 106

  • Starym łosiom dziękujemy , on to na emeryturę.

   • 9 103

  • Z Szacunkiem do pana Gerarda (1)

   Czemu - do durni to kieruję i tchórzy - obrażacie porządnego i uczciwego faceta? Który z was osiągnął 0,001 % tego co On? Znam Gerarda i wcale nie nie wybiera się do bycia ponownie na świeczniku. Zna się na żużlu i tyle. A kto powinien rządzić? Ten kto da kasę. I wywali Berlińskich, Owsianych. Zdunków i wszystkich obecnie kręcących się (i od lat) przy korycie. I nie ma co się bać, że nikt nie przyjdzie z kasą. Gdybym był Adamowiczem sponsora na sport żużlowy w Gdańsku w wymiarze 10 mln rocznie znalazł bym w miesiąc. Mechanizm jest prosty. Ale trzeba chcieć.

   • 96 1

   • skąd ty synku wiesz co każdy z nas osiągnął? nikt ci nie broni szanować Sikory. twoja broszka. jednak jego wypowiedzi, których wszędzie pełno od dwóch sezonów są śmieszne a miejscami żenujące.

    • 2 95

 • Tylko pan Leszek Blanik lub pan Gerard Sikora (2)

  • 54 141

  • tylko po co? zebyscie za rok lub dwa ich zwyzywali i upluli? kto by chciał przyjąć to stanowisko? w imie czego? dla kogo?

   • 21 5

  • dla nich to bez różnicy, bo i tak na każdego będą pluli...

   • 18 2

 • Bilety rodzinne. (1)

  Zrobcie tansze bilety dla rodzicow z dziecmi.Wezcie przyklad z Lechii, gdzie na kazdym meczu sektory rodzinne sa prawie pelne.

  • 178 3

  • za chwilę bedziesz mogł co niedziele z rodziną pospacerować koroną stadionu, delektując się ciszą i delikatnie padającym słońcem...

   • 10 5

 • (2)

  Gimbazja młykowa niech zabiera swojego dyrektora, jego czas na tym stanowisku dobiegł końca

  • 105 5

  • czy to był gruby, vel sprana bluza wisły? (1)

   • 15 3

   • nie, to nie ten

    ten z bluzą teraz nosi okulary i wygląda ynteligentniej :)
    być może tak szykuje się na stołek :)

    • 8 1

 • Gdańskim żużlem rządzą nieudolność i pazerność na kasę

  • 119 2

 • Dobrze że w żużlu są tylko 3 ligi . 2 lata i znowu możliwa ekstraliga (1)

  ale w 1 lidze jest ok

  • 54 1

  • bezsilność przez was przemawia ogórki hahahahaha

   • 3 1

 • II liga ... (2)

  Jak słyszę te opinie to wiem jedno. Terlecki zrezygnował bo okazało się że nie dostanie kasy z miasta.
  Nie ma nikogo kto został by prezesem klubu ponieważ w Gdańsku nie ma menadzera z prawdziwego zdarzenia. Sami cwaniacy którzy chcą zrobić karierę będąc prezesem klubu, a powinno byc odwrotnie. Nie ma w Gdańsku osoby która jest :
  ZNANA, OGÓLNIE SZANOWANA, MAJĄCA PIENIĄDZE.
  Jeżeli znacie takie osoby które sa w stanie wyłożyć na początek milion złotych to piszcie :)
  Dajcie propozycję kto ma zostać nowym prezesem.

  • 28 20

  • Ryanair;)

   Przychody maja spore,a zalezy im na polskim rynku ;))))

   • 4 8

  • Tadeusz Zdunek uzdrowi sytuację a drugie pytanie po jaki grzyb nam prezes ?
   Niech ten prokurent robi co mu Tadeusz karze i będzie ok.

   • 4 10

 • To szczyt hamstwa ibezczelności!!!! (1)

  "Gdański żużel do upadku doprowadził przed laty Maciej Polny, po którego rządach został ponad milion złotych długu. Na pewno nie wchodzi w grę jego powrót i nikt go o zdanie pytał nie będzie. Zadłużenie klubu przed obecnym sezonem wyniosło 1,4 mln zł, z czego 300 tys. zł to kwota, która powstała w minionym sezonie" Polny postawił ten klub na nogi od 2 ligi do extraklasy a ze zawodnicy nie jechali to nie jego wina"(mozna miec pretensje o podpisane kontrakty).Klub był wypłacalny i nie było takich długów a jesli były przedstawcie niezalezny audyt.Najlepiej swe nieudacznictwo zwalic na poprzedników.

  • 67 52

  • Był tak wypłacalny, że Świderski (wcześniej Skórnicki) nas komornikami straszył

   Ludzka pamięć jest krótka

   • 18 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1 czerwca 2023, godz. 18:00
92% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
0% REMIS
8% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Grzegorz Szlachcikowski 6 15 83.3%
2. Henryk Kiszka 6 14 66.7%
3. Marcin Gerlak 6 13 66.7%
4. Mariusz Kamiński 6 13 66.7%
5. Arkadiusz Kunowski 6 13 66.7%

Tabela

1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Enea Falubaz Zielona Góra 6 6 0 0 309:231 12
2 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 5 3 0 2 207:187 6
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 5 3 0 2 228:232 6
4 Trans MF Landshut Devils 7 3 0 4 266:274 6
5 InvestHousePlus PSŻ Poznań 7 3 0 4 306:323 6
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 3 0 4 284:303 6
7 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 6 2 0 4 173:186 4
8 ROW Rybnik 6 2 0 4 297:331 4
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do II ligi.

Wyniki 7 kolejki

 • ebebe PSŻ Poznań - ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 49:41
 • Trans MF Landshut Devils - ROW Rybnik 50:40
 • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Enea Falubaz Zielona Góra 35:55
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Abramczyk Polonia Bydgoszcz (przełożony na 01.07)
 • Zaległy mecz 5. kolejki
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Zdunek Wybrzeże Gdańsk (czwartek, godz. 18)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

28 maja 2023, godz. 14:00
24% ebebe PSŻ Poznań
0% REMIS
76% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
98% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
2% Landshut Devils

Relacje LIVE

Najczęściej czytane