Nie ma odwrotu

1 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Czy Amerykanki odzyskają dla Gdyni tytuł? Czy Amerykanki odzyskają dla Gdyni tytuł?

Albo wygrywamy i wracamy na niedzielę na decydujący mecz o tytule w Krakowie, albo już w piątek gratulujemy Wiśle Can Pack zdobycia po raz trzeci z rzędu złotych medali.

Braxton 17, Wielebnowska 14, Dupree 11, De Forge 7, Skerović 6 oraz Pałka 5, Fernandez 0, Krawiec 0. Trener: Wojciech Downar-Zapolski.
Sędziowie: Bachański, Ćmikiewicz, Szczerba
Widzów: komplet
Holdsclaw 22, Canty 22, Beard 10, Maksimović 6, Leciejewska 0 oraz Waligórska 6, Breitreiner 3, Snicyna 0. Trener: Roman Skrzecz.

Przed takimi tylko rozwiązaniami stoją koszykarki Lotosu PKO BP. Gdynianki, które bez porażki przeszły przez rozgrywki pucharowe, sezon zasadniczy i pierwsze rundy play-off w finale przegrywają 2-3. Gramy do czterech zwycięstw. Mecz numer sześć rozpocznie się pod Wawelem o godzinie 18.15.

Portal trojmiasto.pl przeprowadzi z Krakowa bezpośrednią transmisję.

Kliknij tutaj

1'
Lotos w składzie z Beard, Wisła w tym samym zestawieniu co zwykle.
1'
pierwszy rzut Holdsclaw, ale niecelny
za 2 punkty
1'
[0:2] Beard asysta, punkty Canty
1'
wiślaczki próbują rzucać za trzy, ale próby Wielebnowskiej i De Forge nieudane
za 2 punkty
2'
[2:2] Wielebnowska wyrównała po ograniu Leciejewskiej
za 2 punkty
2'
[2:4] Beard z dystansu
3'
błąd połowy po podaniu Skerovic do Wielebnowskiej spod kosza
4'
już cztery faule na koncie Wisły
za 2 punkty
4'
[2:6] Holdsclaw z krótkiego półdystansu
za 2 punkty
4'
[4:6] Skerovic
za 2 punkty
4'
[4:8] kontra Canty
za 2 punkty
5'
[6:8] Dupree solo
5'
piąte przewinienie gospodyń i drugie Skerovic
za 2 punkty
5'
[6:10] Wolne Beard. Oba celne
za 2 punkty
5'
[8:10] szybka odpowiedź Braxton
za 2 punkty
6'
[8:12] indywidualna akcja Canty
za 2 punkty
6'
[10:12] zmiana ról. Braxton do De Forge
za 2 punkty
6'
[10:14] po kontrze punktuje Beard
6'
drugi faul Maksimovic, czwarty Lotosu
za 2 punkty
7'
[10:14] czas dla Lotosu
za 2 punkty
7'
[10:16] Canty z dystansu
za 2 punkty
7'
[10:18] kontra Beard
za 2 punkty
8'
[12:18] Wolne Braxton. Oba celne
za 2 punkty
8'
[14:18] Maksimovic nie trafia, w odpowiedzi Dupree celnie
za 2 punkty
9'
[16:18] blok na Maksimovic, a Wielebnowska celnie
za 2 punkty
9'
[16:20] Canty wolne. Oba celne. Amerykanka ma już 10 punktów na koncie
za 2 punkty
10'
[16:22] Maksimovic
10'
25 sekund do końca faul w ataku Wielebnowska
za 2 punkty
10'
[16:24] Holdsclaw ustala wynik pierwszej kwarty
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY

Lotos ma ośmiopunktową przewagę!
za 2 punkty
11'
[18:26] Szybkie punkty z obu stron na początku drugiej kwarty. Najpierw Canty, po chwili Braxton
za 2 punkty
12'
[18:28] Holdsclaw indywidualnie
za 2 punkty
12'
[18:30] Holdsclaw, tym razem po kontrze
za 2 punkty
12'
[20:30] Skerovic zmniejsza straty
za 2 punkty
13'
[20:32] Maksimovic spod kosza
za 2 punkty
13'
[20:34] blok Maksimovic i kontra Holdsclaw
14'
czas Wisła
14'
pierwsze zmiany w Wiśle: Fernandez i Pałka w grze. Lotos bez żadnej zmiany
za 2 punkty
14'
[22:34] Wielebnowska
za 2 punkty
14'
[24:34] Skerovic
za 2 punkty
14'
[24:36] aż trzy zbiórki w ataku w jednej akcji gdynianek i punkty Maksimovic
za 2 punkty
14'
[26:36] akcja nowych zawodniczek. Fernandez do Pałki
15'
po faulu Beard na Dupree drugi i ostatni czas w tej połowie Wisły
za 2 punkty
15'
[27:36] Wolne Dupre. Jeden celny
16'
blok Pałki na Holdsclaw
16'
Canty skasowała sprytnie kontrę Wielebnowskiej
za 3 punkty
16'
[30:36] Wielebnowska. Pierwszy w tym meczu celny rzut zza linii 6,25
za 2 punkty
16'
[30:36] weszła Snitsyna do gry. Odpoczywa Holdsclaw
za 2 punkty
17'
[30:36] już trzecie przewinienie Beard. Amerykankę zastępuje Breitreiner
za 2 punkty
18'
[30:38] Wolne Canty. Oba celne
za 3 punkty
19'
[33:38] Wisła goni. Pałka z dystansu
za 3 punkty
19'
[33:41] Breitreiner od razu odpowiada trójką
za 2 punkty
19'
[35:41] Wielebnowska po ładnej asyście Skerovic
za 2 punkty
20'
[37:41] Braxton po zbiórce w ataku trafia
20'
czas dla Lotosu
20'
18 sekund do przerwy. Piłkę ma Lotos. Można grać do końca połowy.
20'
Breitreiner próbowała rzucać za trzy, ale piłka nie doleciała nawet do tablicy
za 2 punkty
20'
[37:41] KONIEC DRUGIEJ KWARTY

Lotos stracił dokładnie połowę z przewagi, którą miał po inauguracyjnej kwarcie, ale wciąż w zapasie ma cztery punkty.

Najskuteczniejsze po pierwszej połowie są: Canty 14 i Wielebnowska 11.
21'
W Lotosie ciężar punktowy na razie dźwigają Amerykanki. Canty (14), Holdsclaw (10) i Beard (8) mają na koncie aż 32 punkty

Lotos aż dziesięć razy więcej rzucał (34:24), ale też częściej nie trafiał.

Warto podkreślić, że gdynianki nie pomyliły się ani razu przy wolnych. Miały też aż siedem przechwytów.

Przewaga Wisły jest zaś w zbiórkach (17:14) i w asystach (9:5).
21'
czwarte przewinienie Beard
za 2 punkty
21'
[39:41] Dupree jako pierwsza punktuje po zmianie stron
za 3 punkty
22'
[42:41] Niewiarygodne! Wisła na prowadzeniu po trójce Wielebnowskiej. Lotos roztrwonił 14-punktową przewagę, którą miał w 14. minucie (34:20)
za 2 punkty
23'
[42:43] Holdsclaw odzyskuje prowadzenie
za 2 punkty
23'
[44:43] Dupree trafiał z faulem Holdsclaw
23'
Dupree nie trafia dodatkowego wolnego i nie było akcji 2+1
23'
za trzy pudłuje Beard, fauluje Holdsclaw
24'
Braxton spod kosza
za 2 punkty
24'
[46:43] schodzi kontuzjowana Leciejewska. Aby wypełnić limit Polki na parkiecie, wchodzi Waligórska. Lotos na trzy "małe"
za 2 punkty
25'
[47:43] Wolne Dupree. Jeden celny
za 2 punkty
25'
[47:45] Waligórska po indywidualnej akcji
za 2 punkty
26'
[47:47] Canty po solowej akcji wyrównała
27'
niecelnie De Forge
za 2 punkty
27'
[47:49] Holdsclaw rzucała trzy razy aż wreszcie trafiła. Znów prowadzi Lotos.
27'
czas Wisła
27'
Braxton niecelnie
za 2 punkty
28'
[47:51] niezawodna Canty. Ma już 18 punktów!
za 2 punkty
28'
[49:51] Braxton przepchnęła Maksimovic
28'
nie trafia Holdsclaw
29'
gubi piłkę Wielebnowska, zastępuje ją Pałka
30'
Waligórska po solowej akcji pudłuje spod kosza
za 3 punkty
30'
[52:51] niespodzianka, bo Braxton zza linii 6,25 na 30 sekund przed końcem kwarty
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY
Gospodynie bliżej tytułu mistrzowskiego. Wystarczy Wiśle utrzymać jednopunktowe prowadzenie, aby zdobyć złoto
za 2 punkty
31'
[52:53] Holdsclaw dobija rzut Beard
za 2 punkty
31'
[52:55] Beard trafia po kontrze Amerykanek. Początek kwarty 4:0 dla gdynianek
31'
czwarte przewinienie Holdsclaw
za 2 punkty
32'
[52:57] kontra Canty, celny rzut z faulem.
32'
czas dla Wisły
32'
Dodatkowy wolny dla Canty. Pudłuje
33'
błąd 24 sekund Wisły
33'
drugie przewinienie Canty, wraca Wielebnowska w Wiśle
za 2 punkty
33'
[52:59] Holdsclaw. 8:0 dla Lotosu w tej kwarcie!
33'
Wolne Braxton. Oba pudła!
34'
Waligórska nie trafia spod kosza, a potem fauluje
34'
Maksimovic czwarte przewinienie. To już trzecia gdynianka z tyloma faulami!
za 2 punkty
34'
[53:59] Dupree wolne. Jeden celny. Pierwszy punkt Wisły w tej kwarcie
35'
piąte przewinienie Wielebnowskiej. Kończy grę. Wchodzi Pałka
35'
obie drużyny prześcigają się w niecelnych podaniach i rzutach
za 3 punkty
36'
[53:62] Waligórska trafia trójką. To mogą być punkty na wagę zwycięstwa
za 2 punkty
36'
[55:62] Braxton. Pierwsze punkty Wisły z gry w tej kwarcie
za 2 punkty
36'
[55:64] szybka odpowiedź Holdsclaw
za 2 punkty
37'
[55:66] Skerovic nie trafia, a w odpowiedzi Beard asystuje Canty
37'
Przy 11 punktach przewagi Lotosu o ostatni czas prosi trener Wisły
38'
blok Maksimovic, którą zaraz fauluje De Forge
38'
nieudany rzut Waligórskiej, ale w niedoczasie
39'
kolejna udana akcja w obronie Maksimovic
za 3 punkty
39'
[58:66] blok na Maksimovic i po szybkim ataku zza 6,25 De Forge
39'
czas dla Lotosu. 105 sekund do końca
39'
Canty i z dobitki Holdsclaw nie trafiają i szybki faul Waligórskiej
za 2 punkty
39'
[60:66] Wolne De Forge. Oba celne
40'
rozpoczęła się ostatnia minuta
40'
pudłuje waligórska
40'
blok Beard na rzucającej za trzy De Forge. Na pograniczu faulu
za 2 punkty
40'
[60:68] Wolne Holdsclaw. Oba celne
40'
De Forge nie trafia za trzy. Faul na Waligórskiej
za 2 punkty
40'
[60:69] Wolne Waligórska. Jeden celny
za 2 punkty
40'
[60:69] KONIEC MECZU

Canty i Maksimovic rozegrały pełne 40 minut!

Lotos wyrównał stan rywalizacji o złoto na 3-3.

Decydujący mecz o tytule odbędzie się w niedzielę w Gdyni!

Teraz można się już tylko pocieszać, że tradycja nakazuje, aby w finale koszykarek odbyło się siedem meczów. Jednak gdy ruszała batalia o złoto, a Lotos PKO BP miał komplet wygranych w sezonie na krajowych parkietach, w tym cztery nad Wisłą i dodatkowo walkę o tytuł też rozpoczął od sukcesu, to nikt by nie przyjął zakładu, że przed meczem numer sześć to gdynianki będą stały przyparte do mury. A jednak gdynianki z czterech ostatnich meczów przegrały aż trzy, w tym dwa we własnej hali!

Co najbardziej niepokoi to słaba gra w obronie gdynianek. W środę straciły ponad 90 punktów, a w jednym z wcześniejszych meczów do przerwy niemal 50. Ponadto drużyna najwyraźniej uwierzyła, że tytuł zapewni im duet Amerykanek Chamique Holdsclaw i Dominique Canty. I rzeczywiście nadal zdobywają one najwięcej punktów, ale też czynią to na coraz mniejszej skuteczności. I nie jest to ich wina. Gdy nikt inny nie straszy, to wiślaczki mają ułatwione zadanie.

Coraz więcej krytycznych głosów zbiera również Roman Skrzecz. Po ostatnim meczu nawet od publicznych złośliwości pod adresem gdyńskiego szkoleniowca nie powstrzymał się Tadeusz Huciński. Były trener kadry narodowej i gdyńskiej drużyny występując w TVP Sport jako ekspert z uśmiechem pod wąsem stwierdził: "trener nie wie, dlaczego gra jego zespołu się załamała, a przecież to on sam przy 13-punktowym prowadzeniu wycofał z boiska kluczowe zawodniczki".

Skrzecza tym razem zawiodła intuicja na całej linii. Tak jak w Krakowie dowartościował Alan Beard, wstawiając ją do podstawowej piątki i Amerykanka zagrała najlepszy mecz w barwach Lotosu i przyczyniła się walnie do zwycięstwa, tak w ostatnim meczu szkoleniowiec ją ponownie zdołował, odsyłając na ławkę. Próba odblokowania Anne Breitreiner, która zajęła miejsce Beard, udała się połowicznie.

Te roszady na pewno wzbudziły w zespole ferment. Okazuje się bowiem, że w Gdyni nie obowiązuje tradycyjna zasada w sporcie "jesteś tak dobra jak twój ostatni mecz", ale zastępuje je powiedzenie "nie znasz dnia ani godziny" kiedy grasz, a kiedy siedzisz na ławie. W dodatku to co zrobiłeś wcześniej na boisku, nie ma większego znaczenia.

Piątkowy mecz będzie miał zatem największe znaczenie dla Skrzecza. Jeśli przegra drugi tytuł, prezes Mieczysław Krawczyk bez wahania podpisze się pod zwolnieniem młodego szkoleniowca. Raczej jest on zmuszony postawić na trzy Amerykanki i liczyć, że to one dograją zwycięsko ten play-off. Taki zresztą był sens zatrudniania Beard oraz "wykradzenia" przed sezonem Wiśle Holdsclaw i Canty.

Niestety, ławka gdyńska z wyjątkiem bardzo nierówno grającej w finale Kati Snitsyny nie daje praktycznie żadnego wsparcia rzutowego. Coraz trudniej jest walczyć też pod tablicami, bo Slobodanka Maksimovic wyraźnie nie wytrzymuje sezonu pod względem kondycyjnym. Na skutek zmęczenie nie tylko jest mniej skuteczna, ale też łapie faule, które w dużej mierze wynikają z utraty szybkości na skutek zmęczenia.

Opinie (33) 10 zablokowanych

• Jazda Jazda Jazda !!!

Biała Gwiazda !!!

• 0 0

• KRAKÓW MISTRZEM!!! SZKODA PIENIEDZY PKO !!!

• 0 0

• Dziewczyny, jesteśmy z Wami!

Do boju, nawrzucać Wiśle!

• 0 0

• TYLKO LOTOS GDYNIA !!

TRZYMAJCIE SIĘ LASKI. JESTEŚMY Z WAMI !!

• 0 0

• przeciez Lotos nie chce tego wygrac!W jednym meczu wyrzuca piłkę w out,w drugim wpuszcza do gry juniorki, w Krakowie też cos wymyślą żeby umoczyć.