Nie odczarowali Chorzowa

16 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Tomasz Kafarski dotrzymał słowa. Szkoleniowiec Lechii obiecywał ofensywne ustawienie na wicelidera ekstraklasy i rzeczywiście wpisał do składu dwóch napastników. Niestety, gdańszczanie nie odczarowali Chorzowa. Biało-zieloni przegrali i nie strzelili gola tak jak cztery inne drużyny na stadionie przy ul. Cichej w tym sezonie. Ruch triumfował 1:0 (1:0).

Bramka:
Niedzielan 44

RUCH: Pilarz - Jakubowski (24 Nykiel), Grodzicki, Sadlok, Brzyski - Grzyb, Baran, Straka (80 Pulkowski), Janoszka (82 Zając) - Niedzielan, Sobiech.

LECHIA: Kapsa - K.Bąk, Manuszewski (46 Wiśniewski), Wołąkiewicz, Ćvirik - Rogalski (58 Bajić), Surma, Nowak, Kaczmarek - Zabłocki (65 Buzała), Lukjanovs.

Sędzia: Lyczmański (Bydgoszcz). Żółta kartka: K.Bąk (Lechia).

Szkoleniowiec Lechii wybrał jeden z dwóch wariantów, który sugerowaliśmy w zapowiedzi. Jednak w ustawienie 1-4-4-2 zaskoczył z doborem wykonawców. Pierwszy raz w tym sezonie w podstawowym składzie wyszedł Jakub Zabłocki, który partnerował w ataku Ivansowi Lukjanovsowi. Do "11" wskoczył również inny rekonwalescent, Maciej Rogalski. Ponadto trener zrezygnował z defensywnego pomocnika, Marko Bajicia.

Pierwsze pół godziny należało do biało-zielonych, którzy tego dnia wystąpili ubrani na biało. Już w inauguracyjnym kwadransie ładnie strzelali Zabłocki i Rogalski. Krzysztof Pilarz z trudem poradził sobie z tym pierwszy uderzeniem, a drugie poszybowało nad poprzeczką. Chorzowskiego bramkarza, który wywodzi się z Nowego Dworu Gdańskiego nie zaskoczył również strzał z dystansu w 20. minucie Łukasza Surmy, który dobrze się czul przy ul. Cichej, gdyż grał wśród "niebieskich" w latach 1998-2003. Pilarz był również czujny w 32. minucie, gdy ubiegł Zabłockiego na linii własnego pola karnego.

Niestety, była to ostatnia groźna akcja Lechii przed przerwą. Ruch, który przez pierwsze pół godziny oddał inicjatywę gdańszczanom, w ostatnim kwadransie tej połowy oddał kilka groźnych strzałów. Paweł Kapsa w doskonałym stylu obronił uderzenie Łukasza Janoszki, a Wojciechowi Grzybowi i Arturowi Sobiechowi zabrało precyzji, gdyż strzelali tuż obok słupka.

W 44. minucie limit szczęścia gdańszczan najwyraźniej się wyczerpał. Po dośrodkowaniu Grzyba prowadzenie głową dla Ruchu zdobył Andrzej Niedzielan. Popularny "Wtorek" przez długie miesiące nie mógł się przełamać, a w chorzowskich barwach strzelił już czwartego gola w sześciu ostatnich meczach.

Trener Kafarski powtarza manewr z Bytomia. W przerwie wycofał z gry stopera Jacka Manuszewskiego, na lewą obronę przesunął pomocnika Marcina Kaczmarka, a na skrzydło wprowadził Piotra Wiśniewskiego, który strzelił na remis Polonii. "Wiśnia" od razu po wznowieniu gry uderzył na bramkę, ale za słabo, aby zaskoczyć Pilarza.

Natomiast w odpowiedzi o mały włos Ruch nie poprawił wyniku. W 48. minucie po strzale Sobiecha gdańszczan uratowała poprzeczka! Potem niecelnie strzelali Grzyb i Gabor Straka. To wystarczyło, aby trener Kafarski wzmocnił defensywę. Na boisko wszedł Bajić.

Ruch zagrożenia już nie stworzył, jeśli nie liczyć bomby z rzutu wolnego z około 30 metrów Tomasza Brzyskiego oraz kolejnej zmarnowanej okazji Sobiecha. Ale wynik nie uległ zmianie, gdyż biało-zieloni nie byli w stanie również zagrozić Pilarzowi. Jeszcze w doliczonym czasie z rzutu wolnego próbował Peter Ćvirik, ale uderzył piłkę za słabo, choć celnie po ziemi.

Korona Kielce - Arka Gdynia 1:2 (1:1)
, PGE GKS Bełchatów - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0), Polonia Warszawa - Odra Wodzisław 2:1 (1:0), Piast Gliwice - Legia Warszawa 1:1 (0:0), Cracovia Kraków - Polonia Bytom 1:2 (1:1). W niedzielę zagrają: KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 0:0, Lech Poznań - Wisła Kraków 1:0 (0:0).