Vistal Gdynia zdobył Puchar Polski!

16 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Gdyńskie szczypiornistki sięgnęły w Szczecinie po Puchar Polski i... czek na 50 tysięcy zł. Gdyńskie szczypiornistki sięgnęły w Szczecinie po Puchar Polski i... czek na 50 tysięcy zł.

Gdyńskie piłkarki ręczne sięgnęły po pierwszy w historii klubu Puchar Polski oraz zainkasowały czek na 50 tysięcy złotych. W meczu finałowym w Szczecinie Vistal pokonał broniącą trofeum drużynę KGHM Metraco Zagłębie Lubin 24:19 (10:9). Podopieczne Jensa Steffensena spotkanie rozstrzygnęły na swoją korzyść między 39. a 55. minutą, gdy wynik 12:14 zmieniły na 22:15. Najlepszą bramkarką turnieju została Małgorzata Gapska. Natomiast tytuły MVP tak pojedynku finałowego jak i całego Final Four otrzymała Iwona Niedźwiedź.

METRACO ZAGŁĘBIE METRACO ZAGŁĘBIE
Maliczkiewicz, Tsvirko – Załęczna 3, Pałgan 1, Semeniuk-Olchawa 6, Obrusiewicz 3, Jelić 3, Lalewicz 1, Bader 1, Jochymek 1, Paluch
Sędziowie: Puszkarski, Sołodko (obaj Legionowo)
Gapska - Kalska 5, Janiszewska 1, Niedźwiedź 7, Galińska 3, Białek, Zych 1, Kozłowska 1, Matyka 3, Khouildi, Kulwińska 3

POWIEDZIAŁY PO MECZU FINAŁOWYM W POLSACIE SPORT
IWONA NIEDŹWIEDŹ (MVP Final Four Pucharu Polski oraz meczu finałowego):
Gra pokazała, że zarówno my, jak i zawodniczki Zagłębia, byłyśmy zmęczone. Mecz nie zachwycił, jeśli chodzi o poziom sportowy. Jednak w drugiej połowie byłyśmy skuteczniejsze od rywalek i to zdecydowało.

Cieszymy się tym bardziej, gdyż to Zagłębie było faworytem tego meczu. Przecież osiem ostatnich spotkań z tym zespołem Vistal przegrał.

Na razie świętowanie będzie krótkie. Przed nami jeszcze play-off w Superlidze. Mam nadzieję, że powody do takiego rasowego świętowania mieć będziemy po zakończeniu rozgrywek ligowych, w maju.

VISTAL WYGRAŁ W PÓŁFINALE Z GOSPODYNIAMI FINAL FOUR

MAŁGORZATA GAPSKA (Najlepsza bramkarka Final Four Pucharu Polski oraz MVP meczu półfinałowego):
Cała drużyna zapracowała na ten sukces. Dziewczyny świetnie prezentowały się w obronie, grałyśmy zespołowo.

Mam nadzieje, że kontuzja Oli Zych nie okaże się zbyt poważna i nie wyłączy ją z gry na zbyt długo. Z drugiej strony mamy młode zawodniczki, które palą się by wejść na parkiet.

Szkoda, że juniorki nie mogły dograć mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej, gdyż ten turniej był ukoronowaniem ich występów juniorskich. W Szczecinie nam pomogły. Oby w przyszłości związek lepiej dobierał terminy, gdyż do zespołów seniorskich będzie wchodziło coraz więcej młodych zawodniczek.

Dzisiaj się cieszymy, ale nie chcę wybiegać już do meczów z Zagłębiem, które mogą nas czekać w półfinałach play-off. Aby tak się dostać musimy pokonać Energę AZS Koszalin, który będzie trudnym rywalem. Tym bardziej, że teraz podzielimy się na dwie grupy. Część z nas pojedzie na kadrę, pozostałe dziewczyny wrócą do klubu. Na wspólnie treningi będziemy mieli tylko cztery dni.

3. miejsce w Final Four zajęła drużyna Pogoni Baltiki Szczecin. Gospodynie turnieju, które w sobotę uznały wyższość gdynianek, w małym finale pokonały Start Elbląg 27:22 (13:13)
w tym sezonie Vistal rozegrał dwa oficjalne mecze z Zagłębiem, w rundzie zasadniczej PGNiG Superligi gdynianki dwukrotnie uległy rywalkom, u siebie przegrały 21:23, a w rewanżu na wyjeździe poległy w stosunku 18:25
mecz rozpocznie się z kilkuminutowym opóźnieniem
mecz poprzedzają pokazy gimnastyczek artystycznych
Vistal jeszcze nie zdobył pucharu, Zagłębie ma w kolekcji trzy trofea, lubinianki wygrały trzykrotnie te rozgrywki w pięciu ostatnich latach, w tym przed rokiem w... Gdyni
mecz będzie oglądać selekcjoner reprezentacji Polski, Kim Rasmussen
drużyny wyszły do prezentacji w towarzystwie kilkuletnich dziewczynek, najmłodszych adeptek piłki ręcznej
grę poprzedziło odegranie hymnu narodowego
w półfinałach obie drużyny najlepsze zawodniczki miały w bramkarkach: Gapskiej (VISTAL Gdynia) (Vistal) i Maliczkiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE) (Zagłębie), czy i w finale decydować będzie defensywa?
Vistal zagra w błękitnych koszulkach i czarnych spodendach, Zagłębie na pomarańczowo-czarno
1'
od środka mecz rozpoczęło Zagłębie
1'
zablokowany rzut Semeniuk-Olchawy (METRACO ZAGŁĘBIE) przez Kozłowską (VISTAL Gdynia)
2'
nieudana kontra gdynianek, niecelne podanie Niedźwiedź (VISTAL Gdynia) do Zych (VISTAL Gdynia)
2'
rzut Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE) obok słupka
3'
[0:1] Bramkę zdobywa Zych (VISTAL Gdynia).
4'
[1:1] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (METRACO ZAGŁĘBIE) po kontrze
4'
pomocy medycznej potrzebuje Zych (VISTAL Gdynia), skręcony staw skokowy, rozgrywająca musi opuścić boisko
4'
Zych (VISTAL Gdynia) zastąpiła Galińska (VISTAL Gdynia), Vistal musi sobie radzić bez leworęcznej rozgrywającej, rekonwalescentka Andrzejewska (VISTAL Gdynia) przyjechała do Szczecina jeszcze w roli widza
5'
Maliczkiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE) obroniła rzut Matyki (VISTAL Gdynia)
6'
niecelny rzut Niedźwiedź (VISTAL Gdynia)
6'
faul w ataku Semeniuk-Olchawy (METRACO ZAGŁĘBIE)
7'
na razie brzydki mecz, dużo błędów, kolejna strata Vistalu w ataku
8'
Gapska (VISTAL Gdynia) obroniła rzut Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE)
9'
[1:2] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL Gdynia) po rzucie z drugiej linii
10'
rzut Jochymek (METRACO ZAGŁĘBIE) w słupek
11'
[1:3] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL Gdynia).
wykluczenie
11'
Lalewicz (METRACO ZAGŁĘBIE) otrzymuje dwuminutową karę, która faulowała Niedźwiedź przy rzucie
11'
[2:3] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE) w osłabieniu
12'
[2:4] Bramkę zdobywa Kalska (VISTAL Gdynia) w liczebnej przewadze
12'
[3:4] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE), znów trafiła w osłabieniu
13'
Zagłębie w komplecie, okres w osłabieniu lubinianki wygrały 2:1
13'
niecelny rzut Matyki (VISTAL Gdynia)
13'
[4:4] Bramkę zdobywa Lalewicz (METRACO ZAGŁĘBIE).
14'
14'
[5:4] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE), pierwsze prowadzenie lubinianek w tym spotkaniu
wykluczenie
15'
Jelić (METRACO ZAGŁĘBIE) otrzymuje dwuminutową karę i będzie jeszcze karny dla Vistalu
15'
[5:5] Bramkę zdobywa Kalska (VISTAL Gdynia) z karnego
16'
[6:5] Bramkę zdobywa Semaniuk-Olchawa (METRACO ZAGŁĘBIE) w osłabieniu
16'
[7:5] Bramkę zdobywa Bader (METRACO ZAGŁĘBIE) również w osłabieniu
czas
16'
Przerwa na żądanie (VISTAL Gdynia). Reaguje trener Steffensen, gdyż jego podopieczne straciły już 4 bramki w przewadze liczebnej, a rzuciły tylko 1!
17'
Tsvirko (METRACO ZAGŁĘBIE) obroniła rzut Kalskiej (VISTAL Gdynia)
17'
Zagłębie w komplecie
17'
[8:5] Bramkę zdobywa Jelić (METRACO ZAGŁĘBIE), która podobnie jak kilka minut wcześniej Lalewicz, od razu po powrocie z ławki kar zaliczyła celny rzut
19'
[8:6] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL Gdynia).
20'
Matyka (VISTAL Gdynia) wywalczyła karnego
20'
[9:6] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (METRACO ZAGŁĘBIE).
21'
[9:7] Bramkę zdobywa Kalska (VISTAL Gdynia) z karnego
21'
przechwyt Kulwińskiej (VISTAL Gdynia)
22'
[9:8] Bramkę zdobywa Kozłowska (VISTAL Gdynia).
wykluczenie
23'
Khouildi (VISTAL Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę za faul na Pałgan
23'
Żółtą kartką otrzymuje Steffensen (VISTAL Gdynia), który protestował przeciwko wykluczeniu Tunezyjki
24'
[9:9] Bramkę zdobywa Galińska (VISTAL Gdynia) w osłabieniu i mamy remis
25'
strata Jelić (METRACO ZAGŁĘBIE)
25'
strata Galińskiej (VISTAL Gdynia)
25'
Vistal w komplecie
wykluczenie
26'
Kulwińska (VISTAL Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę za przeszkadzanie rywalkom we wznowieniu akcji
26'
Gapska (VISTAL Gdynia) obroniła rzut Załęcznej (METRACO ZAGŁĘBIE)
26'
rzut nad poprzeczką Niedźwiedź (VISTAL Gdynia)
27'
niecelny rzut Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE), w odpowiedzi Matyka (VISTAL Gdynia) posłała piłkę w słupek
28'
Vistal w komplecie, gdy Kulwińskiej (VISTAL Gdynia) nie było na parkiecie, żadna z drużyn nie zdobyła bramki
29'
nieskuteczne akcje Matyki (VISTAL Gdynia) i Semeniuk-Olchawy (METRACO ZAGŁĘBIE)
30'
Niedźwiedź (VISTAL Gdynia) wywalczyła karnego
30'
[9:10] Bramkę zdobywa Kalska (VISTAL Gdynia) z karnego
30'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. VISTAL PROWADZI 10:9
Obie drużyny czują stawkę meczu, sporo jest strat i niecelnych rzutów z obu stron. Każda bramka ma niesamowite znaczenie. Vistal zszedł na przerwę z nieznaczną przewagą, gdyż do gdynianek należał początek i koniec pierwszej połowy. Martwi kontuzja Zych (VISTAL Gdynia), która mecz obserwuje z ławki rezerwowych, a lodowy opatrunek na kostce, nie wróży, aby mogła jeszcze dzisiaj pomóc koleżankom. Do przerwy najwięcej bramek dla naszej drużyny zdobyły: Kalska (VISTAL Gdynia) 4 (tym 3 z karnych) oraz Niedźwiedź (VISTAL Gdynia) 3
31'
drugą połowę rozpoczął Vistal
31'
strata Niedźwiedź (VISTAL Gdynia)
32'
Załęczna (METRACO ZAGŁĘBIE) wywalczyła karnego po faulu Janiszewskiej (VISTAL Gdynia)
32'
[10:10] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (METRACO ZAGŁĘBIE) z karnego
33'
rzut Niedźwiedź (VISTAL Gdynia) w słupek
33'
strata Pałgan (METRACO ZAGŁĘBIE)
34'
[10:11] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL Gdynia).
34'
[11:11] Bramkę zdobywa Semaniuk-Olchawa (METRACO ZAGŁĘBIE).
35'
[12:11] Bramkę zdobywa Pałgan (METRACO ZAGŁĘBIE) po kontrze
wykluczenie
36'
Pałgan (METRACO ZAGŁĘBIE) otrzymuje dwuminutową karę, karny dla Vistalu
wykluczenie
36'
Kalska (VISTAL Gdynia) otrzymuje też dwuminutową karę, która przepychała się z Pałgan
37'
[12:12] Bramkę zdobywa Matyka (VISTAL Gdynia) z karnego
37'
[13:12] Bramkę zdobywa Załęczna (METRACO ZAGŁĘBIE).
38'
zablokowany rzut Matyki (VISTAL Gdynia)
38'
rzut Niedźwiedź (VISTAL Gdynia) w niedoczasie z około 12. metra, piłka obok słupka
38'
obie drużyny w pełnych składach
38'
niecelny rzut Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE)
38'
Vistal wycofał bramkarkę, ale Matyka (VISTAL Gdynia) rzuciła niecelnie
39'
[14:12] Bramkę zdobywa Jelić (METRACO ZAGŁĘBIE) po kontrze
39'
[14:13] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL Gdynia).
40'
[14:14] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL Gdynia).
czas
40'
Przerwa na żądanie (METRACO ZAGŁĘBIE).
40'
Gapska (VISTAL Gdynia) obroniła rzut Semeniuk-Olchawy (METRACO ZAGŁĘBIE)
41'
Tsvirko (METRACO ZAGŁĘBIE) obroniło rzut Kozłowskiej (VISTAL Gdynia)
42'
Gapska (VISTAL Gdynia) odbiła piłkę po rzucie Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE)
43'
[14:15] Bramkę zdobywa Galińska (VISTAL Gdynia). Gdynianki odzyskały prowadzenie
44'
przekroczona linia 6. metra przez Załęczną (METRACO ZAGŁĘBIE)
45'
niecelny rzut Kulwińskiej (VISTAL Gdynia)
45'
kolejna udana parada Gapskiej (VISTAL Gdynia)
46'
[14:16] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL Gdynia).
46'
rzut Bader (METRACO ZAGŁĘBIE) obok słupka
46'
[14:17] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL Gdynia) po kontrze
czas
46'
Przerwa na żądanie (METRACO ZAGŁĘBIE). Trener Karkut wykorzystuje ostatnią przysługującą jej przerwę w tym spotkaniu
47'
[14:18] Bramkę zdobywa Kalska (VISTAL Gdynia).
48'
Gapska (VISTAL Gdynia) obroniła rzut Bader (METRACO ZAGŁĘBIE)
48'
49'
[15:18] Bramkę zdobywa Jochymek (METRACO ZAGŁĘBIE) po kontrze
49'
[15:19] Bramkę zdobywa Janiszewska (VISTAL Gdynia).
50'
kroki odgwizdane Obrusiewicz (METRACO ZAGŁĘBIE)
51'
faul Galińskiej w ataku
51'
niecelny rzut Bader (METRACO ZAGŁĘBIE) w pojedynku sam na sam z Galińskiej (VISTAL Gdynia)
52'
[15:20] Bramkę zdobywa Matyka (VISTAL Gdynia).
52'
kroki, tym razem Semeniuk-Olchawy (METRACO ZAGŁĘBIE)
czas
53'
Przerwa na żądanie (VISTAL Gdynia). Trener Steffensen wykorzystał pierwszą z dwóch przerw, z których może skorzystać po przerwie. Zapewne zaapeluje o koncentrację, gdyż gdynianki są w doskonałej sytuacji, aby zdobyć puchar
53'
Jochymek (METRACO ZAGŁĘBIE) spudłowała w pojedynku sam na sam z bramkarką, lubinianki już chyba nie wierzą, że odwrócą koleje tego meczu
wykluczenie
54'
Paluch (METRACO ZAGŁĘBIE) otrzymuje dwuminutową karę po faulu na Galińskiej
54'
[15:21] Bramkę zdobywa Galińska (VISTAL Gdynia).
55'
[15:22] Bramkę zdobywa Niedźwiedź (VISTAL Gdynia) po własnym przechwycie i kontrze przez ponad pół boiska
55'
[16:22] Bramkę zdobywa Załęczna (METRACO ZAGŁĘBIE).
56'
Zagłębie w komplecie, strata Vistalu
57'
[17:22] Bramkę zdobywa Jelić (METRACO ZAGŁĘBIE).
57'
[17:23] Bramkę zdobywa Matyka (VISTAL Gdynia).
58'
[18:23] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (METRACO ZAGŁĘBIE).
58'
[19:23] Bramkę zdobywa Załęczna (METRACO ZAGŁĘBIE).
59'
Zagłębie gra wysokim pressingiem i przechwytuje piłkę
60'
Gapska (VISTAL Gdynia) broni rzut Załęcznej (METRACO ZAGŁĘBIE)
60'
[19:24] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL Gdynia).
60'
KONIEC MECZU. VISTAL WYGRAŁ 24:19 I ZDOBYŁ PUCHAR POLSKI
to pierwsze zwycięstwo Vistalu nad Zagłębiem od ostatniego meczu sezonu 2011/12, który dał gdyniankom tytuł mistrzyń Polski!
gdynianki w tańcu radości na parkiecie, do drużyny dołączył wiceprezes Paszkowski
MVP spotkania uznana została Iwona Niedźwiedź (VISTAL Gdynia)
Inne nagrody indywidualne za całe rozgrywki Final Four:
najlepszy obrońca turnieju - Karolina Semeniuk-Olchawa (METRACO ZAGŁĘBIE) (Zagłębie)
najlepsza bramkarka - Małgorzata Gapska (VISTAL Gdynia) (Vistal)
najskuteczniejsza - Małgorzata Stasiak (Pogoń)
MVP turnieju - Iwona Niedźwiedź (VISTAL Gdynia) (Vistal)
Piłkarki Vistalu weszły na najwyższy stopień podium. Przedstawiciele ZPRP, na czele z Zygfrydem Kuchtą, wiceprezesem związku ds. sportowych, wręczyli gdyniankom puchar, dyplom, czek na 50 tysięcy złotych i medale

Mecz o 3. miejsce Final Four:
Pogoń Baltica Szczecin - Start Elbląg 27:22 (13:13)

POGOŃ:
Szywierska, Płaczek - Huczko, Jakubowska, Sabała 2, Stachowska 3, Królikowska, Cebula 2, Głowińska 4, Piontke, Agova 4, Szulc, Duran 1, Stasiak 10, Fornalik, Jaszczuk 1

START: Kędzierska, Sielicka, Frodyma - Sądej 4, Waga 1, Cekała 1, Janaczek, Jędrzejczyk 1, Szymańska 7, Aleksandrowicz 1, Klonowska, Karwecka, Jałoszewska 2, Zoria 1, Grzyb 3, Koniuszaniec 1

Opinie (38) 1 zablokowana

• Skończył się w Gdyni czas Krawczyka - zaczął Paszkowskiego (3)

Nie będzie już Gdynia wykładała miliona na swoją promocję dla nieudacznic koszykarek. Teraz nastał czas naszych dziewcząt. Idżcie za ciosem i MP przed Wami.