Siedem gdynianek wygrywało z reprezentacją

14 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Iwona Niedźwiedź (nr 5) została wybrana najlepszą piłkarką ręczną międzynarodowego turnieju w czeskim Chebie, a Aleksandra Zych (nr 18) zdobyła bramkę, która okazała się na wagę remisu z gospodyniami, a jednocześnie 1. miejsca w końcowej klasyfikacji. Iwona Niedźwiedź (nr 5) została wybrana najlepszą piłkarką ręczną międzynarodowego turnieju w czeskim Chebie, a Aleksandra Zych (nr 18) zdobyła bramkę, która okazała się na wagę remisu z gospodyniami, a jednocześnie 1. miejsca w końcowej klasyfikacji.

Reprezentacja Polski zdobyła Tarczę Miasta Cheb. Biało-czerwone pokonały zdecydowanie Białoruś i Słowację, a pierwsze miejsce zdobyły dzięki korzystniejszej różnicy bramek od Czech, z którą to drużyną zremisowały. Kim Rasmussen postawił aż na siedem szczypiornistek Vistalu Gdynia, aktualnych liderek PGNiG Superligi. Tytuł MVP turnieju zdobyła Iwona Niedźwiedź.

Rozgrywki o Tarczę Miasta Cheb odbyły się już po raz 41. Gospodarze zaprosili dwie reprezentacje, które przygotowują się do tegorocznych finałów mistrzostw Europy (Polska, Słowacja) oraz Białoruś, która podobnie jak Czechy, nie zakwalifikowała się do tej imprezy.

Przypomnijmy, że to właśnie wygrana w czerwcu w Brnie 25:22 dała biało-czerwonym po ośmioletniej przerwie awans do grona 16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu, które od 7 grudnia walczyć będą na parkietach Chorwacji i Węgier.

POLKI ZAGRAJĄ W ME PIERWSZY RAZ OD 2006 ROKU

W kontekście tej imprezy w ostatnim tygodniu Kim Rasmussen sprawdził aż 33 zawodniczki. Udział prawie połowy z nich na zgrupowaniu kadry, w tym wszystkich występujących poza Polską, zakończył się w Pruszkowie. Do Czech pojechało 17 kadrowiczek, w tym aż 7 przedstawicielek Vistalu. Gdynię w reprezentacji reprezentowały: rozgrywające: Iwona Niedźwiedź, Aleksandra Zych, Ewa Andrzejewska, skrzydłowe: Katarzyna Janiszewska, Aneta Łabuda, bramkarka Małgorzata Gapska oraz obrotowa Patrycja Kulwińska.

RUSZYŁY PRZYGOTOWANIA DO FINAŁÓW ME. POWOŁANIA DLA 33 SZCZYPIORNISTEK, W TYM 9 Z GDYNI I 1 Z GDAŃSKA

Od razu na inaugurację doszło do rewanżu za dramatyczny bój w Brnie sprzed trzech miesięcy. Polki w starciu z gospodyniami zaprezentowały momentami bardzo dobrą grę, ale również brak stabilności formy. Przed przerwą prowadziły 9:4 i 12:7, by pozwolić zbliżyć się rywalkom na 12:11.

Jeszcze więcej emocji było w drugiej połowie, w której nasza reprezentacja prowadziła już 16:11 i 20:15. Jednak na niespełna dwie minuty przed końcem to Czeszkom udało się osiągnąć korzystny wynik 25:24. Remis biało-czerwonym uratowała bramka gdyńskiej rozgrywającej - Zych.

Jak się później okazało było to jednocześnie trafienie na wagę zwycięstwa w turnieju. Zarówno Polska jak i Czechy wygrały dwa pozostałe mecze. Tym samym o kolejności na miejsca 1-2 decydował bilans bramek. Zdecydowanie lepszy miały go biało-czerwone.

Czołowymi snajperkami w naszym zespole były gdynianki. Zawodniczki Vistalu Czeszkom i Białorusinkom rzuciły po 14, a Słowaczkom 15 bramek. To dokładnie połowa trafień całej reprezentacji w trzydniowym turnieju.

W meczu z Białorusią Polkom zdarzył się już tylko jedne przestój, gdy prowadzenie 14:7 na przerwie zmniejszyło się do 16:13. W drugiej połowie nasza drużna do łatwości zdobywania bramek dołożyła jeszcze solidną obronę, co sprawiło, że w tej odsłonie rywalki oddały zaledwie 9 skutecznych rzutów.

Natomiast ostatniego dnia turnieju to biało-czerwone musiały gonić wynik. Przed przerwą przegrywały ze Słowaczkami 5:9 i 8:12. W drugiej połowie znów Polki zagrały świetnie w defensywie, tracąc zaledwie 8 bramek.

DOSKONAŁA SKUTECZNOŚĆ. 76 BRAMEK W DWÓCH MECZACH DAŁO VISTALOWI POZYCJĘ LIDERA

Do rozgrywek ligowych szczypiornistki wracają za tydzień. 20 września Vistal czeka wyjazdowy mecz w Elblągu. Szkoleniowcem tej drużyny jest Antoni Parecki, który jako drugi trener reprezentacji mógł się w ostatnich dniach dobrze zorientować w możliwościach gdyńskich kadrowiczek.