Asseco pokonało Stabill Tarnobrzeg

5 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Roman Szymański ustanowił w sobotę swój rekord punktowy w TBL. Trafiając 4/4 za dwa i dokładając wolnego, zakończył mecz z 9 pkt. Roman Szymański ustanowił w sobotę swój rekord punktowy w TBL. Trafiając 4/4 za dwa i dokładając wolnego, zakończył mecz z 9 pkt.

Koszykarze Asseco zrobili to, co było ich obowiązkiem w meczu ze Stabillem Jezioro Tarnobrzeg. Gdynianie wygrali na własnym parkiecie 76:68 (27:12, 17:23, 13:17, 19:16), zachowując szanse na udział w play-off. Jednak niepotrzebnie, po bardzo dobrej inauguracyjnej kwarcie, podopieczni Davida Dedka pozwolili odbudować się rywalom i w trzeciej odsłonie na tablicy wyników pojawił się nawet remis 48:48.

ASSECO: Dmitriew 20 (4x3, 5 as.), Seweryn 19 (5x3), Szczotka 9 (5 as.), Szymański 9 (7 zb.), Walton 4 (8 zb., 5 as.), oraz Żołnierewicz 6, Frasunkiewicz 5 (1x3), Galdikas 4 (7 zb.), Kowalczyk, Matczak

STABILL: Fitzgerald 20 (1x3, 10 zb.), Goffney 12 (1x3, 10 zb.), Allen 11 (1x3, 5 as., 5 zb.), Łukasik 7, Patoka 5 (1x3) oraz Krajniewski 5 (1x3), Nowakowski 3, Hamilton 3 (1x3), Doaks 2

Początek gry wskazywał na bezproblemowe zwycięstwo gospodarzy, a jedyną niewiadomą miały być tylko ostateczne jego rozmiary. Asseco potrzebowało niewiele ponad dwóch minut, aby otworzyć mecz wynikiem 8:0. Na dzień dobry rywalom "trójki" zaserwowali: Fiodor DmitriewŁukasz Seweryn. Ten ostatni nie zwalniał tempa do końca inauguracyjnej kwarty. Skończył ją z 11 punktami.

Po kolejnym rzucie zza łuku Seweryna w 6. minucie przewaga miejscowych wzrosła do 20:5. Wówczas Dariusz Szczubiał przerwał grę. Szkoleniowcowi z Tarnobrzega, niegdyś pracującemu także w Trójmieście, udało się poukładać na tyle szeregi w swoim zespole, że starty już nie rosły.

Inauguracyjną kwartę Asseco po rzucie Ovidijus Galdikas wygrało aż 27:12. W tym okresie podobała się przede wszystkim zespołowa gra podopiecznych Davida Dedka. Dość wspomnieć, że w pierwszych 10 minutach gdynianom zapisano aż 11 asyst, w czym celował Piotr Szczotka, którego podania otwierały drogę do kosza kolegom pięciokrotnie.

Gdynianie pewni swego rozpoczęli również drugą odsłonę spotkania, o czym świadczył efektowny wsad Romana Szymańskiego na 29:14.

Co prawda w 12. minucie goście zbliżyli się na 22:27, ale nic nie zwiastowało nadal, że dojdzie tutaj do emocji. Aż do przerwy Asseco utrzymywało bezpieczną przewagę. Rzut Szczotki sprawił, że na odpoczynek drużyny udały się przy przewadze gospodarzy 44:35. Natomiast Dmitiew miał na koncie już 17 punktów.

Po powrocie do gry gdynianie mieli olbrzymie problemy z posłaniem piłki do kosza. Przez sześć minut tylko Szczotka wzbogacił konto Asseco o 4 punkty. Natomiast Kevin Goffney doprowadził do wyrównania 48:48.

Całe szczęście, że wówczas za trzy przymierzył Seweryn, dla którego były to pierwsze punkty od zakończenia inauguracyjnej kwarty. W 17. minucie Łukasz popisał się hakiem na 53:50.

Ale i Stabill nie był w stanie na dłużej utrzymać dobrej, równej dyspozycji. Goście stanęli po akcji Andrew Fitzgeralda na 52:55 pod koniec trzeciej kwarty. Bez punktów pozostawali przez blisko pięć minut. Wówczas Asseco odskoczyło na 64:52, a do tego wyniku doprowadziła "trójka" Dmitriewa.

Co prawda Fitzgerald i Goffney zaliczyli double-doublem, uzyskując dwucyfrowe wyniki w punktach i zbiórkach, ale i oni nie mogli już przywrócić gości do walki o wygraną.

Drugi oddech złapał Seweryn, który kończył mecz z godną odnotowania 70-procentową skuteczności z gry. Natomiast w ogóle nie pomylił się tego dnia Szymański. Miejscowy środkowy trafił czterokrotnie z gry oraz wykorzystał jeden rzut wolny.

Po trafieniu Seweryna zza łuku w 36. minucie Asseco prowadziło już 74:61. Końcówka to festiwal fauli i rzutów wolnych. Na 36 sekund przed końcową syreną Goffney sprowadził wynik do 74:68.

W następnej akcji gdynianie utrzymali się przy piłce przez 8 sekund. Jednak co ważniejsze faulowany A.J. Walton pewnie wykorzystał oba wolne.

Jeszcze za trzy rzucali Chaisson Allen i Goffney, ale wynik nie uległ już zmianie. Gdynianie kończyli mecz ze zwycięstwem i mając aż 21 asyst.

• o miejsca 1-6:
  • Anwil Włocławek - TREFL Sopot 78:84 (19:22, 25:20, 17:17, 17:25)
  • Rosa Radom - Stelmet Zielona Góra 82:81 (16:14, 19:19, 26:20, 21:28)
  • Energa Czarni Słupsk - PGE Turów Zgorzelec 74:77 (27:16, 13:19, 21:20, 13:22)
  • o miejsca 7-12:
  • ASSECO Gdynia - Stabill Jezioro Tarnobrzeg 76:68 (27:12, 17:23, 13:17, 19:16)
  • AZS Koszalin - Śląsk Wrocław 77:75 (26:23, 13:13, 15:24, 23:15)
  • Kotwica Kołobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 70:74 (25:19, 19:15, 17:13, 9:27)

Opinie (8) 3 zablokowane

• Regres formy Waltona

To już drugi słaby mecz, tak jakby myślami był gdzie indziej

• 14 1

• Trener wie lepiej

Dobra pierwsza kwarta w drugiej wchodzi Franc i Matczak -wynik parodia koszykowki. Zołnierewicz wchodzi dynamika checi do gry wzorowe .Siada czekamy na mlodych by grali i grajac robili postepy jak Szymanski Czekamy my i Paredes . Trener wie lepiej . Atrakcja meczu bylo wywolywanie przez spikera uczestnikow konkursu z koszulkami JESZCZE PROKOMU GDYNIA.klub jest bogaty kasa z Nowych koszulek ........ Klub wie lepiej.

• 10 6

• Walton (1)

Czyżby jakaś "Blandyna" zaczęła go eksploatować?