Lotos Trefl przegrał pierwszego tie-breaka

20 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Trefl Gdańsk

Andrea Anastasi nie mógł w niedzielę uwierzyć, jakie błędy popełniają jego siatkarze. Pomimo wielokrotnej, ostrej reprymendy podczas czasów na żądanie i przerw technicznych, nie potrafił dotrzeć do nich na tyle, aby wygrali kolejny mecz. Andrea Anastasi nie mógł w niedzielę uwierzyć, jakie błędy popełniają jego siatkarze. Pomimo wielokrotnej, ostrej reprymendy podczas czasów na żądanie i przerw technicznych, nie potrafił dotrzeć do nich na tyle, aby wygrali kolejny mecz.

Sześć wygranych tie-breaków z rzędu w sezonie i koniec. Lotos Trefl przegrał po raz pierwszy w tym sezonie piątego seta, a tym samym i mecz z Indykpolem AZS Olsztyn 2:3 (25:21, 11:25, 25:16, 23:25, 13:15). Gdańszczanie rozegrali najbardziej nierówny mecz w sezonie. Świetną formę przeplatali tragicznymi zagraniami. Tym samym pozwolili, aby rywale byli wciąż niepokonani na własnym boisku, a udany 2015 rok zakończyli porażką.

Indykpol: Woicki 3 punkty, Stoilović 17, Zajder 6, van den Dries 18, Bednorz 20, Koelewijn 11, Potera (libero) oraz Waliński 2, Bieńkowski

LOTOS TREFL: Falaschi 4, Mika 20, Grzyb 10, Troy 13, Schwarz 12, Gawryszewski 7, Gacek (libero) oraz Stępień, Hebda, Schulz 8, Dębski

Wicemistrzów Polski miał czekać w niedzielę trudny sprawdzian. Głównie z tego powodu, że na ławce trenerskiej Indykpolu znajduje się Andrea Gardini. Włoch jest przyjacielem szkoleniowca Lotosu Trefla, Andrei Aanstasiego. Jak przyznawał kapitan żółto-czarnych Bartosz Gawryszewski obaj Włosi wyznają niemal te same zasady trenerskie.

Właśnie środkowy okazał się jednym z kluczowych siatkarzy w pierwszym secie. W drugim z rzędu meczu w wyjściowym składzie, do którego powrócił po ponad miesiącu niełaski, ponownie pokazał się z bardzo dobrej strony. Dwa punkty Gawryszewskiego i zrobiło się 3:2 dla Lotosu Trefla. Świetna obrona Piotra Gacka, kontra Mateusza Miki i było 4:2. Powiększanie przewagi wicemistrzów Polski odbywało się później także po akcjach Gawryszewskiego. Najpierw zdobył punkt na 10:7, a później kończąc atak z przechodzącej piłki zapewnił wynik 12:8. Zagrywką imponował w Lotosie Treflu tylko Marco Falaschi, ale to wystarczyło, aby trzymać rywali na dystans i wygrać partię.

Niespodziewanie dobra gra gdańszczan zupełnie rozsypała się w drugim secie. Nie mogli skończyć akcji nawet przy pojedynczym bloku. I bardzo szybko rywale osiągnęli ogromną przewagę (13:2). Anastasi stał zdumiony przy linii bocznej. Mogły się mu przypominać mecze sparingowe sprzed obecnego sezonu. Z czterech towarzyskich starć rywale wygrali trzy, a w jednym mieliśmy remis 2:2. Wtedy jednak brakowało w jego drużynie kadrowiczów. Teraz miał pełny skład, ale podstawowi siatkarze wicemistrza Polski nie mogli dostać się atakiem w boisko po stronie Indykpolu. A ten grał koncertowo. Po asie serwisowym gospodarzy zrobiło się 20:7. Za chwilę na blok nadział się Murphy Troy i było 21:7. Na boisku pojawili się Miłosz Hebda oraz Kamil Dębski. Pierwszy z nich popsuł atak i przewaga rywali urosła do maksymalnych rozmiarów w tej partii (22:7).

W trzecią gdańszczanie weszli od straty dwóch punktów, ale na szczęście punktowo swój zespół otworzył atakiem z drugiej linii Mika. Przy nagłej utracie formy przez Troya stawał się on pierwszą opcją w ataku żółto-czarnych. Do remisu doprowadzili oni po błędzie rywala, a gdy niemal bezbłędny w drugiej partii Bram van den Dries także nie trafił w boisko prowadzili 6:5. Do gry włączył się również Sebastian Schwarz. Atak po ciasnym skosie Niemca, a następnie wygrana przepychanka nad siatką i Lotos Trefl prowadził 11:9. W końcu obudził się także Troy. Jego as serwisowy przyniósł wynik 13:10, kolejny atak wykończył Schwarz, środkiem siatkarskiego "gwoździa" wbił Wojciech Grzyb, rywale popełnił błąd przekroczenia linii 3. metra i mieliśmy drugą przerwę techniczną (10:16). Tym razem to rywale zaliczyli zapaść formy i gdańszczanie byli seta od wygrania za trzy punkty.

Błąd Miki w ocenie zagrywki dał rywalom prowadzenie w czwartym secie 6:3. Na pierwszej przerwie technicznej Indykpol wygrywał już 8:4, a Anastasi wyżył się na swoich siatkarzach. Po tym żółto-czarni wygrali długą akcję dzięki blokowi Grzyba, asa posłał Troy i goście przegrywali 6:8. Amerykanin i tym razem nie mógł ustabilizować formy i został zmieniony przez Damiana Schulza. A gdy Schwarz nie trafił w boisko Anastasi wziął czas i podczas niego ponownie miał wiele pretensji do swoich siatkarzy (11:6). Przy 18:12 na zagrywce pojawił się Schulz, posłał dwa asy, ale później przekroczył linię przy zagrywce (19:14). Trzy autowe ataki rywali i zrobiło się tylko 20:18. Podwójne odbicie Thomasa Koelewijna i zrobiło się 21:20. Blok Gawryszewskiego przyniósł remis 22:22. Dwa kolejne punkty zdobył Indykpol, a w rezultacie doprowadziło to do tie-breaka.

To był już siódmy w sezonie, a szósty w lidze piąty set grany przez gdańszczan. Żadnego wcześniejszego nie przegrali. W Olsztynie zaczęli od punktów Miki i Gawryszewskiego. Nieporozumienie po stronie Lotosu Trefla i po zmianie stron gdańszczanie przegrywali 7:9. As Filipa Stoilovicia i Indykpol prowadził już 10:7. Po ataku w aut - tak orzekł sędzia główny, przy którym wydawało się, że Grzyb dotknął piłki, a drugi sędzia przy wideoweryfikacji nie mógł podjąć decyzji zrobiło się 14:13 dla gospodarzy. Kolejną akcję rywale jednak wykończyli i wygrali.

Wyniki 11 kolejki

• Indykpol AZS Olsztyn - LOTOS Trefl Gdańsk 3:2 (21:25, 25:11, 16:25, 25:23, 15:13)
  • ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - AZS Częstochowa 3:0 (25:18, 25:14, 25:23)
  • Cuprum Lubin - Łuczniczka Bydgoszcz 3:0 (25:21, 25:19, 25:20)
  • Effector Kielce - BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:15, 25:20, 20:25, 25:19)
  • Cerrad Czarni Radom - PGE Skra Bełchatów 1:3 (21:25, 21:25, 26:24, 23:25)
  • MKS Będzin - Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (12:25, 16:25, 19:25)
  • AZS Politechnika Warszawska - Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 25:21, 25:19)

• (1)

Oba zespoły zagrały słaby mecz. Chłopaki chyba już myśleli o przerwie świątecznej. W sumie to im się nie dziwię. Należy się chwila odpoczynku. Brawo dla Olsztyna za zwycięstwo. A my w styczniu gramy dalej. #forzaLOTOStrefl