Nieznaczna porażka na inaugurację FIBA EuroChallenge

Krzysztof Klinkosz
28 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
aktualizacja: godz. 22:41 (28 września 2010)

Adam Waczyński rozegrał dobre spotkanie i uzyskał dla zespołu 13 punktów. Adam Waczyński rozegrał dobre spotkanie i uzyskał dla zespołu 13 punktów.

Koszykarze Trefla w Mons-Hainaut rywalizowali z Dexią w rundzie wstępnej FIBA EuroChallenge. Sopocianie po fatalnej pierwszej kwarcie, przejęli inicjatywę, ale w końcówce skuteczniej zagrali koszykarze z Belgii, którzy ostatecznie wygrali 74:71 (23:12, 13:25, 19:21, 19:13). Minimalna porażka wydaje się być niezłym prognostykiem przed meczem rewanżowym, który odbędzie się 5 października w Ergo Arenie. Zwycięzca dwumeczu awansuje do fazy grupowej, pokonany pożegna się z rozgrywkami.

DEXIA: Lewis 18, Hatten 18 (11 zb.), Taylor 12, van Paassen 8, Cage 7, Foster 5, McCauley 3, Libert 2, Bellin 1.

TREFL:Gustas 17, Waczyński 13, Dylewicz 10, (13 zb.), Stefański 6, Ceranić 1 - Hlebowicki 9, Kinnard 8, Kikowski 5, Beal 2.

I KWARTA
Trener Karlis Muiznieks do pierwszej piątki desygnował - Gustasa, Stefańskiego, Waczyńskiego, Dylewicza i Ceranicia.
Pierwszy atak przeprowadzili gospodarze ale Taylor nie trafił za 3 punkty. W odpowiedzi Gustas trafił z półdystanu i sopocianie objęli prowadzenie 2:0.

Pierwsze minuty spotkania stały pod znakiem wyrównanej gry, na minimalne prowadzenie wychodziła raz jedna, raz druga drużyna, dopiero w 8 minucie po 7 punktach z rzędu Marcusa Hattena gospodarze wyszli na prowadzenie 17:9. Zirytowany trener Trefla poprosił wówczas o przerwę na żądanie.

Niestety przerwa w grze nie niewiele się zdała, sopocianie nadal byli nieskuteczni i nie trafiali nawet z prostych pozycji. Efektem tego była wysoko przegrana pierwsza kwarta (12:23).

II KWARTA
Drugą odsłonę celnym rzutem za 3 punkty otworzył Kinnard ale za chwilę znów punkty zaczęli zdobywać gospodarze. W 13 minucie prowadzili 30:17 a sopocianie nadal pudłowali a chcąc zniwelować straty zaczęli rzucać zbyt szybko.

W połowie drugiej odsłony koszykarze Dexii "dostosowali się" do poziomu skuteczności ekipy Trefla. Nie posłużyło to atrakcyjności widowiska ale spowodowało, że strata sopocian do gospodarzy przestała rosnąć - 30:19 w 15 min.

W kolejnych sekundach meczu sopocianie za sprawą celnych wolnych Gustasa i Dylewicza zniwelowali nieco straty i w 17 minucie było 31:25 dla Dexii. Pogoń Trefla trwała nadal po "trójce" Waczyńskiego było już tylko 31:28 dla gospodarzy, później dwa punkty dołożył Gustas aż wreszcie po dwóch celnych wolnych, Filip Dylewicz odzyskał prowadzenie dla drużyny z Polski (32:31 w 18 min.)

Gospodarze wprawdzie niemal natychmiast odpowiedzieli wolnymi w wykonaniu Liberta, jeszcze na sekundę przed końcem Dexia prowadziła 36:37, ale w kończówce pierwszej połowy dwa rzuty wolne wykonał celnie Litwin i sopocianie wygrali pierwszą połowę 37:36.

Najwięcej punktów dla Trefla w tej części gry zdobyli: Gustas 12 oraz Waczyński i Kinnard po 6, dla Dexii 11 punktów zdobył Hatten.

III KWARTA
Trzecia odsłona ropoczęła się od w miarę wyrównanej gry. Gospodarze odrobili minimalne straty (37:37 i 39:39). Za sprawą Adama Waczyńskiego sopocianie wyszli na prowadzenie 41:40 ale wówczas 5 punktów z rzędu zdobyli gospodarze.

Po kolejnych kilkdziesięciu sekundach wynik znów się "odwrócił", tym razem czwarty zespół polskiej ekstraklasy za sprawą Filipa Dylewicza wyszedł na prowadzenie 46:45 a po "trójce" Michała Hlebowickiego, który pod koszem wymienił grającego bez wyrazu Ceranicia, było 49:45 dla Trefla w 25 minucie gry.

Goście poprawili skuteczność i dzięki temu na dłużej utrzymali prowadznie w meczu. W 27 minucie było 53:48 dla Trefla. Niestety później gospodarze po celnych wolnych i "trójce" McCauleya doprowadzili do stanu 55:53 dla gości. W ostatniej akcji sopocian w trzeciej części meczu Filip Dylewicz nie trafił z dystansu ale sopocianie udanie powstrzymali odpowiedź Amerykanów grających w ekipie Dexii i po 30 minutach meczu Trefl prowadził 58:55.

IV KWARTA
Ostatnią część gry jednym celnym rzutem wolnym - z dwóch - otworzył Michał Hlebowicki (59:55 dla Trefla). Doświadczenie takich zawodników jak Gustas, Dylewicz, czy Hlebowicki pozwoliło sopocianom utrzymać nieznaczne prowadzenie, w 35 minucie było 64:59 dla gości.

Gospodarze odrobili te nieznaczne straty już po kilkudziesięciu sekundach, Trefl zbnów zaczął grać nieskutecznie i aby przerwać tą złą passę Karlis Muiznieks wziął czas.

To na chwilę poskutkowało gdyż Gustas zdobył punkty na 66:64 ale znów lepiej zaczęli grać gospodarze i na 93 sekundy przed końcem meczu odzyskali prowadzenie po "trójce" Lewisa (71:69). Ten san zawodnik dołożył jeszcze jedno "oczko" z rzutu wolnego i było 72:69 dla gospodarzy.

W ostatnich 30 sekundach Cage popełnił błąd kroków i sopocianie po przejęciu piłki, za sprawą Gustasa zniwelowali nieco straty (71:72) później jednak znów dał o sobie znać Hatten (74:71 dla Dexii). Do końca meczu pozostało kilkanaście sekund, trener gości wziął czas, Trefl był w posiadaniu piłki ale w ostatnich sekundach Gustas chybił i gospodarze wygrali różnicą 3 punktów.

Opinie (32) ponad 10 zablokowanych

• ............

wie ktoś gdzie można obejrzeć ten mecz???? bo oglądać słuchając w radio gdansk to sie nie da:/

• 8 4

• TREFL GOL, TREFL GOL!

• 6 13

• Tylko zwycięstwo, hej Dexia tylko zwycięstwo!

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 29 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA (sobota, godz. 15:30)
  • TREFL SOPOT - Śląsk Wrocław (niedziela, godz. 17:30)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Start Lublin 96:93 (27:27, 29:16, 24:22, 16:28)