• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niezwykły mecz na stadionie we Wrzeszczu

Rafał Borowski
8 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Na boisku wiernie odzwierciedlono przedwojenne realia, a na trybunach zasiadło blisko tysiąc kibiców. W sobotnie popołudnie na stadionie przy ul. Traugutta 29 we Wrzeszczu odbył się mecz pomiędzy Gedanią Gdańsk a Lechią Lwów. Była to rekonstrukcja hipotetycznego spotkania pomiędzy drużynami, które są nierozerwalnie związane z historią Gdańska. Organizatorem wydarzenia było Muzeum II Wojny Światowej.



Wydarzenie zapowiadaliśmy w piątkowym artykule oraz Kalendarzu imprez


Czy warto organizować podobne mecze w przyszłości?

"Mecz, który się nie odbył" - bo tak brzmiała oficjalna nazwa sobotniej imprezy - był jednym z elementów obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jej celem była nie tylko rozrywka, ale również edukacja, a dokładnie zwrócenie uwagi na wojenne losy Polaków przez pryzmat sportowców. Podczas II wojny światowej wielu z nich walczyło, wielu też poniosło śmierć za ojczyznę.

Wybór Gedanii Gdańsk wydaje się oczywisty. Był to nie tylko klub zrzeszający Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, ale także jeden z najważniejszych ośrodków polskości w zdominowanym przez Niemców mieście.

Lwowskie korzenie Lechii Gdańsk



Dlaczego jednak organizatorzy zdecydowali się postawić naprzeciw Gedanii nieistniejącą już drużynę ze Lwowa? Zapewne nie wszyscy wiedzą, że nazwa oraz biało-zielone barwy Lechii Gdańsk mają swoje korzenie właśnie nad Pełtwią.

- Chcieliśmy w nietypowy sposób pobudzić dzieci i młodzież do refleksji nad 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Chcieliśmy za pomocą meczu opowiedzieć historię o dwóch klubach, tak ważnych dla historii Gdańska. Lechia Lwów jest nazywana starszą siostrą Lechii Gdańsk. To w Gdańsku kontynuuje się tradycję tego nieistniejącego, lwowskiego klubu, od którego zapożyczono zarówno nazwę, jak i barwy - wyjaśnia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Stroje i zasady na przedwojenną modłę



Nie tylko stroje uczestników meczu - wykonane z bawełny, z koszulami z charakterystycznymi sznurkami na klatce piersiowej - wiernie odwzorowały realia przedwojennej Polski. Organizatorzy zdecydowali również, że także zasady gry będą dokładnie takie, jak tuż przed wybuchem II wojny światowej. Choć nieznacznie, różniły się one w stosunku do tych, które obowiązują obecnie.

- Przed wojną przede wszystkim tempo meczu było znacznie wolniejsze. Ale panowały również nieco inne zasady. Na przykład spalonego wykonywało się z rzutu autu. Można było dogrywać do własnego bramkarza, a on mógł łapać piłkę rękami. Dzisiaj jest to niedopuszczalne. Ale co najciekawsze, przed wojną nie było czerwonych kartek, zamiast nich były upomnienia. Sędzia mógł jednak wykluczyć zawodnika i w takiej sytuacji drużyna do końca grała mecz w osłabieniu. Warto wspomnieć, że w ogóle nie było zmian na boisku - wyjaśnia Paweł Szydłowski, który wcielił się w rolę piłkarza dawnej Gedanii.

Kilka słów o przedwojennych bramkarzach



Warto również przytoczyć znaczącą ewolucję, jaką przeszedł na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat strój bramkarza. Odmienny kolor koszuli to niejedyny akcent, który wyróżniał go na tle pozostałych zawodników.

- Co ciekawe, bramkarze wyróżniali się na boisku kaszkietami, które chroniły od słońca. Obecnie, ze względu na nowatorskie fryzury piłkarzy, trudno wyobrazić sobie bramkarza w takim nakryciu głowy - śmieje się Andrzej Włodarczyk, który odgrywał rolę golkipera Lechii Lwów - Przed wojną bramkarze nie nosili również rękawic. Jeśli mnie pamięć nie myli, weszły one do powszechnego użycia dopiero w latach 60.
Nasz rozmówca doprecyzował również zasady, które są związane z możliwością schwycenia przez bramkarza piłki podanej przez zawodnika z tej samej drużyny. W razie ich złamania narażał się na niemal pewną stratę gola.

- Jeśli chodzi o zasady, to wprawdzie bramkarz mógł złapać rękami piłkę od własnego zawodnika, ale po jej złapaniu mógł zrobić tylko trzy kroki i musiał ją wprowadzić do gry. W takiej sytuacji nie można było swobodnie chodzić w polu karnym. Jeśli bramkarz wykonał więcej niz trzy kroki, sędzia gwizdał rzut pośredni, który strzelano z miejsca, gdzie doszło do przekroczenia trzech kroków. Nic nie stało na przeszkodzie, aby to miejsce znajdowało się tuż pod bramką - uzupełnia Włodarczyk.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (142) 7 zablokowanych

  • Historia

    Historia ważna ale ludzie którzy sterowali tymi klubami w latach komuny i obecnnie powinni czym szybciej odejść w zapomnienie. Moralnie wypaczeni,cwaniactwo i układy to nic innego jak złodziejstwo i tak należy to nazywać. Jak przyjrzeć się wszystkim lawirujacym po klubach i urzedach prezesikom od wyciągania pieniedzy i ich klakierom to jak na dloni widać stan naszej pomorskiej i krajowej piłki. Czas skończyć z leśnymi dziadkami 13X!!!

    • 6 2

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Niezwykły mecz na stadionie we Wrzeszczu

    cóż poradzić

    skoro wojna wybuchła we wrześniu

    • 1 1

  • To są Gdańskie Aniołki !!! (5)

    A nie Wrzeszcz !
    Trójmiasto.pl nie zna Geografi Miasta Gdańska

    • 6 5

    • taaa (4)

      nazwa dzielnicy powstała w 1992 roku , to wcześniej co to była jak nie Wrzeszcz ?

      • 3 1

      • A nazwa dzielnicy pochodzi od niestniejącego (1)

        średniowiecznego zespołu szpitalnego pw. Michała Archanioła, a później Wszystkich Aniołów Bożych (kościół stał w miejscu obecnie stojącego czołgu)...
        Raczej trudno wymyślać nazwę na podstawie czegoś co nie istnieje już od czasów wojny....

        • 0 0

        • Tyle że do 1992 roku nie istniała jako samodzielny organizm

          "...Jednostka pomocnicza Gdańska utworzona przez administrację miejską w roku 1992. Historycznie obszar należący uprzednio do gminy Zigankenberg - Suchanino, w 1902 włączony w grani-ce administracyjne Gdańska..." Historycznie znajdowały się tu Lazarety i cmentarze , więc równie dobrze możemy nazywać ją dzielnicą Szpitalną. Jeśli weźmiemy historię pod uwagę proponuję poczytać Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska. Dzielnice Gdańska - Nazwy, historia. Tam wiele wyjaśniono. Dziś mamy np Żabiankę , kiedyś Żabia Karczma, Zaspę podzielono na dwie dzielnice, tak jak Wrzeszcz gdzie np była "Indiańska Wioskę " ;)

          • 0 0

      • Jak to za komuny (1)

        Nie miało znaczenia nazewnictwo. Do 1992 byly teoretycznie cztery dzielnice: Śródmieście, Wrzeszcz, Oliwa i Nowy Port. Bloki na Kokoszkach czy Suchaninie należały do Śródmieścia, więc i stadion na Aniołkach, czy domki na Matarnii należały do Wrzeszcza. Podział administracyjny wynika z historycznych uwarunkowań miejskich i podmiejskich od paru wieków. Teraz jest mniej więcej prawidłowo. Jasień powinien był być nazywać się jak od wieków Nenkowo (dawna wieś kaszubska), ale to inny temat. Poza tym jest ok

        • 0 2

        • zobacz sobie czy za czasów Wolnego Miasta Gdańska była dzielnica o nazwie Aniołki lub podobnej

          NIE ! był Langfuhr czyli Wrzeszcz, powojenne granice dzielnic były zgodne z tymi sprzed wojny

          • 0 0

  • Wrzeszcz jest trochę dalej

    • 1 1

  • Oczywista oczywistość

    Brak wyniku i składów obu drużyn.Dwa: na mecze Gedanii chodzi ok.30-40 osób.Tutaj było ok.1 tys.Czy 970 osób przyjechało ze Lwowa, czy to było przedstawienie zorganizowane na dawnym stadionie Wehrmachtu?Gedania przed wojną grała w niemieckiej lidze, a tuż przed wojna została z niej wyrzucona.W czasie wojny sportowcy Gedanii ginęli,siedzieli w obozach,byli represjonowani przez nazistów.Po wojnie komuna zdołowała Gedanię,chyba jako klub sanacyjny.Dzisiaj Gedania,zwłaszcza piłkarze są osamotnieni.Za 3 lata będzie 100 lecie polskiego klubu i co dalej.Tylko przedstawienia, a prawdziwego zainteresowania brak..

    • 7 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Niezwykły mecz na stadionie we Wrzeszczu

    Muzeum II Wojny - wspaniały pomysł - gratulacje!!! (1)

    Byłem, widziałem, to naprawdę wspaniały i świetnie zorganizowany pomysł. Plusy, same plusy.
    Gratulacje Panie dyrktorze. Gdyby nie ostatni prezes Gedanii, mecz byłby przy Kościuszki,
    ale tam gruzy i deweloperka szaleje...

    • 6 3

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Niezwykły mecz na stadionie we Wrzeszczu

      Oczywista oczywistość

      Gruzy tak,deweloperki też nie widać .Nic się nie dzieje od roku.Wybory na Prezydenta Miasta się odbyły i już nikogo nie denerwuje taki stan.A był Pan Kacperek b.zaangażowany i co .Nic.

      • 0 0

  • xxx (4)

    Lechia powstała w 1945 jako Baltia Gdańsk,gdzie tu kontynuowanie tradycji Lechii Lwów

    • 3 3

    • Oczywista oczywistość (3)

      Żadne kontynuowanie tradycji.Naciąganie historii i tyle.Gdańsk po wojnie był obsadzony przez ludzi z Wilna i okolic.To Wrocław przyjął Polaków ze Lwowa.W polskich ligach gra kilka druzyn o nazwie Lechia i ta nasza jest najbardziej znana. Pzry okazji : za stalina Lechia zmieniła nazzwę na Budowlani Gdańsk.

      • 1 2

      • W 1952 roku

        za stalina właśnie, powstała nazwa kolejarz-arka, która przekształciła się w arkę.

        • 4 0

      • (1)

        Na stronie Stowarzyszenia Polskie Centrum Wypędzonych z Kresów Wschodnich oraz Rzezi Wołyńskiej jest fajna mapka "Powojenne migracje ludności".

        Strzałkami koloru niebieskiego zaznaczone wysiedlenia 3.5 miliona Niemców do 1948 roku z terenów obecnie należących do Polski.

        Kolorem czerwonym przesiedlenie 2.3 miliona Polaków z Kresów w latach 1944-1948 na tereny, które Polska otrzymała po drugiej wojnie.

        Kolorem czarnym kierunek przesiedleń 140.000 ludzi w ramach akcji "Wisła" w 1947 roku.

        Z mapki wynika, że na teren dawnego Wolnego Miasta Gdańska trafiali głównie ludzie z terenów Litwy oraz Białorusi - dawne województwa II RP: wileńskie, nowogródzkie, poleskie.

        Z województw: lwowskiego, wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego przesiedleni na tereny znajdujące się w obecnym województwie dolnośląskim. Chociaż u mnie w robocie 3/4 załogi z obecnego zachodniopomorskiego i większość ich rodziców, dziadków przymusowo przyjechało do Szczecina z okolic Lwowa.

        Ukraińcy z akcji Wisła trafiali głównie do dawnych województw: elbląskiego, olsztyńskiego, słupskiego, koszalińskiego, szczecińskiego, wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego.

        • 1 2

        • To jakim cudem mój dziadek który przed wojną mieszkał we Lwowie , najpierw wyjechał do Otwocka ,a potem trafił do Gdańska ?

          • 0 0

  • liczba osób

    Blisko sto os. byłoby bliższe prawdy

    • 1 4

  • Super inicjatywa

    pozdrawiam

    • 2 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Niezwykły mecz na stadionie we Wrzeszczu

    Brawo Andrzej Kowalczys!

    Jak widać, pomimo bycia w innym obozie politycznym Pan Andrzej nie ma problemu przyjść na fajną imprezę, podać rękę i miło spędzić czas w gronie osób kojarzonych z ,,tamtymi''. Niestety takich Andrzejów w Polsce jest za mało i małostkowe twitterowe konfrontacje są ważniejsze..
    Wszyscy jęczą, że Polska podzielona ale od najmniejszych i najprostszych gestów jakoś zacząć nie mogą.. Szacunek Panie Andrzeju.
    PS. Brawo dla Muzeum i ekipy ze ,,Sport i zabawa'' za fajnie zorganizowaną imprezę.

    • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Stal Rzeszów
27 kwietnia 2024, godz. 17:30
4% Stal Rzeszów
16% REMIS
80% LECHIA Gdańsk

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 29 18 5 6 48:22 59
2 Arka Gdynia 29 16 7 6 47:29 55
3 GKS Tychy 29 15 3 11 38:34 48
4 GKS Katowice 28 13 7 8 49:30 46
5 Wisła Kraków 29 12 10 7 53:36 46
6 Górnik Łęczna 28 11 12 5 30:25 45
7 Motor Lublin 28 13 6 9 38:35 45
8 Wisła Płock 29 12 9 8 41:39 45
9 Odra Opole 28 12 7 9 35:28 43
10 Miedź Legnica 29 10 11 8 38:30 41
11 Stal Rzeszów 29 11 6 12 41:45 39
12 Znicz Pruszków 29 10 4 15 26:36 34
13 Chrobry Głogów 28 9 6 13 29:44 33
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 28 7 10 11 42:44 31
15 Polonia Warszawa 29 7 9 13 35:42 30
16 Resovia 29 8 5 16 32:51 29
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 29 4 10 15 23:47 22
18 Zagłębie Sosnowiec 29 2 9 18 19:47 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 29 kolejki

  • LECHIA GDAŃSK - Polonia Warszawa 1:0 (1:0)
  • Znicz Pruszków - ARKA GDYNIA 2:0 (0:0)
  • Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów 0:1 (0:1)
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Tychy 0:2 (0:1)
  • Resovia - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
  • Wisła Płock - Miedź Legnica 2:1 (0:1)
  • czwartek
  • Motor Lublin - Chrobry Głogów
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Odra Opole
  • GKS Katowice - Górnik Łęczna

Ostatnie wyniki

Polonia Warszawa
93% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
3% Polonia Warszawa
Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
14% Górnik Łęczna
26% REMIS
60% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Łukasz Gawlik 30 65 60%
2 Piotr Matusiak 30 63 66.7%
3 Karol Zubel 30 62 56.7%
4 Mariusz Kamiński 30 61 63.3%
5 Wojciech Tabis Tabis 30 61 63.3%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane