Nowa obrona Lechii ma kontynuować passę

21 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Jakub Wawrzyniak i Mario Maloca (w tle) z obrony z poprzedniego sezonu zachowali w niej miejsce także w  inauguracyjnym mecz w Płocku. Jakub Wawrzyniak i Mario Maloca (w tle) z obrony z poprzedniego sezonu zachowali w niej miejsce także w  inauguracyjnym mecz w Płocku.

Steven Vitoria zakończył występy w Złotym Pucharze Concacaf na ćwierćfinale. Kanada została wyeliminowana po porażce z Jamajką 1:2. Obrońca w najbliższych dniach ma wrócić do Lechii Gdańsk. Piotr Nowak liczy, że 30-latek oraz rekonwalescent Joao Nunes wzmocnią rywalizację w formacji obrońców, która latem została ograniczona do trzech zawodników. - Myśl przewodnia na mecz z Cracovią to kontynuowanie serii bez porażki oraz bez straconego gola - podkreśla szkoleniowiec biało-zielonych. Początek gry na Letnicy w sobotę o godzinie 18.

SPRAWDŹ, JAKIE REKORDY MOŻE POBIĆ DUSAN KUCIAK W SOBOTĘ. WYWIAD Z BRAMKARZEM LECHII

Lechia nie straciła gola w ekstraklasie od 22 kwietnia. Ta passa obejmuje już osiem kolejnych meczów i blisko 750 boiskowych minut. Na razie bezboleśnie dokonały się zmiany personalne, a przede wszystkim ustawienia obrony, na które w przerwie między sezonami zdecydował się Piotr Nowak. Choć w obu letnich sparingach gdańszczanie inkasowali po 2 gole, gdy przyszło do ligowej inauguracji, w Płocku znów zachowali czyste konto.

- Trup padał gęsto. Dużo strzelaliśmy, ale i traciliśmy. Dlatego to trzeba było ustabilizować. Trzeba wyeliminować beztroskie bieganie do przodu i robienie miejsca przeciwnikowi. W Płocku, gdy graliśmy 11 na 10, znów to nastąpiło. Byliśmy 7-8 zawodnikami z przodu, co narażało nas na kontry - ocenia trener Lechii.
W rundzie finałowej, w której Lechia nie straciła gola w siedmiu kolejnych meczach, szkoleniowiec na ogół stosował ustawienie z czterema obrońcami, choć ustawiany na prawej obronie Lukas Haraslin często włączał się do akcji ofensywnych. To było zalążkiem systemu, który obowiązuje obecnie. Ustawienie 1-3-4-3 wcale nie jest jedynym, które zamierza stosować drużyna nie tylko w trakcie rundy, ale nawet w ciągu jednego spotkania. W zależności od sytuacji na boisku są gotowe jeszcze dwa kolejne schematy.

- Szybko może przejść do systemu 1-4-2-3-1, a przy potrzebie głębszej obronie nawet do 1-5-4-1 - przypomina trener Nowak.
LUKAS HARASLIN: LECHIA CZEKA NA LEPSZĄ OFERTĘ. PRZECZYTAJ WYWIAD ZE SKRZYDŁOWYM NIE TYLKO O DIJON

LECHIA SZUKA TALENTÓW NA WARMII

W poprzednim sezonie bywały także fragmenty meczów, choćby ostatnie minuty w Warszawie, w których Lechia broniła piątką piłkarzy. Wówczas do gry wprowadzany był trzeci środkowy obrońca. Tym razem płynne przejście od systemu gry trójką poprzez czterech do pięciu defensorów ma dokonywać się przez wycofywanie pod własną bramkę skrzydłowych. W Płocku z prawej strony "tyły" wspierał Paweł Stolarski, a z lewej Haraslin. Tak też może grać Mateusz Lewandowski, czy Sławomir Peszko, który do ekstraklasy będzie mógł wrócić od 5. kolejki. W pierwszym sparingu w takiej roli sprawdzono też Jakuba Wawrzyniaka.

Potem jednak były reprezentant Polski przestawiony został do tercetu obrońców. Obok niego grają: Mario Maloca oraz pozyskany z Ferencvarosu Budapeszt Michał Nalepa. To on w tym bloku występuje na centralnej pozycji.

- Jakaś doza niepewności na pewno była. Pierwszy mecz w nowym klubie, początek sezonu to zawsze jest niewiadoma. Byłem jednak skoncentrowany i z minuty na minutę na boisku czułem się coraz lepiej i pewniej. Dlatego debiut mogę ocenić pozytywnie. Mieliśmy mecz pod kontrolą, choć grając 11 na 10 za bardzo się rozluźniliśmy i pozwoliliśmy Wiśle na stworzenie dogodnych sytuacji do strzelania gola. To nie powinno nam się zdarzyć - tak mówił Nalepa po inauguracji na oficjalnej stronie klubu.
MARCO PAIXAO DRUGIM ZAGRANICZNYM SNAJPEREM W HISTORII EKSTRAKLASY, A JEGO BRAT BLIŹNIAK NA PIĄTYM MIEJSCU

Pozytywnie jego grę ocenił także szkoleniowiec, choć nie zamierza się ograniczać jedynie do tych trzech nazwisk.

- Michał miał dobre momenty, ale pewne rzeczy należy jeszcze poprawić. Na przykład zgranie nie jest na takim poziomie jakbym na to sobie życzył. Ponadto dojdą jeszcze: Vitoria i Nunes. Konkurencja będzie dobra dla formy wszystkich obrońców - podkreślał trener Nowak bezpośrednio po meczu w Płocku przed kamerami Eurosport 2.
Vitoria z czwartku na piątek czasu polskiego w amerykańskim Glendale grał do 56. minuty w meczu Kanada - Jamajka. W tym czasie jego drużyna straciła dwa gole i szkoleniowiec zdecydował się na bardziej ofensywne ustawienie, zdejmując obrońcę z gry. Nie odwróciło to losów spotkania. Skończyło się porażką 1:2.

Steven w Złotym Pucharze Concacaf zaliczył 4 spotkania. Jak poinformowała Lechia 30-latek "w najbliższych dniach wznowi treningi z drużyną biało-zielonych."

LECHIA RZADKO WYGRYWAŁA NA INAUGURACJĘ EKSTRAKLASY. SPRAWDŹ, KIEDY OSTATNIO UDAŁA SIĘ JEJ TAKA SZTUKA JAK W PŁOCKU

Natomiast Nunes nie grał w letnich sparingach ze względów zdrowotnych. Podobnie było z Grzegorzem Wojtkowiakiem, który docelowo może grać w trójce obrońców jak i wypełniać taką rolę jak w Płocku Stolarski. On jest po operacji kolana i w jego przypadku powrót do formy meczowej musi być dłuższy niż u Portugalczyka.

W odwodzie do defensywy jest jeszcze Adam Chrzanowski. Reprezentant Polski wrócił do Lechii po wypożyczeniu do Fiorentiny, ale do treningów z pełny obciążeniem ma wejść od sierpnia. Dlatego klub mógł sobie pozwolić na wypożyczenie aż na 2 lata Rafała Janickiego do Lecha Poznań.

Wszystko zatem wskazuje na to, że na sobotni mecz z Cracovią gdańska defensywa wyjdzie w takim samym zestawieniu jak na inaugurację. Natomiast na pewno nie zmienią się założenia.

- Myśl przewodnia na mecz z Cracovią to kontynuowanie serii bez porażki oraz bez straconego gola - kończy Piotr Nowak.
LECHIA PRZYWRÓCIŁA KARNETY NA RUNDĘ JESIENNĄ. SPRAWDŹ, ILE PIENIĘDZY KIBICE ZOSTAWIAJĄ W KASIE KLUBU