Wiadomości

stat

Maraton Solidarności bez Westerplatte

Najnowszy artukuł na ten temat

Maraton "Solidarności" wystartuje we wtorek

W tym roku uczestnicy Maratonu Solidarności po wbiegnięciu do centrum Gdańska nie udadzą się w kierunku Westerplatte, a odbiją na Nowy Port. Meta w dalszym ciągu będzie jednak czekała na nich na Długim Targu.
W tym roku uczestnicy Maratonu Solidarności po wbiegnięciu do centrum Gdańska nie udadzą się w kierunku Westerplatte, a odbiją na Nowy Port. Meta w dalszym ciągu będzie jednak czekała na nich na Długim Targu. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Na zmienionej trasie wystartuje 15 sierpnia XX Międzynarodowy Maraton Solidarności. W tym roku biegacze mierzący się tradycyjnie z dystansem 42,195 km z Gdyni do Gdańska, ale nie pobiegną przez Westerplatte.Zobacz jak przebiegał Maraton Solidarności na dotychczasowej trasie w 2013 roku

Zobacz jak przebiegał Maraton Solidarności na dotychczasowej trasie w 2013 roku

Maraton Solidarności rozgrywany jest nieprzerwanie od 1995 roku. Na trasie Gdynia-Sopot-Westerplatte-Gdańsk po raz pierwszy odbył się w 2008 roku (wcześniej przebiegał w odwrotnym kierunku). Jubileuszowa 20. edycja imprezy przyniesie kolejną zmianę.

W tym roku maratończycy nie pobiegną na Westerplatte. Po pokonaniu odcinków w Gdyni i Sopocie oraz wbiegnięcia do centrum Gdańska, odbiją w kierunku Nowego Portu. Meta bez zmian pozostanie jednak umiejscowiona na Długim Targu przy Fontannie Neptuna.

- Od 2-3 lat zastanawialiśmy się co zrobić z "Saharą", bo tak biegacze często określali odcinek w kierunku Westerplatte. Bodźcem do zmiany faktycznie były jednak prace remontowe na Moście Siennickim i ul. Lenartowicza, które mają potrwać do września przyszłego roku. Opracowaliśmy kilka zastępczych wariantów, które wymagały zdobycia szeregu pozwoleń chociażby od policji, która zabezpiecza zawody - wyjaśnia nam Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu.

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM ZAWODÓW (.PDF)

W końcu osiągnięto konsensus. Wydłużono nieco początkowy odcinek trasy w Gdyni, który tradycyjnie będzie miał początek przy Pomniku Ofiar Grudnia 70, dla uczczenia których pamięci rozgrywany jest bieg. Zmieniona trasa w Gdańsku zamiast przez Westerplatte będzie wiodła natomiast obok takich obiektów jak: PGE Arena, Europejskie Centrum Solidarności czy Pomnik Poległych Stoczniowców.

- Te zmiany dobrze wkomponowały się w jubileusz, które maraton obchodzi w tym roku. Oczywiście nawet przez chwilę nie zastanawialiśmy się nad zmianą mety, która zdaniem samych biegaczy uchodzi za najpiękniejszą w Polsce we wszystkich maratonach. Finiszować będą w dalszym ciągu na Długim Targu - dodaje Leśniewicz.

KENIJCZYK I RUMUNKA NAJLEPSI W REKORDOWYM 19. MARATONIE SOLIDARNOŚCI

Chętnych do startu przybywa w ekspresowym tempie. W tej chwili chęć udziału w 20. Maratonie Solidarności zgłosiło za pośrednictwem internetowego formularza już ok. 700 biegaczy. To o blisko 30 procent więcej niż na tym etapie przygotowań w roku minionym, a przypomnijmy, że 19. edycja była rekordowa, gdyż na starcie zgromadziła blisko 800 osób z 21 państw.

Do 31 lipca koszt zapisu wyniesie 70 zł, zaś do 8 sierpnia wpisowe będzie kosztowało już 100 zł. Spóźnialscy będą mogli zgłosić swój udział jeszcze 14 i 15 sierpnia biurze zawodów, ale wówczas zapłacą już 150 zł.

ZAPISZ SIĘ DO STARTU W MARATONIE SOLIDARNOŚCI


TRASA 20. MARATONU SOLIDARNOŚCI (15 sierpnia 2014)

Część I. 0 - 10 km
Start - Al. . Marszałka Piłsudskiego z Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 ‚ ( start honorowy 9.45)
10.00 ruszamy w stronę najważniejszej i reprezentacyjnej ulicy Gdyni - Świętojańskiej uznawanej za "salon handlowy" mijając po drodze Urząd Miejski w kierunku Skweru Kościuszki Największą atrakcją są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie ,polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec - Dar Pomorza. Po nawrocie wracamy ul. Świętojańską w stronę Sopotu. Biegnąc Aleją Zwycięstwa mijamy liczne obiekty handlowe ( KLIF ) opuszczamy granice administracyjne Gdyni i lekkim podbiegiem wbiegamy do Sopotu na Aleję Niepodległości .

Część II. 10 - 15 km
Aleja Niepodległości to główna ulica Sopotu łącząca Gdynię z Gdańskiem o długości 4,5 km. Po obu stronach ulicy zróżnicowana zabudowa z kamieniczkami z XIX wieku. Wiele z nich wpisanych jest do rejestru zabytków . Ulica tętniąca życiem nadmorskiego kurortu.

Część III. 15 - 20 km
Żegnamy Sopot i wbiegamy na Aleję Grunwaldzką w Gdańsku ,która przebiega przez kilka dzielnic i osiedli . Mijamy uczelnie , parki , obiekty usługowe i kulturalne : Galeria Bałtycka, CH Manhattan, Opera Bałtycka oraz bardzo gęstą i zróżnicowaną zabudowę .Tutaj również miniemy półmetek maratonu .

Część IV. 20 - 25 km
Z Alei Zwycięstwa wbiegamy obok Placu Zebrań Ludowych na most Błędnik ,skręcamy w lewo obok "Zieleniaka" najwyższego wieżowca w Gdańsku - 90 m i przez około 2 km po płaskiej nawierzchni ulicy Jana z Kolna mijamy Plac Solidarności, nowoczesny budynek Europejskiego Centrum Solidarności, Stocznię Gdańską i 25 kilometr .

Część V. 25 - 30 km
Kierujemy się do morza , lekki podbieg na ulicę Marynarki Polskiej , skręcamy w ulicę Żaglową i w oddali ukazuje się nam bryła bursztynowego stadionu PGE Arena oraz nowoczesny budynek Międzynarodowych Targów Gdańskich . Na ulicy Uczniowskiej robimy nawrót i tą samą trasą biegniemy w kierunku Nowego Portu . Przy ulicy Wyzwolenia ostatnia "nawrotka" i powrót do mety .

Część VI. 30 - 42 km
Uliczkami Starego Miasta : Wałowa , Aksamitna , Gnilna ,Rajska , Wielkie Młyny ,Pańska Węglarska i Tkacka zbliżamy się do serca Starówki Gdańska. Po drodze mijamy szkołę Muzyczną CH Medison , Zbrojownię , Halę Targową . Z ulicy Tkackiej przy dopingu kilkutysięcznej rzeszy kibiców na ostatni odcinek trasy maratonu - ulicę Długą . Lekki zbieg wśród malowniczych kamieniczek Starego Miasta i linia mety na Długim Targu.


Zobacz film z 18. Maratonu Solidarności.Tak przebiegała 17. edycja imprezy.

Opinie (16) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane