• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Maraton Solidarności bez Westerplatte

Rafał Sumowski
27 czerwca 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Maraton "Solidarności" wystartuje we wtorek
W tym roku uczestnicy Maratonu Solidarności po wbiegnięciu do centrum Gdańska nie udadzą się w kierunku Westerplatte, a odbiją na Nowy Port. Meta w dalszym ciągu będzie jednak czekała na nich na Długim Targu. W tym roku uczestnicy Maratonu Solidarności po wbiegnięciu do centrum Gdańska nie udadzą się w kierunku Westerplatte, a odbiją na Nowy Port. Meta w dalszym ciągu będzie jednak czekała na nich na Długim Targu.

Na zmienionej trasie wystartuje 15 sierpnia XX Międzynarodowy Maraton Solidarności. W tym roku biegacze mierzący się tradycyjnie z dystansem 42,195 km z Gdyni do Gdańska, ale nie pobiegną przez Westerplatte.Zobacz jak przebiegał Maraton Solidarności na dotychczasowej trasie w 2013 roku

Maraton Solidarności rozgrywany jest nieprzerwanie od 1995 roku. Na trasie Gdynia-Sopot-Westerplatte-Gdańsk po raz pierwszy odbył się w 2008 roku (wcześniej przebiegał w odwrotnym kierunku). Jubileuszowa 20. edycja imprezy przyniesie kolejną zmianę.

W tym roku maratończycy nie pobiegną na Westerplatte. Po pokonaniu odcinków w Gdyni i Sopocie oraz wbiegnięcia do centrum Gdańska, odbiją w kierunku Nowego Portu. Meta bez zmian pozostanie jednak umiejscowiona na Długim Targu przy Fontannie Neptuna.

- Od 2-3 lat zastanawialiśmy się co zrobić z "Saharą", bo tak biegacze często określali odcinek w kierunku Westerplatte. Bodźcem do zmiany faktycznie były jednak prace remontowe na Moście Siennickim i ul. Lenartowicza, które mają potrwać do września przyszłego roku. Opracowaliśmy kilka zastępczych wariantów, które wymagały zdobycia szeregu pozwoleń chociażby od policji, która zabezpiecza zawody - wyjaśnia nam Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu.

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM ZAWODÓW (.PDF)

W końcu osiągnięto konsensus. Wydłużono nieco początkowy odcinek trasy w Gdyni, który tradycyjnie będzie miał początek przy Pomniku Ofiar Grudnia 70, dla uczczenia których pamięci rozgrywany jest bieg. Zmieniona trasa w Gdańsku zamiast przez Westerplatte będzie wiodła natomiast obok takich obiektów jak: PGE Arena, Europejskie Centrum Solidarności czy Pomnik Poległych Stoczniowców.

- Te zmiany dobrze wkomponowały się w jubileusz, które maraton obchodzi w tym roku. Oczywiście nawet przez chwilę nie zastanawialiśmy się nad zmianą mety, która zdaniem samych biegaczy uchodzi za najpiękniejszą w Polsce we wszystkich maratonach. Finiszować będą w dalszym ciągu na Długim Targu - dodaje Leśniewicz.

KENIJCZYK I RUMUNKA NAJLEPSI W REKORDOWYM 19. MARATONIE SOLIDARNOŚCI

Chętnych do startu przybywa w ekspresowym tempie. W tej chwili chęć udziału w 20. Maratonie Solidarności zgłosiło za pośrednictwem internetowego formularza już ok. 700 biegaczy. To o blisko 30 procent więcej niż na tym etapie przygotowań w roku minionym, a przypomnijmy, że 19. edycja była rekordowa, gdyż na starcie zgromadziła blisko 800 osób z 21 państw.

Do 31 lipca koszt zapisu wyniesie 70 zł, zaś do 8 sierpnia wpisowe będzie kosztowało już 100 zł. Spóźnialscy będą mogli zgłosić swój udział jeszcze 14 i 15 sierpnia biurze zawodów, ale wówczas zapłacą już 150 zł.

ZAPISZ SIĘ DO STARTU W MARATONIE SOLIDARNOŚCI


TRASA 20. MARATONU SOLIDARNOŚCI (15 sierpnia 2014)

Część I. 0 - 10 km
Start - Al. . Marszałka Piłsudskiego z Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 ‚ ( start honorowy 9.45)
10.00 ruszamy w stronę najważniejszej i reprezentacyjnej ulicy Gdyni - Świętojańskiej uznawanej za "salon handlowy" mijając po drodze Urząd Miejski w kierunku Skweru Kościuszki Największą atrakcją są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie ,polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec - Dar Pomorza. Po nawrocie wracamy ul. Świętojańską w stronę Sopotu. Biegnąc Aleją Zwycięstwa mijamy liczne obiekty handlowe ( KLIF ) opuszczamy granice administracyjne Gdyni i lekkim podbiegiem wbiegamy do Sopotu na Aleję Niepodległości .

Część II. 10 - 15 km
Aleja Niepodległości to główna ulica Sopotu łącząca Gdynię z Gdańskiem o długości 4,5 km. Po obu stronach ulicy zróżnicowana zabudowa z kamieniczkami z XIX wieku. Wiele z nich wpisanych jest do rejestru zabytków . Ulica tętniąca życiem nadmorskiego kurortu.

Część III. 15 - 20 km
Żegnamy Sopot i wbiegamy na Aleję Grunwaldzką w Gdańsku ,która przebiega przez kilka dzielnic i osiedli . Mijamy uczelnie , parki , obiekty usługowe i kulturalne : Galeria Bałtycka, CH Manhattan, Opera Bałtycka oraz bardzo gęstą i zróżnicowaną zabudowę .Tutaj również miniemy półmetek maratonu .

Część IV. 20 - 25 km
Z Alei Zwycięstwa wbiegamy obok Placu Zebrań Ludowych na most Błędnik ,skręcamy w lewo obok "Zieleniaka" najwyższego wieżowca w Gdańsku - 90 m i przez około 2 km po płaskiej nawierzchni ulicy Jana z Kolna mijamy Plac Solidarności, nowoczesny budynek Europejskiego Centrum Solidarności, Stocznię Gdańską i 25 kilometr .

Część V. 25 - 30 km
Kierujemy się do morza , lekki podbieg na ulicę Marynarki Polskiej , skręcamy w ulicę Żaglową i w oddali ukazuje się nam bryła bursztynowego stadionu PGE Arena oraz nowoczesny budynek Międzynarodowych Targów Gdańskich . Na ulicy Uczniowskiej robimy nawrót i tą samą trasą biegniemy w kierunku Nowego Portu . Przy ulicy Wyzwolenia ostatnia "nawrotka" i powrót do mety .

Część VI. 30 - 42 km
Uliczkami Starego Miasta : Wałowa , Aksamitna , Gnilna ,Rajska , Wielkie Młyny ,Pańska Węglarska i Tkacka zbliżamy się do serca Starówki Gdańska. Po drodze mijamy szkołę Muzyczną CH Medison , Zbrojownię , Halę Targową . Z ulicy Tkackiej przy dopingu kilkutysięcznej rzeszy kibiców na ostatni odcinek trasy maratonu - ulicę Długą . Lekki zbieg wśród malowniczych kamieniczek Starego Miasta i linia mety na Długim Targu.


Zobacz film z 18. Maratonu Solidarności.Tak przebiegała 17. edycja imprezy.

Wydarzenia

Opinie (16) 4 zablokowane

 • w polsce nie ma badan anty dopingowych-colorado.

  moze wprowadzic wyrywkowe badania dopingowe.nie idzmy na ilosc,idzmy na zdrowie.menadzerowie rozwoza kenijczykow i.t.p. barwy po wszystkich biegach w polsce -wiedza ,ze nie ma badan.

  • 3 0

 • Szkoda (4)

  Ze ten maraton ma opinie najgorzej zorganizowanych i to nawet w opinii biegaczy z Gdańska,wciąż mamy nadzieje że coś zmieni sie na lepsze.

  • 5 5

  • Jeszcze maraton sie nieodbył a juz pierwsza maruda ciapa sie odezwała! (2)

   Ale tego ze jest najniższe wpisowe w Polsce już nie zauważyłeś lalusiu!!Kto jest niezadowolony celebryci.Jak ci tak zle to się włącz do organizacje każde ręce sie na pewno przydadzą .Ale każdy ciapek poza narzekaniem nic innego nie potrafi.Jak widać nie masz zielonego pojęcia jakie przeszkody musi organizator pokonywać.I jak bardzo przeciwko sa urzedasy Budynia.

   • 4 2

   • Widze

    ze ty jakis nawiedzony jestes,co z tego ze nizsze wpisowe jak z roku na rok jest lipa.

    • 2 2

   • zmienić urzędasów ..... ponoć są dla ludzi ?

    • 0 2

  • Racja

   Biegłem na wszystkich dystansach od pomnika do pomnika (przed pełnym maratonem) i w trzech pełnych i widziałem po zakręcie na Westerplatte jak brakowało wody dla ostatnich biegaczy, a także bezradność obsługi na mecie. W późniejszych latach obserwowałem i obserwuję na mecie, że jest to impreza dla ważnych działaczy Solidarności tylko po to, żeby się pokazać i wręczyć nagrody pierwszym. Gdy wykończeni maratończycy-amatorzy wbiegają na metę żaden się nie odwróci od kawiarnianego stolika. ( Nie mam nic przeciwko szeregowym członkom Solidarności. Sam należę do "S" od 1980 roku.)

   • 0 0

 • obok "Zieleniaka" najwyższego wieżowca w Gdańsku - 90 m (1)

  90 chyba z antenami, do dachu 72 m. chyba nie najwyższy bo Neptun we Wrzeszczu ma do dachu 84 m i jest oficjalnie najwyższy w GD.

  • 1 1

  • pomyłka:)

   • 1 0

 • moje trzy grosze

  Ominiecie Westerplatte popieram. Westerplatte to miejsce walki o niepodlkegłośc Polski. Solidarnosc 1980 to niestety, jak się okazało, sprowokowany prze esbecję jeden z najwiekszych przekretów w historii Polski i początek upadku Polski. To zbyt odlegle od siebie w znaczeniu zdarzenia by laczyc je w jednym maratomnie , nazywanym szyderczo So.odarności.

  • 2 4

 • Masakra ! (1)

  No kurde ! Znowuż paraliż komunikacyjny bo grupka pasjonatów robi sobie IGRZYSKA.

  • 1 7

  • ale jak na euro 2012 blokowali ulice przez 2 tygonie to pasowało co nie

   • 1 0

 • trzeba pobiec obok tego stadionu pomnika głupoty budynia zamiast pomnika walki o wolnosc to trudno (2)

  ale za to budyń powinien tam wystawić dla wszystkich zimne koktajle z arbuza bo pewnie będzie jak zawsze upalnie tego dnia .

  • 1 0

  • A którędy wobec remontu mostu mieliby biec? (1)

   Musisz to sobie uzmysłowić mały człowieczku - Most Siennicki jest zamknięty, JEDYNYM miejscem którym można wydostać się z Wyspy Stogi (czyli Stogi, Przeróbka, Górki Zachodnie, Krakowiec) do września przyszłego sezonu będzie Most Wantowy. Wobec tego ZAMYKANIE jedynej drogi byłoby skrajnym idiotyzmem. Nie ma wyboru, w ciągu najbliższych 2 lat nie będzie Westerplatte.

   • 0 0

   • most im.

    Jana Pawła II,a następnie ul.Budowniczych portu,obok plaży na Westerplatte i dalej pod pomnik.

    • 0 0

 • kopiowanie wzdur

  jak można przed 20 km mijac opłowę z 42 km?

  • 0 0

 • punkty odświeżające

  Zgodnie z regulaminem rozgrywania maratonów na trasie powinny być punkty odżywcze i odświeżające. Na dobrze zorganizowanych maratonach I-szy punkt odżywczy jest na 5 km i następne są co 5km. I szy punkt odświeżający ( z wodą ) jest na 7,5 km i następne co 5km. W czasie maratonu Solidarności przeważnie są upały i inaczej się biegnie, gdy wiadomo, że co 2,5km będzie coś do ochłody lub do wypicia niż tylko co 5 km. Kiedyś zwróciłem uwagę na ten temat, to organizator odpowiedział, że nie ma ludzi do obsługi tylu punktów i dlatego oba stanowiska są połączone. Mam nadzieję, że to jest ostatni maraton na tej trasie i wróci się do biegów od pomnika do pomnika na dystansie 20 lub 21,098 km tak jak kiedyś biegano. MARATON w Trójmieście powinien być rozgrywany na wiosnę lub jesienią ze startem o przyzwoitej godzinie, czyli o godz. 9-tej. Wtedy jest szansa na uzyskanie przyzwoitych wyników.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane