Nowy rekord Moniki Pyrek

Tomasz Łunkiewicz
26 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Bardzo udany był start Moniki Pyrek w mityngu lekkoatletycznym IAAF w Londynie. Zawodniczka Lechii Gdańsk zajęła drugie miejsce w konkursie skoku o tyczce ustanawijąc nowy rekord Polski.

Gdańszczanka pokonała poprzeczkę na wyskości 4,62. Poprzedni rekord ustanowiły 1 lipca 2001 roku (był gorszy o 1 cm). Był to wówczas rekord Europy.

W konkursie zwyciężyła Rosjanka Swietłana Fieofanowa, który uzyskała taki sam wynik. Dopiero czwarta była rekordzistka świata i mistrzyni olmipijska, Amerykanka Stacy Dragila (4,52). - Muszę przyznać, ze szykowałam się na ten start. Wiedziałam, że stać mnie w tym roku na dużo więcej niż 4,57. Liczyłam, że w tak mocnej stawce będzie łatwiej o dobry wynik. Chciałam zakończyć ten sezon z nowym rekordem życiowym i udało się. Przede mną jeszcze kilka mityngów, ale przyznam, że brakowało mi w tym roku skakania - powiedziała "Głosowi" Monika Pyrek.

Bez powodzenia startowali w Londynie pozostali reprezentanci Polski. Dariusz Trafas (MZKS Flora Praszka) w rzucie oszczepem uzyskał 79,41 m, co dało mu ósme miejsce. Zwyciężył Rosjanin Siergiej Makarow (86,70). Bardzo słabo wypadł Paweł Czapiewski (Lubusz Słubice) w biegu na 800 m. Nasz zawodnik z czasem 1:52.05 zajął ostatnie, jedenaste miejsce. Wygrał Rosjanin Jurij Borżakowski (1:44.78).

W pierwszym tegorocznym pojedynku najszybszych sprinterek na 100 m Amerykanka Marion Jones wyraźnie wygrała z aktualną mistrzynią świata Ukrainką Żanną Pintusewicz-Block.
W Krakowie odbyły się młodzieżowe mistrzostwa Polski. W imprezie wystartowało 300 zawodników.

W sobotę Łukasz Chyła (SKLA Sopot) zajął drugie miejsce w biegu na 200 m. Sopocianin uzyskał czas 10,48. Zwyciężył Marcin Jędrusiński (Olimpia Poznań), który czasem 10,37 poprawił swój rekord życiowy. Do niespodzianki doszło w biegu na 400 m kobiet. Monika Bejnar (Skra Warszawa) nieoczekiwanie pokonała uczestniczkę mistrzostw Europy, Justynę Karolkiewicz (MKS Pogoń Siedlce). Ciekawsze wyniki w pierwszym dniu mistrzostw osiągnęli Rafał Wieruszeswki (Orkan Wielkopolska) na 400 m - 46,14 oraz Wojciech Kondratowicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.) w rzucie młotem - 71,67.