O piąte miejsce z Unią Oświęcim

Krzysztof Klinkosz
28 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat)
Hokeiści Energi Stoczniowca zapewnili sobie co najmniej szóste miejsce w PLH. O piąte zagrają w dwumeczu z Aksam Unią Oświęcim. Hokeiści Energi Stoczniowca zapewnili sobie co najmniej szóste miejsce w PLH. O piąte zagrają w dwumeczu z Aksam Unią Oświęcim.

Gdańscy hokeiści rozbili Akunę Naprzód Janów w pierwszej turze rywalizacji o miejsca 5-8 w PLH. Po wyjazdowym zwycięstwie 7:4 w rewanżu zespół Energi Stoczniowiec jeszcze bardziej zdeklasował rywala, wygrywając w "Olivii" aż 8:0 (2:0, 2:0, 4:0). W dwumeczu o piąte miejsce nasza drużyna zmierzy się z Unią Oświęcim. Początek rywalizacji w najbliższy piątek na wyjeździe.

1:0 Chmielewski as. Vitek (15.03)
2:0 Jankowski as. Furo, Ziółkowski (17.18 w przewadze)
3:0 Skutchan as. Rzeszutko (29.59 w przewadze)
4:0 B. Wróbel as. Chmielewski, Jankowski (36.06)
5:0 Skutchan as. Rzeszutko, Steber (44.06)
6:0 Steber as. Rzeszutko, Skutchan (56.16)
7:0 Rzeszutko as. Maciejewski (58.17)
8:0 Chmielewski as. M.Wróbel, Vitek (59.39 w przewadze)

ENERGA STOCZNIOWIEC: Odrobny; B.Wróbel - Kostecki, Skrzypkowski - Mat.Rompkowski, Smeja - Maj, Maciejewski - Kantor; Steber - Rzeszutko - Skutchan, Furo - Ziółkowski - Jankowski, Vitek - M.Wróbel - Chmielewski, Mac.Rompkowski - Strużyk - Wróblewski.

NAPRZÓD: M.Elżbieciak; Działo- Gwiżdż, Kulik - Pawlak, Zatko - Kurz, Gretka - Bernacki; Sowiński - Salamon - Gryc, Pavliś - Kubenko - Jóźwik, Pohl - Słodczyk - Kacir oraz Ł.Elżbieciak, Jastrzębski.

Gdańszczanie wygrali zdecydowanie i zasłużenie, w sumie w bilansie dwumeczu podopieczni Andrzeja Słowakiewicza wygrali 15:4, teraz w piątek i niedzielę zagrają o piąte miejsce a ich przeciwnikiem będzie Unia Oświęcim. W pierwszych minutach meczu janowianie oddali kilka strzałów na bramkę Przemysława Odrobnego jednak nie sprawiły one większych problemów gdańskiemu bramkarzowi.

Po około 10 minutach meczu coraz częściej groźne sytuacje zaczęli stwarzać gdańszczanie. W 16 minucie było 1:0 a wynik otworzył Aron Chmielewski silnie uderzając podczas najeżdżania na bramkę rywali. Nieco ponad dwie minuty później było już 2:0. Akcję gdańszczan zamknął Wojciech Jankowski, który dostał krążek od Milana Furo przed polem bramkowym i nie miał problemów z umieszczeniem go w siatce.

Również w drugiej odsłonie gdańszczanie zdobyli dwie bramki. Najpierw jednak rzutu karnego nie wykorzystał sam poszkodowany - Roman Skutchan. Czeski napastnik jednak zrehabilitował się po 5 minutach wykorzystując nagranie krążka od Jarosława Rzeszutki.

Z upływem minut goście grali coraz brutalniej a gdańszczanie doświadczyli tego zwłaszcza w trzeciej tercji. Krzysztof Kantor musiał zjechać z lodowiska z rozciętą wargą. W 44 minucie ponownie bramkarza Naprzodu pokonał Skutchan po tym jak otrzymał krążek zza bramki od Rzeszutki.

Gdańszczanie nie zamierzali jednak wcale poprzestawać na prowadzeniu 5:0. Szóstą bramkę zdobył Jan Steber. Za pierwszym razem krążek został odbity przez Michała Elżbieciaka, spadł za bramką a tam stał się łupem gdańszczan i Jarosław Rzeszutko ponownie idealnie wyłożył krążek koledze.

Reprezentant Polski wpisał się do protokołu jako strzelec siódmej bramki kiedy zmylił bramkarza Naprzodu umiejętnie zmieniając lot krążka po silnym uderzeniu z dystansu Dawida Maciejewskiego. Listę strzelców niedzielnego spotkania zamknął ten sam gracz, który ją otworzył czyli Aron Chmielewski ustalając wynik na 8:0 na 21 sekund przed końcem meczu.

W drugiej parze walczącej o miejsca 5-8 dwukrotnie triumfowała Aksam Unia. Po wygranej na wyjeździe 3:2 nad JKH GKS Jastrzębie, także w Oświęcimiu triumfowała ta drużyna, tym razem 2:1 (1:1, 1:0, 0:0).

Comarch Cracovia

Po powrocie do domów z "Olivii" można było spokojnie obejrzeć finał turnieju olimpijskiego. Po raz ósmy w historii złoto igrzysk wywalczyli Kanadyjczycy. Gospodarze zrewanżowali się USA za porażkę grupową w Vancouver i po dogrywce triumfowali 3:2 (1:0, 1:1, 0:1, d.1:0).

Amerykanie przegrywali już 0:2, ale nie poddawali się i wyrównującą bramkę strzelili na 25 sekund przed regulaminowym końcem meczu! W dogrywce gola na wagę złotego medalu strzelił Sidney Crosby, który udowodnił, że nie bez powodu nazywany jest następcą Wayne'a Gretzky'ego. Trzecie miejsce przypadło Finom, którzy pokonali w meczu o brąz Słowaków 5:3 (1:0, 0:3, 4:0).