Lechia nie dała się znokautować, ale przegrała

7 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Jesienią 2010 roku w Gdańsku uznano, że Marek Zieńczuk jest za słaby na Lechię. Pomocnik wkrótce zagrał mecz numer 400 w ekstraklasie, a w sobotę zdobył gola i zaliczył asystę. Jesienią 2010 roku w Gdańsku uznano, że Marek Zieńczuk jest za słaby na Lechię. Pomocnik wkrótce zagrał mecz numer 400 w ekstraklasie, a w sobotę zdobył gola i zaliczył asystę.

W nie tak odległej przeszłości mecze Lechii z Ruchem kończyły się remisami 4:4 i 3:3. W Chorzowie było niemal tyle samo bramek i emocji, ale gdańszczanie przegrali 2:3 (0:3). Niespełna pół godziny gry wystarczyło gospodarzom na strzelenie trzech goli, a jednym z bohaterów był wychowanek biało-zielonych, Marek Zieńczuk. Po przerwie dwie bramki Michała Maka przywróciły nadzieje. Gdyby trafił Grzegorz Kuświk, albo debiutant Michał Żebrakowski nie spalił, podopieczni Thomasa von Heesena nie przegraliby.

30 Putnocky - 15 Konczkowski, 2 Cichocki, 14 Koj, 20 Szyndrowski - 4 Surma, 7 Iwański - 27 Mazek, 10 Lipski, 5 Zieńczuk - 18 Stępiński
Sędziowie: Gil (Lublin) oraz Sadczuk, Golis
Widzów: 6829
50 Marić - 23 Wojtkowiak, 2 Janicki, 22 Maloca, 3 Wawrzyniak - 4 Kovacević, 16 Borysiuk - 21 Peszko, 11 Makuszewski, 9 Mak - 30 Kuświk
  • 71' 15 Konczakowski Zmiany 19 Podgórski
  • 82' 18 Stępiński Zmiany 11 Efir
  • 89' 27 Mazek Zmiany 6 Szewczyk
  • 46' 21 Peszko Zmiany 8 Łukasik
  • 77' 30 Kuświk Zmiany 7 Krasić
  • 85' 16 Borysiuk Zmiany 44 Żebrakowski
  • 10' Stępiński
  • 23' Zieńczuk
  • 26' Koj
  • 65' Mak
  • 68' Mak
  • 77' Szyndrowski

VON HEESEN: BYLIŚMY W GŁĘBOKIM ŚNIE. MAK: TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE. PRZECZYTAJ, WIĘCEJ WYPOWIEDZI TRENERÓW I PIŁKARZY PO MECZU

W piątek Adam Nawałka powołał do reprezentacji 10 piłkarzy z ekstraklasy. Powoła z nich mogła zagrać w tym spotkaniu. Kadrowiczem z Ruchu jest napastnik Stępiński (RUCH). Lechia ponownie do drużyny narodowej przekaże: Borysiuka, Wawrzyniaka, Peszkę i Milę. Tylko ten ostatni nie może zagrać w Chorzowie, bo pauzuje za nadmiar kartek

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ POWOŁANYCH. ŁĄCZNIE 28 PIŁKARZY
w "11" Ruchu dwaj byli piłkarze Lechii: Zieńczuk (RUCH) i Surma (RUCH), a także dwaj eksgracze m.in gdyńskiej Arki: Cichocki (RUCH) i Szyndrowski (RUCH)
w "11" jedna zmiana w porównaniu ze składem wyjściowym z ostatniego meczu z Legią, w dodatku wymuszona niedyspozycją zdrowotną Gersona, na środku obrony w miejsce Brazylijczyka zagra Maloca (LECHIA)

VON HEESEN: MUSIMY POPRAWIĆ GRĘ W DEFENSYWIE

Rezerwa Ruchu: 84 Skaba, 6 Szewczyk, 8 Lenartowski, 11 Efir, 19 Podgórski, 29 Włodyka, 66 Trojak

Rezerwowi Lechii: 1 Budziłek, 7 Krasić, 8 Łukasik, 20 Chrapek, 29 Marković, 41 Stolarski, 44 Żebrakowski. Ten ostatni po raz pierwszy znalazł się w "18" w ekstraklasie
przed meczem w Chorzowie piłkarze Lechii byli dobrej myśli

MICHAŁ MAK: ZNAJDZIEMY SPOSÓB NA RUCH
Trener Fornalik jako szkoleniowiec poprowadzi 250. mecz w ekstraklasie
1'
od środka rozpoczął Ruch
1'
już w 45. sekundzie Lechia mogła objąć prowadzenie, Mak (LECHIA) dograł do Kuświka (LECHIA), a tego w ostatniej chwili uprzedził Szyndrowski (RUCH), na spółkę z bramkarzem wybił piłkę na róg
2'
Putnocky (RUCH) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu z rogu Borysiuka
3'
Mak (LECHIA) faulowany niespełna 30 metrów od bramki
4'
niecelny strzał z wolnego Borysiuka (LECHIA)
5'
kolejna akcja Maka, który ma dobry początek, wbiegł w pole karne, ale niecelne podawał
7'
początek meczu zdecydowanie z przewagą Lechii
8'
strzał z dystansu Wojtkowiaka (LECHIA) wysoko nad poprzeczką
10'
[1:0] RUCH STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Stępiński. Lipski zagrał na prawe skrzydło, Konczkowski dośrodkował, a Stępiński głową posłał piłkę w okienko bramkę gdańszczan. Była to praktycznie pierwsza godna uwagi akcja ofensywna gospodarzy. Ten atak zaczął się od niefortunnego wślizgu Borysiuka, po którym piłka trafiła w innego lechistę w środkowej strefie boiska
10'
Stępiński (RUCH), świeżo upieczony kadrowicz, strzelił już 8. gola w tym sezonie
11'
stracony gol to niezbyt dobry prognostyk dla Lechii, Ruch w tym sezonie jak zdobywał prowadzenie to już takich spotkanie nie przegrywał
13'
po stracie gola Lechia ma nadal kłopoty, gra toczy się na jej połowie
14'
znów atakował Konczkowski (RUCH), tym razem nie zdołał dograć do Stępińskiego (RUCH)
17'
Surma (RUCH) dobrze zwalnia piłkę w środku pola, stara się, by Ruch utrzymywał się przy niej jak najdłużej
17'
Surma (RUCH) rozgrywa 502. mecz w ekstraklasie, jest pod tym względem absolutnym rekordzistą, 125 z tych spotkań zaliczył w Lechii
18'
Cichocki (RUCH) w pojedynku z Makiem nie ryzykował, wybił piłkę na róg
19'
zbyt mocne dośrodkowanie z rogu Borysiuka (LECHIA), piłka wyszła na aut po drugiej stronie boiska
20'
podanie Peszko (LECHIA) do Maka, Michał wbiegł w pole karne, ale uderzył nad poprzeczką
22'
Lechia otrząsnęła się już po stracie gola, znów stara się atakować tak jak to czyniła na początku spotkania
22'
niecelny strzał z dystansu Kovacevicia (LECHIA)
23'
[2:0] RUCH STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zieńczuk. Lipski wypatrzył w narożniku pola karnego Zieńczuka, który był zupełnie bez opieki. Marek strzelił precyzyjnie i mocno "po długim rogu"
23'
Zieńczuk (RUCH) nie manifestował radości po tym golu, jest wszak wychowankiem Lechii, choć niektóre źródła przypisują go do Polonii. Marek zaprzecza. Jestem wychowankiem Lechii - wielokrotnie powtarzał
23'
Ruch jest niesłychanie skuteczny, gospodarze oddali 2 strzały i prowadzą 2:0!
26'
potężny strzał z dystansu Lipskiego (RUCH), Marić (LECHIA) efektowną paradą wybił piłkę na róg
26'
[3:0] RUCH STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Koj. Po rogu z lewej strony bramki Lechii, który wykonał Lipski, piłka trafiła na drugim skrzydle do Zieńczuka, Marek precyzyjnie dośrodkował na głowę Koja, który z pola bramkowego skierował piłkę do siatki
26'
pierwszy gol obrońcy Koja w ekstraklasie
27'
w drugim meczu z rzędu Lechia traci 3 gole, a przecież jeszcze nie koniec, poza Legią przed tygodniem 3 gole w tym sezonie w ekstraklasie gdańszczanom wbiła jeszcze Wisła w Krakowie
27'
z Wisłą Lechia zremisowała 3:3, mimo że po 11 minutach przegrywała 0:2. Czy teraz podniesie się z 0:3?
30'
dośrodkowanie Maka, nikt nie doszedł do piłki
31'
Tak przed wyjazdem do Chorzowa oceniał Lechię Jerzy Jastrzębowski

KULEJE GRA ŚRODKOWYCH OBROŃCÓW, BŁĘDY W USTAWIENIU

32'
Makuszewski (LECHIA) wywalczył wolnego około 28 metrów od bramki
33'
34'
atakował Makuszewski (LECHIA), ale nie zdołał oddać celnego strzału
36'
na spalonym Stępiński (RUCH) po przerzucie piłki nad obroną Lechii przez Lipskiego (RUCH)
38'
Marić (LECHIA) wybił piłkę po kolejnym dośrodkowaniu Konczkowskiego (RUCH)
38'
niecelny strzał głową Stępińskiego (RUCH) po dośrodkowaniu Lipskiego (RUCH)
40'
na spalonym Peszko (LECHIA)
41'
"Jeszcze jedna bramka" - skandują kibice Ruchu
41'
kibiców Lechii nie ma, bo ciąży na nich zakaz wyjazdowy
44'
Mak (LECHIA) na spalonym po podaniu Makuszewskiego (LECHIA)
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PRZEGRYWA W CHORZOWIE aż 0:3
Ruch jest niesamowicie skuteczny. Chorzowianie oddali pięć strzałów, cztery z nich było celnych, a trzy przyniosły gole. Lechia największe zagrożenie pod bramką gospodarzy stworzyła w 45. sekundzie. Potem, gdy wydawało się, że biało-zieloni przejmują kontrolę nad wydarzeniami boiskowymi, to tracili gola. W środku pola rządzi Lipski (RUCH), który doskonale rozrzuca piłki w ataku. Klasę udowadnia 37-letni Zieńczuk (RUCH). Lewoskrzydłowy rozgrywa 399. mecz w ekstraklasie, strzelił 72. gola
6829 kibiców na trybunach w Chorzowie
w przerwie intensywnie rozgrzewa się Łukasik
46'
LECHIA przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Peszko, w jego miejsce wchodzi Łukasik.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
zmiana w ustawieniu Lechii, Makuszewski (LECHIA) przeszedł na skrzydło, a Łukasik (LECHIA) gra na pozycji nr "10"
46'
to pokazuje jak małe pole wyboru jest obecnie w ofensywie Lechii
48'
Maloca (LECHIA) wybił piłkę spod nóg Lipskiego (RUCH) na róg
48'
bez zagrożenia dla bramki Lechii po dośrodkowaniu Lipskiego (RUCH)
49'
teraz róg wywalczył Kuświk (LECHIA)
50'
Putnocky (RUCH) wybił piłkę na róg po groźnym strzale Wojtkowiaka (LECHIA)
50'
dwa razy z rzędu rogi wykonywał Borysiuk (LECHIA), ten drugi już bez zagrożenia dla bramki Ruchu
54'
swobodnie gra Ruch, Lipski (RUCH) podał właśnie piętką do Zieńczuka (RUCH)
55'
Wojtkowiak (LECHIA) wybił piłkę na róg
55'
bez zagrożeniu dla Lechii po dośrodkowaniu Zieńczuka (RUCH) z rogu
55'
zablokowany strzał z dystansu Iwańskiego (RUCH), kolejny róg dla gospodarzy
56'
obrońcy Lechii wybili piłkę po dośrodkowaniu Lipskiego (RUCH) z kornera
58'
kontra Ruchu 2 na 2, Mazek (RUCH) zwolnił jednak akcje, a potem stracił piłkę
59'
akcje przenoszą się spod jednej pod drugą bramkę, tym razem dośrodkowywał Mak (LECHIA), ale niezbyt dokładnie
60'
Zieńczuk (RUCH) kiwnął Wojtkowiaka (LECHIA) w "16", ale zmuszony do uderzenia ze słabszej, prawej nogi posłał piłkę obok słupka
61'
sędzia upomina, na razie słownie, Kuświka (LECHIA)
62'
indywidualna akcja Łukasika (LECHIA) zakończona niecelnym strzałem z 20. metra
63'
zbyt głębokie dośrodkowanie Wojtkowiaka (LECHIA)
63'
Lechia nie potrafi zepchnąć Ruchu do obrony i ruszyć do odrabiania strat, gospodarze dobrze zorganizowani na własnej połowie
64'
dośrodkowanie z wolnego Łukasika (LECHIA) prosto w ręce Putnocky'ego (RUCH)
65'
[3:1] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mak. Kuświk zagrał do skrzydłowego na lewe skrzydło. Michał dobiegł do narożnika pola bramkowego, nie dał sobie zabrać piłki Kojowi i strzelił nie do obrony
68'
[3:2] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mak. Łukasik zagrał między obrońcami, Michał wyszedł sam na sam z bramkarzem i wolejem posłał piłkę do siatki
68'
Czyżbyśmy zmierzali do powtórki z 12 maja 2013 roku? Wówczas w Gdańsku te drużyny zremisowały 4:4

PRZYPOMNIJ SOBIE TEN MECZ
69'
Stępiński (RUCH) niedokładnie dogrywał w pole karne
70'
i już mógł być remis, Mak (LECHIA) wrzucił piłkę do Kuświka (LECHIA), Grzegorz nie trafił z woleja
71'
RUCH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Konczakowski, w jego miejsce wchodzi Podgórski.
73'
Ruch znów cofa się przed Lechią
74'
indywidualna akcja Łukasika (LECHIA), przewrócił się w polu karnym, sędzia puścił grę
75'
rozgrzewa się Krasić
75'
dośrodkowanie Wawrzyniaka (LECHIA) prosto w ręce bramkarza Ruchu
76'
Kuświk (LECHIA) w polu karnym składał się do strzału, został chyba lekko pchnięty przez Zieńczuka (RUCH), sędzia puścił grę
77'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kuświk, w jego miejsce wchodzi Krasić.
77'
Mak (LECHIA) faulowany na wysokości pola karnego
77'
Żółtą kartką został ukarany Szyndrowski (RUCH), który faulował Maka
78'
po dośrodkowaniu z wolnego Łukasika (LECHIA) strzał głową Wawrzyniaka (LECHIA) tylko w boczną siatkę
79'
rogrzrewa się Efir
80'
Ruch od kilku minut całą drużyną wycofany na własną połowę
81'
dośrodkowanie Krasicia do nikogo
82'
RUCH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stępiński, w jego miejsce wchodzi Efir.
84'
cały czas Lechia w ataku
84'
Zieńczuk (RUCH), który został wycofany do obrony, wybił piłkę głową po dośrodkowaniu Wawrzyniaka (LECHIA)
85'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Borysiuk, w jego miejsce wchodzi Żebrakowski.
85'
dla 18-letniego Żebrakowskiego (LECHIA) to debiut w ekstraklasie
85'
napastnik pozyskany latem ze Stali Rzeszów mierzy 193 cm
86'
niecelny strzał sprzed pola karnego Kovacevicia (LECHIA)
87'
kolejny strzał z dystansu, tym razem Łukasika (LECHIA), ale także niecelny
88'
pierwsza od dłuższego czasu kontra Ruchu, Mrazek stracił piłkę
88'
zablokowany strzał Krasicia (LECHIA), a Żebrakowski (LECHIA) nie zdołał dojść do dobitki
89'
RUCH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mazek, w jego miejsce wchodzi Szewczyk.
89'
Mazek (RUCH) wyjątkowo wolno opuszcza boisko
90'
Żebrakowski (LECHIA) umieścił piłkę w siatce, ale sędzia nie uznał gola, debiutan był na spalonym, gdy otrzymał piłkę od Janickiego (LECHIA)
90'
4 minuty doliczone
90+3
Łukasik (LECHIA) wywalczył wolnego, dobra pozycja do dośrodkowania
90+3
Marić (LECHIA) przybiegł w pole karne Ruchu, pusta bramka Lechii
90+4
po dośrodkowaniu z wolnego Łukasika (LECHIA) powstało zamieszanie w "16", wreszcie strzelił Maloca (LECHIA), ale niecelnie
90+4
KONIEC MECZU. LECHIA PRZEGRAŁA 2:3
Po niemrawym początku drugiej połowy gole Maka obudziły Lechię. Przy wyniku 1:3, a potem 2:3 gdańszczanie mieli już zdecydowaną przewagę. Dochodzili też do okazji, które mogły przynieść remis. Najlepszej nie wykorzystał Kuświk (LECHIA), który do Gdańska trafił latem właśnie z Chorzowa. Piłkę do siatki posłał debiutant Żebrakowski (LECHIA), ale był na spalonym i 18-latek bohaterem nie został.

16 Górnik Zabrze 15 1 7 7 15:24 9

* Przed sezonem Wisła Kraków oraz Górnik Zabrze zostały ukarane odjęciem jednego punktu za niespełnienie wymogów licencyjnych.

Tabela wprowadzona: 2015-11-08

Wyniki 15 kolejki

• Ruch Chorzów - LECHIA GDAŃSK 3:2 (3:0)
  • Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 1:3 (0:1)
  • Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1 (4:0)
  • Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:2 (0:0)
  • Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:2 (0:1)
  • Górnik Zabrze - Korona Kielce 0:1 (0:1)
  • Lech Poznań - Górnik Łęczna 3:1 (1:0)
  • Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)