Od 2:0 w 10. minucie do 2:3 na koniec

Krzysztof Klinkosz
26 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Piłkarze Lechii jeszcze w tym roku nie wygrali meczu przy ul. Traugutta. Wydawało się, że tę niemoc przełamią dzisiaj, pokrzepieni wyeliminowaniem z Pucharu Polski Wisły Kraków oraz strzeleniem gola już w 27 sekundzie oraz objęciem w 10. minucie meczu z Legią Warszawa prowadzenia 2:0! Niestety, biało-zieloni zeszli z boiska pokonani 2:3 (2:1). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego pojedynku.

1:0 Nowak (1)
2:0 Wołąkiewicz (10 - karny)
2:1 Rybus (33)
2:2 Kiełbowicz (53)
2:3 Astiz (78 - głową)

LECHIA: Kapsa - Mysona (82 Zabłocki), Wołąkiewicz, Kożans, Bąk - Nowak, Surma, Laizans - Wiśniewski (66 Pietrowski), Dawidowski (46 Kaczmarek), Lukjanovs.

LEGIA: Mucha - Kiełbowicz, Astiz, Kumbev, Reźniczak - Jarzębowski (64 Giza), Iwański, Borysiuk - Rybus, Grzelak (90 Radović), Szałachowski (67 Mięciel).

Sędzia: Włodzimierz Bartos (Łódź). Żółte kartki: Lukjanovs, Dawidowski, Bąk (Lechia), Astiz, Rzeźniczak (Legia). Widzów: 10 000.

1' GOL dla Lechii. Gdańszczanie potrzebowali zaledwie 27 sekund, aby strzelić bramkę na 1:0, mimo że to Legia rozpoczęła grę od środka boiska! Lukjanovs pociągnął lewym skrzydłem, odegrał na środek pola karnego, a tam nieobstawiony Paweł Nowak strzelił pewnie do siatki obok zszokowanego Jana Muchy.

3' Dośrodkowanie Nowaka z rzutu wolnego, ale Bąk przenosi piłkę nad poprzeczką.

5' Gdańszczanie wysoko atakują rywali, którzy mają problemy z wyprowadzeniem piłki.

7' Nowak dośrodkowuje z wolnego po raz drugi, ale tym razem bez zagrożenia.

8' Ariel Borysiuk wykończył pierwszą groźną kontrę Legii, strzelał w krótki róg ale Kapsa wybił piłkę.

9' Astiz powala w polu karnym Dawidowskiego i sędzia dyktuje jedenastkę.

10' GOL dla Lechii. Hubert Wołąkiewicz pewnie wykorzystuje karnego strzelając w środek bramki obok rzucającego się w lewą stronę Muchy. Gdańszczanie prowadzą 2:0.

12'Groźnie dośrodkowuje z kornera Kiełbowicz jednak ponownie czujnie Kapsa.

13' Żółta kartka dla Lukjanovsa.

14' Dawidowski wychodził na dogodną pozycję, ale spalił.

17' Strzał legionistów zablokowany.

22' Nowak wyłożył piłkę Dawidowskiemu, jednak ten miał problemy z opanowaniem piłki w polu karnym i wznawiają grę legioniści.

24' Legia umieszcza piłkę w siatce gdańszczan, ale Grzelak był na spalonym i wciąż na Traugutta jest 2:0.

27' Gracze ze stolicy podchodzą w okolice pola karnego Lechii, ale nie udaje im się oddać groźnego strzału.

28' Jakub Rzeźniczak strzela na bramkę Lechii, ale Kapsa znów świetnie broni.

30' Żółta kartka dla Dawidowskiego, który przepychał się z bramkarzem Muchą. Sędzia zakwalifikował to jako niesportowe zachowanie, choć dziwnego, że tylko lechisty

32' LEGIA zmniejsza straty na 1:2! Jakub Rzeźniczak dośrodkował z prawej strony, a Maciej Rybus umieścił piłkę w siatce Lechii.

34' Dawidowski znów na spalonym

37' Legia odważniej zaatakowała, tym razem po strzale Iwańskiego piłka odbiła się od spojenia słupka i poprzeczki bramki gdańskiej.

43' Lukjanovs silnie uderzał z dystansu ale piłka po drodze odbiła się od jednego z legionistów i pofrunęła wysoko nad bramką.

45' Mucha wybił przed siebie piłkę po strzale Wiśniewskiego, ale Bąk przy dobitce fatalnie pudłuje.

45' Sędzia dolicza 1 minutę

45+1' W doliczonym czasie wynik nie zmienia się, po 45 minutach gdańszczanie prowadzą z wicemistrzami Polski 2:1. Lechia ma wielką szansę na pokonanie Legii. Ostatnie takie zwycięstwo w ekstraklasie miało miejsce w... 1961 roku!

46' Sędzia rozpoczyna drugą część meczu. W Lechii jedna zmiana za Dawidowskiego wchodzi Marcin Kaczmarek. Najwyraźniej gdański szkoleniowiec uznał, że Tomek może otrzymać drugą żółtą kartkę.

47' Bąk próbował strzelić gola stojąc tyłem do bramki, ale uderzył piętą zbyt słabo po wrzutce z rogu Nowaka.

48' Lukjanovs uderza z dystansu, ale Mucha broni.

49' Odpowiedź Legii po kilkudziesięciu sekundach, tym razem na posterunku Kapsa.

53' JUŻ 2:2! Po wolnym Legii z około 25 metrów Kapsa nie opanował piłki, która wtoczyła się tuż za linię bramkową. Strzelcem wyrównującej bramki Kiełbowicz. Fatalny błąd bramkarza Lechii!.

58' Żółta kartka dla Bąka.

60' Grzelak próbował zaskoczyć Kapsę, ale tym razem bramkarz Lechii broni bez zarzutu.

63' Legia zwietrzyła swoją szansę, ponownie Grzelak próbował zaskoczyć Kapsę, ale ten pewnie łapie piłkę, gdyż legionista uderzył zbyt słabo głową, a miał dużo czasu i miejsca na precyzyjny strzał.

64' Grzelak sam na sam z Kapsą, ale zamiast strzelać próbował wymusić karnego. Piłka uciekła poza boisko.

64' Zmiana w Legii, wchodzi Giza, schodzi Jarzębowski. Ta roszada świadczy o tym, że goście grają o wygraną, bo Piotr jest bardziej kreatywnym piłkarzem niż Tomasz.

66' Zmiana w Lechii, wchodzi Pietrowski, schodzi Wiśniewski. Ta z kolei roszada zapowiada, że gdańszczanie zamierzają bronić remisu niż zaatakować zwycięstwo, gdyż defensywny pomocnik zmienił skrzydłowego.

66' Najpierw Grzelak, a później Iwański niebezpiecznie wykańczali akcje Legii.

67' Zmiana w Legii wchodzi Mięciel, schodzi Szałachowski.

69' Żółta kartka dla Rzeźniczaka.

72' Kaczmarek wymanewrował obrońców gości skutecznym zwodem, jednak nie miał komu odegrać w polu karnym, zdecydował się na strzał, który padł łupem Muchy.

73' Na murawie leży Kożans po starciu z Grzelakiem.

77' Legia rzuciła sie na gospodarzy i zamknęła ich we własnej połowie.

78' NIESTETY LEGIA PROWADZI 3:2! Iwański dokładnie zagrywa z rzutu rożnego, w polu bramkowym najwyżej wyskakuje Astis i pomiędzy dwoma gdańszczanami głową strzela gola na 3:2 dla Legii. Hiszpan gola uświetnił serią efektownych salt

82' Zabłocki zastępuje Mysonę na boisku. Tym razem Kafarski stara się wzmocnić siłę ofensywną. Lewą obronę asekurować będzie Kaczmarek, a z przodu zagra dwóch napastników. Czy nie za późno?

84' Lechia nie ma pomysłu na akcję ofensywną, która mogłaby przynieść trzecią bramkę. Gdańszczanie nie mogą wymienić 2-3 podań, bo szybko tracą piłkę.

86' Rzut wolny na wprost bramki z 21 metrów egzekwuje Kiełbowicz.

87'Piłka wada w pole karne ale tam bezbłędnie Kapsa.

88' Bramkarz Lechii, wybiegł aż na granice pola karnego, by ratować sytuację.

89'Lukjanovs wpada w pole karne ale sędziowie dopatrują się spalonego.

90' Sędzia dolicza 3 minuty.

90' Zmiana w Legii schodzi Grzelak, wchodzi Radović.

90+1' Legia wybija gospodarzy z uderzenia.

90+3' Lechia wykonuje w ostatniej akcji meczu, kornera, piłka wycofana do Kaczmarka ten silnie uderza z 25 metrów ale niecelnie.

90+3' Sędzia odgwizduje koniec meczu. Lechia - Legia 2:3.

Pozostałe wyniki 22. kolejki:
Polonia Warszawa - Arka Gdynia 2:1 (0:1)
, GKS Bełchatów - Zagłębie Lubin 1:3 (0:1), Śląsk Wrocław - Korona Kielce 1:1 (0:1), Cracovia - Ruch Chorzów 1:4 (0:1), Polonia Bytom - Wisła Kraków 1:3 (1:1), Odra Wodzisław - Lech Poznań 0:0, Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 2:0 (1:0).

Opinie (419) ponad 100 zablokowanych

• BIAŁO ZIELONI !!! (11)

LECHIA WYGRA 2:0 !!!

• 31 45

• jest 9 minuta (1)

i już 2 : 0 !
      Nawet mogłoby tak zostać. Nie obraziłbym się.

• 7 4

• 9 minuta

I w tej minucie dla lechi skończył się mecz. Zabrakło sił.