Wiadomości

stat

Co zapamiętamy z 2013 roku na PGE Arenie?

Lechia Gdańsk

Leo Messi (przy piłce) wraz ze słynną Barceloną zagrał pod koniec lipca na PGE Arenie.
Leo Messi (przy piłce) wraz ze słynną Barceloną zagrał pod koniec lipca na PGE Arenie. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Mecz Polska - Dania oraz Lechia - Barcelona zgromadziły najliczniejszą widownię w 2013 roku na największej arenie sportowej Trójmiasta. Co prawda na PGE Arenie nie udało się wprowadzić kolejnych dyscyplin poza piłką nożną, choć próbowano zorganizować m.in. zakończenie kariery biathlonowego wicemistrza olimpijskiego Tomasza Sikory i coraz głośniej mówiono o przeprowadzeniu na Letnicy turnieju żużlowego, ale wielu emocji także tych nie do końca futbolowych nie brakowało.Co najbardziej zapamiętałeś z meczów piłkarskich rozegranych na PGE Arenie w 2013 roku?

mecz z Barceloną 40%
zwycięstwo Polski nad Danią i wygwizdanie Roberta Lewandowskiego 6%
spotkanie drużyn, które otwierały wówczas ekstraklasę, czyli Lechii i Górnika 15%
"pożegnanie" przez kibiców Andrzeja Kuchara 15%
politykę na trybunach 9%
uhonorowanie Dawida Zapiska 15%
zakończona Łącznie głosów: 156
Lechia ugościła Dumę Katalonii, a na boisku nie dała się Barcelonie

Pierwsza edycja "Super Meczu" odbyła się w Gdańsku. Gościem specjalnym była FC Barcelona, a Lechia skorzystała na tym, że zrezygnowała wcześniej przewidywana do gry... Wisła Kraków.

Zresztą zawirowań organizacyjnych nie brakowało i później. Mistrzowie Hiszpanii nie przyjechali 20 lipca, tłumacząc się chorobą trenera Tito Vilanovy. Ostatecznie mecz odbył się 10 dni później.

Mimo sporego zamieszania ze zwrotem wejściówek i przełożeniem meczu, na trybunach stadionu w Letnicy zasiadło ostatecznie 30 000 kibiców. Na boisku mogli podziwiać m.in. Leo Messiego i debiutującego w barwach "Dumy Katalonii" Neymara. Ambitna postawa Lechii dała gdańskim piłkarzom remis 2:2 (1:1), który jak się później okazało, napędził biało-zielonych na początku rozgrywek ekstraklasy. Natomiast bramką meczu był gol nie żadnej gwiazdy Barcelony, ale uderzenie Piotra Grzelczaka.

LECHIA NA REMIS ZE SŁYNNĄ BARCELONĄ. WIELKI MECZ NA PGE ARENIE

2,5 miesiąca później na towarzyski mecz zaproszono Metalist Charków. Mimo że był to lider ukraińskiej ekstraklasy, który miał piłkarzy, których wartość rynkowa wyrażana była w milionach euro, na trybunach zasiadło niespełna 6 tysięcy kibiców. Piłkarze Lechii też "nie gryźli" tak trawy jak w lipcu. Skończyło się przegraną 0:3. Tylko tak... nisko, bo goście po przerwie również spasowali.

METALIST UDZIELIŁ LEKCJI LECHII

Mecz Lechii z Metalistem Charków nie był tak pasjonującym widowiskiem jak pojedynek z FC Barceloną

Mecz Lechii z Metalistem Charków nie był tak pasjonującym widowiskiem jak pojedynek z FC Barceloną14 sierpnia po raz trzeci w historii na "Bursztynku" zagrała piłkarska reprezentacja Polski. Biało-czerwoni odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo na gdańskim obiekcie, pokonując w towarzyskim spotkaniu Duńczyków 3:2 (1:2). Gole dla naszej drużyny zdobyli Mateusz Klich, Waldemar SobotaPiotr Zieliński.

Niektórzy łudzili się, że narodziła się nowa jakość biało-czerwonych, a w Klichu i Zielińskim widziano tych, którzy poprowadzą ekipę Waldemara Fornalika po sukcesy w Kijowie i Londynie, a tym samym prosto na mundial.

POLSKA - DANIA 3:2: VIDEO, FOTO, RELACJA

Polska pokonała Danię na gdańskim stadionie, ale Roberta Lewandowskiego pożegnały gwizdy, gdy napastnik opuszczał boisko.
Polska pokonała Danię na gdańskim stadionie, ale Roberta Lewandowskiego pożegnały gwizdy, gdy napastnik opuszczał boisko. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Natomiast nawet meczu w Gdańsku miło nie mógł wspominać Robert Lewandowski. Napastnik Borussii Dortmund, choć w 78. minucie spotkania opuszczał boisko już przy korzystnym wyniki dla biało-czerwonych, został wygwizdany przez polskich kibiców.

- Gwizdy? Nie słyszałem - próbował żartować po meczu najpopularniejszy obecnie polski piłkarz. - Trudno było mi strzelić gola, gdyż brakowało podań, głównie tych prostopadłych - tłumaczył swój zerowy dorobek bramkowy.

KIBICE WYGWIZDALI ROBERTA LEWANDOWSKIEGO NA MECZU POLSKA - DANIA

Współliderzy ekstraklasy zagrali na remis i... stracili prowadzenie w tabeli

Tylko jeden mecz ligowy na PGE Arenie zgromadził ponad 20-tysięczną widownię. Mogło być pewnie później większa frekwencja, ale Lechia mocno spuściła z tonu. Do meczu z Górnikiem biało-zieloni przystępowali jako współlider tabeli, a pozycję tę dzieli właśnie z drużyną z Zabrza. Tak wysoko gdańskich piłkarzy w lidze nie było od 18 lat.

LECHIA LIDEREM EKSTRAKLASY PO RAZ PIERWSZY OD 1995 ROKU

Lechia zremisowała z Górnikiem 1:1. Ten wynik oznaczał, że obie drużyny zostały wyprzedzone przez Legię Warszawa. Co gorsza biało-zieloni nie potrafili wygrać ośmiu kolejnych meczów.

LECHIA - GÓRNIK 1:1: FOTO, RELACJA

Dawid Zapisek odszedł we wrześniu 2012. W kwietniu 2013 został patronem jednego z sektorów na PGE Arenie.
Dawid Zapisek odszedł we wrześniu 2012. W kwietniu 2013 został patronem jednego z sektorów na PGE Arenie. fot. facebook
Pierwsza imienna trybuna na PGE Arenie

Od 14 kwietnia sektor "S" trybuny żółtej na gdańskim stadionie nosi nazwę jednego z największych fanów Lechii Gdańsk Dawida Zapiska. Dawid odszedł we wrześniu 2012 roku w wieku 14 lat. Od urodzenia cierpiał na chorobę o podłożu genetycznym - rdzeniowy zanik mięśni typu I.

Dawid nie był w stanie poruszać się samodzielnie, co nie przeszkadzało mu pasjonować się piłką nożną. Jego miłością była Lechia, a ulubionym zawodnikiem bramkarz Realu Madryt i reprezentacji Hiszpanii Iker Casillas, z którym spotkał się podczas Euro 2012 w Gniewinie. Ceremonia nadania imienia sektorowi odbyła się przed meczem ligowym z Jagiellonią Białystok.

TRYBUNA DAWIDA ZAPISKA NA PGE ARENIE

Pożegnanie inwestora Lechii

Na stadionach przyjęło się, że gdy chce się komuś dać kulturalnie do zrozumienia, iż czas, aby odszedł, macha się białymi chusteczkami. Jednak na trybunach gdańskiego stadionu nie bawiono się w "Wersal".

"Kuchar oszuście, kiedy spełnisz swoje obietnice?" - taki transparent na pojawił się na widowni. W podobnym tonie było również skandowanie, najłagodniejsze to... "Kuchar kłamca" oraz "Kuchar Pinokio"

LECHIA - RUCH, CZYLI KTO JEST PINOKIEM?: FOTO, RELACJA

W obronie męża stanęła Ewa Andreasik-Kuchar, która zapowiedziała zakończenie współpracy z klubem. Jak ujawniliśmy to ona, a nie jej Andrzej Kuchar, wcześniej tytułowany inwestorem Lechii, jest wyłącznym właścicielem Wrocławskiego Centrum Finansowego, które ma większościowy pakiet w piłkarskiej spółce.

KUCHAROWIE WYJDĄ Z LECHII

Ostatnie doniesienia wskazują, że rzeczywiście do zmian własnościowych w Lechii dojdzie. O ile oczywiście, w styczniu, kiedy to obie strony dały sobie czas na finalizację transakcji, nikt się nie rozmyśli.

LECHIA - NOWY WŁAŚCICIEL, STARE PROBLEMY

Wojewodzie pomorskiemu i kibicom Lechii nie było po drodze w 2013 roku.
Wojewodzie pomorskiemu i kibicom Lechii nie było po drodze w 2013 roku. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Racowiska zamykają trybuny, czyli "Rysiu, nie spinaj się"

Policja zwróciła się do wojewody pomorskiego z wnioskiem o zamknięcie trybun na PGE Arenie podczas meczu z Cracovią 10 sierpnia. Była to reakcja na race i transparenty, które kibice biało-zielonych zaprezentowali kilka dni wcześniej podczas meczu rundy jesiennej z Jagiellonią.

POLICJA CHCIAŁA ZAMKNĄĆ PGE ARENĘ

Happening zorganizowany przez kibiców miał jednak swoje podłoże. W ten sposób dali wyraz swojemu niezadowoleniu z zamknięcia już wcześniej części trybun przez władze administracyjne. Co ciekawe, była to sankcja wprowadzona z dużym opóźnieniem, gdyż dotyczyła zdarzeń z poprzednich rozgrywek.

Publiczność nie odwołała się jednak do wulgaryzmów, jak - to niestety często jest w zwyczaju na stadionach - a żartobliwym transparentem skwitowała poczynania Ryszarda Stachurskiego.

STANOWISKO WOJEWODY W SPRAWIE MECZU LECHIA - CRACOVIA

Kto wie, może to zdecydowało, że wojewoda nie zdecydował się na zamknięcie stadionu, a po raz kolejny zamknął jedynie pojedyncze sektory.

Warto wspomnieć, że za Lechią wstawiła się Ekstraklasa SA. W piśmie przesłanym do wojewody zwróciła się o nie wymierzanie kary zbiorowej. Wyraziła nawet gotowość przełożenia zawodów, tak aby mogły się odbyć z udziałem publiczności. Jednocześnie spółka zapewniła, iż będzie uważnie monitorować organizację meczów w Gdańsku.

Część kibiców na PGE Arenie nie zamierzała uczcić minutą cieszy pamięci Tadeusza Mazowieckiego.
Część kibiców na PGE Arenie nie zamierzała uczcić minutą cieszy pamięci Tadeusza Mazowieckiego. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Polityka na trybunach

Spore poruszenie w kraju wywołały wydarzenia, które miały miejsca na PGE Arenie 3 listopada. Nie chodziło bynajmniej o wynik meczu pomiędzy Lechią a Śląskiem (2:1 dla gości). Rozpoczęcia gry poprzedziła minuta ciszy na cześć Tadeusza Mazowieckiego, a także Gerarda Cieślika.

W tym czasie część kibiców skandowała "Precz z komuną" oraz "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści". Okrzyki te skierowane były pod adresem pierwszego premiera III Rzeczypospolitej i wywołały w mediach dyskusję dotyczącą treści politycznych na stadionach.

LECHIA PRZEGRAŁA ZE ŚLĄSKIEM. "PRECZ Z KOMUNĄ" ZAMIAST MINUTY CISZY DLA TADEUSZA MAZOWIECKIEGO

Zresztą Lechia została później ukarana za wydarzenia na trybunach, które miały miejsce niedługo później, bo 8 grudnia podczas meczu z Legią Warszawa. Po odpaleniu rac oraz wywieszeniu transparentów spotkanie zostało przerwane na kilka minut.

Na sektorówce zaprezentowanej przez fanów Lechii pojawiły się treści nawiązujące do kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nad napisem: "System upadł, myślenie pozostało, lata mijają, a drzew wciąż za mało" umieszczono karykatury pięciu osób: Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka, Jerzego Urbana, Władysława Ciastonia oraz... Adama Michnika, choć ten ostatni 13 grudnia 1981 roku został internowany.

LECHIA UKARANA ZA RACE I TREŚCI POLITYCZNE NA TRYBUNACH

Opinie (31) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 31.05.2020 godz. 17:30 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

63%

184 typowania

x

5%

15 typowań

2

32%

92 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Henryk Urban 33 60 57.6%
2. Łukasz Kołodziejski 33 57 57.6%
3. Maciej Żurawski 32 56 59.4%
4. Stefan Sandach 33 56 57.6%
5. Zygmunt Bębenek 33 56 54.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 26 16 3 7 54:26 51
2 Piast Gliwice 26 13 4 9 28:25 43
3 Cracovia 26 13 3 10 35:25 42
4 Śląsk Wrocław 26 11 9 6 34:29 42
5 Lech Poznań 26 11 9 6 45:25 42
6 Pogoń Szczecin 26 11 8 7 27:23 41
7 LECHIA GDAŃSK 26 10 8 8 32:33 38
8 Jagiellonia Białystok 26 10 7 9 35:35 37
9 Raków Częstochowa 26 11 3 12 32:37 36
10 Wisła Płock 26 10 6 10 32:41 36
11 Zagłębie Lubin 26 9 6 11 41:40 33
12 Górnik Zabrze 26 8 9 9 34:36 33
13 Wisła Kraków 26 9 4 13 33:38 31
14 Korona Kielce 26 7 5 14 15:30 26
15 ARKA GDYNIA 26 6 7 13 22:37 25
16 ŁKS Łódź 26 5 5 16 25:44 20

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Wyniki 26 kolejki:

  • Zagłębie Lubin - LECHIA GDAŃSK 4:4 (2:3)
  • ARKA GDYNIA - Wisła Płock 1:2 (0:1)
  • Górnik Zabrze - Cracovia 3:2 (1:1)
  • Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
  • Raków Częstochowa - Pogoń Szczecin 0:0
  • Wisła Kraków - Lech Poznań 1:1 (1:1)
  • Legia Warszawa - Piast Gliwice 1:2 (1:1)
  • Korona Kielce - ŁKS Łódź 1:0 (0:0)

Terminarz

31.05 (nd) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj ARKA Gdynia LIVE!
05.06 (pt) godz.20:30 Górnik Zabrze typuj LECHIA Gdańsk
09.06 (wt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Cracovia
11.03 (śr) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 2:1 bez publiczności Piast Gliwice LIVE!
07.03 (sob) godz.17:30 Zagłębie Lubin 4:4 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane