Wiadomości

Od piątku Puchar Świata w match racingu w Sopocie

Match Racing to bardzo widowiskowe zawody.
Match Racing to bardzo widowiskowe zawody. mat. prasowe

Po zakończeniu Gdynia Sailing Days, w których żeglarstwem na najwyższym poziomie emocjonowaliśmy się aż przez trzy tygodnie, intensywność regat w tej dyscyplinie wcale nie maleje. Korzystając z dobrej pogody wyłaniani są mistrzowie Polski w kolejnych specjalnościach, a w programie najbliższych dni na czoło wybija się match racing. Sopot w tej specjalności gościć będzie już po raz siódmy z rzędu regaty z cyklu Pucharu Świata.

.

Nie w Łebie, jak to miało miejsce w ostatnich latach, a w Sopocie odbyło się Allegro Cup. Impreza miała dużo skromniejszą oprawę, ale i tak zwycięzcy otwartych mistrzostwa Polski w Formule Windsurfing nie mogli narzekać. Agnieszka Pietrasik i Przemysław Miarczyński zarobili po 20 tysięcy złotych.

Łodzianka, pod nieobecność mistrzyni świata i Europy, Marty Hlavaty (sopocianka jest na urlopie macierzyńskim) wygrała wszystkie pięć biegów. Srebro wywalczyła Milena Rudzińska, a brąz Agnieszka Bilska (wszyscy SKŻ Hestia Sopot).

Natomiast Miarczyński poradził sobie z warszawską koalicją oraz m.in. utytułowanym Brazylijczykiem, Wilhelmem Schurmannem, przegrywając na rzecz Huberta Mokrzyckiego jedynie inauguracyjny wyścig.

Jachtklub Stoczni Gdańskiej po raz trzynasty przeprowadził regaty o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Jachty były klasyfikowane w kategorii open oraz wedle tzw. grup przeliczeniowych.

Klasyfikacja generalna:
1.Agata 8 - kpt. Hubert Cieślak
2.Duży Ptak - kpt. Krzysztof Paul
3.Słoni - kpt. Maja Czarniawska

Klasyfikacja w grupie B:
1.Chaber - kpt. Jacek Gnyszka
2.Argea - kpt. Ewa Gierulska
3.Wareg - kpt. Mariusz Kowalski

Klasyfikacja w grupie ORC:
1.Duży Ptak - kpt. Krzysztof Paul
2.Pallas - kpt. Tomasz Latawik
3.Polled - kpt. Jacek Chabowski

W Gdyni mistrzem Polski w match racingu został Przemysław Tarnacki, któremu partnerowali Łukasz Wosiński i Bartosz Bartnicki. Drugie miejsce zajęła załoga Tobiasza Zajączkowskiego zaś trzecie Marka Stańczyka. W światowym rankingu sterników sopocki żeglarz awansował na 36. miejsce.

Od piątku do niedzieli w ramach Sopot Match Race 2010 już po raz siódmy rozgrywane będą regaty o Puchar Świata. Na starcie stanie 12 sterników. Najpierw rywalizować oni będą systemem każdy z każdym, a od ćwierćfinałów obowiązywać będzie system pucharowy.

W piątek wyścigi planowane są od godziny 10.00 do 16.00. W sobotę żeglarze na wodę zejdą o tej samej porze, ale na wodzie zostaną o 1,5 godziny dłużej. W niedzielę rywalizacja, która ustali końcową klasyfikację odbędzie się między 10.00 a 15.00. Oficjalna ceremonia zakończenia regat nastąpi o 15.30.

Tarnacki ma czwarty numer rozstawienia. Wyżej od niego stoją szanse: Pierre-Antonie Morvana (Francja, numer 9. światowego rankingu ISAF), Andreja Arbuzowa (Rosja, 24) i Erica Monnina (Szwajcaria, 26). Jednak na sukces liczy również wracający po kilkuletniej przerwie w tej rywalizacji Karol Jabłoński.

48-żeglarz w rankingu sterników jest obecnie pod koniec siódmej setki, ale za nim przemawiają minione osiągnięcia. Karol ma za sobą start w Pucharze Ameryki, tytuł mistrza (2002) i wicemistrza świata (2004) oraz mistrza Europy (2003) w match racingu, zwycięstwo w Admiral's Cup oraz sześć tytułów mistrza świata w bojerach. Tym razem partnerować mu będą rosyjscy żeglarze na pokładzie: Aleksander Jekimow, Nikołaj Korniejew i Walerij Zacarinskij.

W Gdyni od 13 do 15 sierpnia w ramach kampanii "PGNiG Bezpiecznie nad wodą" odbędą się mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 One Design. W tej specjalności startują m.in. Zbigniew Kania (wielokrotny mistrz świata w klasie Micro), Piotr Kowalewski (brązowy medalista mistrzostw świata w klasie Fun Race) czy Wacław Szukiel (wielokrotny Mistrz Polski w klasie Finn).

Opinie (3)

 • Ostatnia eliminacja byla zdaje sie w Dubaju .

  Zorganizujta zawody pilotażu akrobacyjnego "Reed Bull-a", ale te na najwyższym poziomie z udzialem światowej czolówki !!!.

  • 2 2

 • Oooo -tu by bylo na co popatrzeć

  • 1 3

 • powodzenia dla załogi Przemka Tarnackiego!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane