Ogniwo Sopot - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 42:17. Finał w Sopocie o krok

mip.
7 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (20)

Ogniwo Sopot

Ogniwo Sopot pokonało Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 42:17 (30:5) w meczu na szczycie 16. kolejki ekstraligi rugby. To spotkanie decydowało o tym, która z ekip zajmie 1. miejsce po sezonie zasadniczym, a tym samym zorganizuje finał. Dzięki wygranej, sopocianie są bardzo bliscy tego faktu. Awansowali oni bowiem na fotel lidera i wystarczy, że wygrają dwa pozostałe mecze sezonu zasadniczego.

Orkan Sochaczew - Arka Gdynia 68:26. Przeczytaj relację z drugiego niedzielnego meczu

Posnania - Lechia Gdańsk 5:35. Przeczytaj relację z sobotniego meczu

Punkty dla Ogniwa: Władysław Grabowski 5, Wojciech Piotrowicz 12, Vaha Halaifonua 10, Mateusz Plichta 10, Stanisław Powała-Niedźwiecki

Punkty dla Budo 2011: Szymon Witkowski 5, Irlaki Tsivtsivadze 5, Przemysław Dobijański 5, Patryk Chain 2

OGNIWO: Kavtaradze (61 Rau), Burek (58 Wilczuk), Gąska (58 Mokrecow) - Piotrowski, Mroziński (64 Anuszkiewicz) - Grabowski (48 Powała-Niedźwiecki), Halaifonua, Zeszutek (67 Żarczyński) - Plichta - Piotrowicz - Olszewski, Seerane, Smith, Burrows (52 Szulta) - Żuk (49 Czasowski)

Niedzielny mecz z Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, miał zadecydować o tym, która z ekip zajmie 1. miejsce po rundzie zasadniczej, a tym samym zorganizuje finał ekstraligi rugby. Obie drużyny nie mogły jednak zagrać w najsilniejszych składach, gdyż poszczególnych zawodników z gry wykluczyły kontuzje.

Już w 50. sekundzie arbiter podyktował rzut karny dla Ogniwa, a próbę kopu na słupy zgłosił Wojciech Piotrowicz. Choć odległość była znaczna, kopacz sopocian się nie pomylił i wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Kilka minut później po aucie przyłożył Władysław Grabowski i było 8:0.

Przeczytaj, jakie nastawienie mieli rugbiści Ogniwa przed meczem z liderem Przeczytaj, jakie nastawienie mieli rugbiści Ogniwa przed meczem z liderem

Przyjezdni z Aleksandrowa Łódzkiego na początku meczu popełniali wiele błędów, a kolejny rzut karny w 11. minucie wykorzystał Piotrowicz, podwyższając prowadzenie sopocian. Widać było, że gospodarze byli niezwykle zmotywowani i ofensywnie usposobieni.

W 22. minucie zrobiło się już 18:0, gdyż Mateusz Plichta w swoim stylu zmylił obronę Budo i położył "jajo" na polu punktowym. Wychowanek Orkana Sochaczew kilka minut później wykończył także dynamiczną akcję skrzydłem Ogniwa, zaliczając już trzecie przyłożenie dla sopocian w tym meczu.

Przyjezdnym udało się jednak odpowiedzieć. Goście wykorzystali dobrze związany mol autowy i pomknęli po pierwsze przyłożenie. Tuż przed przerwą podopieczni Karola Czyża zapewnili sobie punkt bonusowy, gdyż na polu punktowym znalazł się Vaha Halaifonua i na tablicy wyników było 30:5.

Edach Budowlani Lublin - Ogniwo Sopot 20:34. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu Edach Budowlani Lublin - Ogniwo Sopot 20:34. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Na początku drugiej odsłony przyjezdni postawili większy opór. Z tego względu kolejne przyłożenie Ogniwo zanotowało dopiero po niespełna kwadransie. Sopocianie byli lepsi w niemal każdym elemencie gry, co widoczne było także na tablicy wyników. Goście nie potrafili znaleźć sposobu, by sforsować defensywę Ogniwa.

Przełamanie dla Budo nadeszło w 74. minucie, gdy były zawodnik sopockiego klubu, Irlaki Tsivtsivadze zdołał położyć piłkę na polu punktowym. Goście poczuli krew i chwilę później zrobiło się 37:17. Czasu było jednak zbyt mało, by przyjezdni mogli odwrócić losy spotkania. Na dodatek kolejne 5 "oczek" dla Ogniwa dorzucił Halaifonua i gospodarze zwyciężyli 42:17, obejmując fotel lidera i znacznie przybliżając się do organizacji meczu finałowego. O ty, gdzie ostatecznie zostanie on rozegrany, zadecydują wyniki ostatnich dwóch kolejek.

- Nie spodziewaliśmy się, że ten mecz będzie miał taki przebieg jaki miał. Finał będzie zdecydowanie inny. Cieszymy się z dzisiejszej wygranej. Zawodnicy stanęli na wysokości zadania, wykonali większość założeń taktycznych. Straciliśmy 3 przyłożenia i to w brzydki sposób. Można podsumować, że 60 minut było bardzo dobre, a 20 minut słabsze - podsumował mecz przed kamerą TVP Sport, Karol Czyż, trener Ogniwa.

10 Up Fitness Skra Warszawa 16 6 0 10 367:309 -52
* W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż.
* Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
* Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
* Up Fitness Skra Warszawa w 10. kolejce otrzymała trzeciego walkowera. W związku z tym drużyna otrzymała karę -10 punktów, została wykluczona z dalszych rozgrywek, jej kolejne mecze weryfikowane będą jako walkowery 25:0 na korzyść rywali, a jednocześnie klub został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli bez prawa gry w meczu barażowym o utrzymanie.