Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 41:20 w derbach rugbistów. Polki na 4. miejscu w RPA

mip.
22 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (18)
Ogniwo Sopot pokonało Lechię Gdańsk 41:20 i zanotowało 55. zwycięstwo w Świętej Wojnie. Ogniwo Sopot pokonało Lechię Gdańsk 41:20 i zanotowało 55. zwycięstwo w Świętej Wojnie.

Ogniwo Sopot pokonało Lechię Gdańsk 41:20 (19:10) w 128. Derbach Trójmiasta. Mecz w ramach 14. kolejki ekstraligi rugby od początku był bardzo emocjonujący. Goście zagrali bardzo twardo w defensywie, ale w drugiej połowie faworyzowanie gospodarze potrafili znaleźć w niej luki i odnieśli 55. zwycięstwo w "Świętej Wojnie". Sobota nie była udana dla polskich rugbistek. Podopieczne Janusza Urbanowicza z 11 zawodniczkami Biało-Zielonych Ladies w składzie przegrały oba mecze i 1. turniej w ramach World Rugby Sevens Challanger Series ukończyły na 4. miejscu.

Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 41:20 (19:10). Wystaw oceny

Punkty dla Ogniwa: Wojciech Piotrowicz 11, Piotr Zeszutek 10, Keith Chivara 5, Kaha Kavtaradze 5, Dwayne Burrows 5, Mateusz Plichta 5
Punkty dla Lechii: Paweł Boczulak 8, Marek Płonka 5, Karol Szymanowski 5, Rafał Janeczko 2

OGNIWO: Kavtaradze (45 Powała-Niedźwiecki), Burek (72 Rau), Fidler (63 Gąska) - Piotrowski (72 Szulta) Mokrecow - Grabowski (63 Żarczyński), Wilczuk (45 Mroziński), Zeszutek - Plichta - Piotrowicz - Czasowski (49 Olszewski), Seerane, Chivara, Burrows - Żuk (72 Anuszkiewicz)

LECHIA: Olszewski (81 Kamoń), Buczek (23 Beśka), Szymanowski - Dabkiewicz (72 Lademann), Krużycki - Płonka (75 Górniewicz), Kossakowski, Smoliński - Boczulak (72 Janeczko) - Tofa - Niespodziany (67 Rokicki), Klaasen, Wójtowicz, Kolas - Kruszczyński (67 Czerniak)

Ogniwo Sopot

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Faworyt nie pozwolił na niespodziankę

128. Derby Trójmiasta obie ekipy rozpoczęły niezwykle zmotywowane. Choć zdecydowanym faworytem było Ogniwo, to Lechia od początku przycisnęła i zmusiła sopocian do defensywy. Obie strony grały niezwykle szybko, a akcja zmieniała się z jednej na drugą stronę boiska.

Po kwadransie to jednak gospodarze prowadzili 5:0, gdyż szybką kontrę Romana Żuka zakończył Keith Chivara, zdobywając pierwsze przyłożenie. Lechia się jednak nie poddała i próbowała odpowiedzieć. Od 23. minuty musiała jednak radzić sobie bez swojego kapitana Grzegorza Buczka. Ten doznał kontuzji i musiał opuścić boisko. Biało-zieloni, a konkretniej Paweł Boczulak wykorzystał jednak rzut karny i na tablicy wyników było 5:3.

Ogniwo Sopot dostało punkty walkowerem, Lechia Gdańsk praktycznie straciła szansę na medal. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w 13. kolejce ekstraligi Ogniwo Sopot dostało punkty walkowerem, Lechia Gdańsk praktycznie straciła szansę na medal. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w 13. kolejce ekstraligi

W ofensywie byli jednak sopocianie. Po młynie dyktowanym gospodarze znaleźli drogę do pola punktowego Lechii, a 5 "oczek" zdobył Kaha Kavtaradze. Wraz z kolejnymi minutami coraz bardziej dominowało Ogniwo. Po kolejnym młynie, wynikającym z rzutu karnego Ogniwo po raz trzeci zdobyło przyłożenie, a ku uciesze kibiców jego autorem był kapitan, Piotr Zeszutek.

Pierwszą połowę zakończyło jednak przyłożenie dla gdańszczan, a konkretniej Marka Płonki. Biało-zieloni po rzucie karnym zdecydowali się grać o pełną pulę. To im się udało, bo i podwyższenie wykorzystał Boczulak.

55. derbowe zwycięstwo Ogniwa Sopot

Przed drugą połową zapowiadały się zatem emocje, gdyż było 19:10. Lechia konsekwentnie odrabiała straty. W 52. minucie kolejny rzut karny wykorzystał Boczulak. Lechia miała wtedy wynik dający punkt bonusowy defensywny. Kilka chwil później jego wyczyn powtórzył jednak Wojciech Piotrowicz, dając nieco spokoju sopocianom.

Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 41:20. Zobacz zapis wideo sobotniego meczu

Tego jeszcze więcej dał Dwayne Burrows, który po efektownej akcji znalazł się na polu punktowym, zapewniając sopocianom punkt bonusowy z racji przyłożeń. Jakby tych było mało, w 70. minucie ponownie zapunktował Zeszutek, który popisał się dwójkową akcją z Mateuszem Plichtą. Ten drugi chwilę później sam pobiegł na pole punktowe i Ogniwo odskoczyło już na 41:13.

Mistrzostwa Polski rugby 7. Panie wygrały wszystko, panowie z medalem dla Poznania Mistrzostwa Polski rugby 7. Panie wygrały wszystko, panowie z medalem dla Poznania

Już w doliczonym czasie drugiej połowy rezultat ustalili gdańszczanie. Przyłożenie zaliczył Karol Szymanowski, a podwyższył Rafał Janeczko, który na boisku zastąpił Boczulaka. Dla sopocian było to 55. zwycięstwo w derbach z Lechią.

10 Up Fitness Skra Warszawa 14 6 0 8 367:259 -32
* W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż.
* Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
* Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
* Up Fitness Skra Warszawa w 10. kolejce otrzymała trzeciego walkowera. W związku z tym drużyna otrzymała karę -10 punktów, została wykluczona z dalszych rozgrywek, jej kolejne mecze weryfikowane będą jako walkowery 25:0 na korzyść rywali, a jednocześnie klub został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli bez prawa gry w meczu barażowym o utrzymanie.
* Grająca w rundzie jesiennej drużyna Master Pharm Łódź w rundzie wiosennej zmieniła nazwę na Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
Tabela wprowadzona: 2023-04-28

Wyniki 14 kolejki

• OGNIWO SOPOT - LECHIA GDAŃSK 41:20 (19:10)
  • Juvenia Kraków - ARKA GDYNIA 60:19 (36:12)
  • Pogoń Awenta Siedlce – Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10:29 (3:12)
  • Orkan Sochaczew – Edach Budowlani Lublin 28:19 (0:16)
  • Posnania - Up Fitness Skra Warszawa 25:0 (walkower)

Polki na 4. miejscu w RPA

Reprezentantki Polski w rugby 7 kobiet na Markotter Stadium w Stellenbosch walczyły o zwycięstwo w 1. turnieju kwalifikacyjnym do World Series. Podopieczne Janusza Urbanowicza w półfinale zagrały z Belgią. Po zaciętym spotkaniu przegrały 19:24 (Punkty: Małgorzata Kołdej 10, Ilona Zaliszczuk 5, Natalia Pamięta 4). W meczu o 3. miejsce zmierzyły się z Chinkami, ale i ten mecz przegrały 10:14 (Małgorzata Kołdej 5, Julia Druzgała 5).

Przypomnij sobie, jak w fazie grupowej radziły sobie Polki Przypomnij sobie, jak w fazie grupowej radziły sobie Polki

W całych zawodach najlepsze okazały się reprezentantki miejscowych, które w finale pokonały Belgię 17:10. Drugi turniej, również w RPA odbędzie się w za tydzień. Przypomnijmy, że awans do elitarnego cyklu World Series zdobędzie tylko najlepsza drużyna w przekroju tych dwóch turnieju.

POLSKA: Julia Druzgała, Anna Klichowska, Małgorzata Kołdej, Hanna Maliszewska, Marta Morus, Natalia Pamięta, Oliwia Strugińska, Julianna Schuster, Martyna Wardaszka, Sylwia Witkowska, Patrycja Zawadzka (wszystkie Biało-Zielone Ladies Gdańsk), Tamara Czumer-Iwin, Ilona Zaishliuk (obie Legia Warszawa), Katarzyna Paszczyk (Black Roses Posnania Poznań).