Wiadomości

Ogniwo Sopot. Pierwszy czy dziesiąty puchar rugbistów? Rozwiewamy wątpliwości

Ogniwo Sopot

artykuł historyczny
Puchar Polski Ekstraligi Rugby w kolekcji trofeów Ogniwa Sopot.
Puchar Polski Ekstraligi Rugby w kolekcji trofeów Ogniwa Sopot. fot. Ogniwo Sopot

Czy rugbiści Ogniwa Sopot zdobyli po raz dziesiąty Puchar Polski, czy po raz pierwszy w historii stali się posiadaczami Pucharu Ekstraligi? W trakcie rozgrywek funkcjonowały obie te nazwy, a jeszcze inne oznaczenie znalazło się na trofeum, które podopieczni Karola Czyża przywieźli po zwycięskim finale w Łodzi. Okazuje się, że to wyjaśnienie jest ważne nie tylko dla statystyków i kronikarzy, ale także dla osób decydujących o wypłacie klubom miejskich pieniędzy. Dlatego rozwiewamy wątpliwości.Ogniwo Sopot - Juvenia Kraków 35:3 - relacja, możliwość wystawienia ocen rugbistom i trenerowiPierwszy raz w rozgrywkach o Puchar Polski rugbiści w odmianie piętnastoosobowej zagrali w 1971 roku. Rywalizacja została stworzono to po, aby wypełnić czas związany z ligową przerwą, która powstała przy przechodzeniu z systemu wiosna-jesień na jesień-wiosna. Triumfatorem została Polonia Poznań, ale ostatecznie w historii została zapisana nie jako zdobywca pucharu, ale... mistrz Polski 1971.

Dlatego oficjalnego zdobywcę Pucharu Polski wyłoniono po raz pierwszy dopiero trzy lata później. Listę triumfatorów otwiera Posnania. W latach 1974-2013 rozgrywki odbyły się regularnie w każdym roku, ale przy różnych systemach rozgrywek. Na przykład były edycje, w których grali wyłącznie młodzieżowcy do 23 lat bądź też takie, gdy w eliminacjach nie mogli występować kadrowicze, gdyż mecze pucharowe były w tych samych terminach co kadrowe.

Potem w kalendarzu była kolizja na przykład spotkań pucharowych z turniejami siódemkowymi. I ostatecznie postanowiono, że od 2014 roku Puchar Polski zwolni terminy właśnie rozbudowującym się rozgrywkom siódemek o mistrzostwo kraju.

Ekstraliga wznowi rozgrywki 15 sierpnia. Na inaugurację derby TrójmiastaOd tego czasy puchar wrócił tylko na chwilę jesienią 2016 roku, gdy znów zmieniano system rozgrywek ligowych i trzeba było wypełnić jedno półrocze innymi meczami.

Łącznie po trofeum sięgało 11 klubów. Chlubną kartę zapisało w tych rozgrywkach trójmiejskie rugby. Najczęściej ze wszystkich drużyn puchar zdobywała Lechia Gdańsk - 12 razy, a następnie Ogniwo Sopot - 9. Po jednym sukcesie zapisani na swoim koncie: Arka Gdynia i AZS AWFiS Dębica Gdańsk.

W tym roku ekstraliga została zakończona już po 10 kolejkach, a gdy po zawieszeniu życia sportowego z powodu pandemii koronawirusa można było wrócić do gry, ustanowiono rozgrywki pucharowe. Najpierw określono je mianem Pucharu Polski klubów ekstraligi, potem nazywano Pucharem Ekstraligi, a po finale w Łodzi Ogniwo otrzymało trofeum, na którym napisano: "Puchar Polski Ekstraliga Rugby".

Z dziewięciu uprawnionych drużyn do rozgrywek zgłosiło się sześć, a ostatecznie zagrało pięć: Ogniwo Sopot, Lechia Gdańsk, Arka Gdynia w grupie pomorskiej oraz Juvenia Kraków i Budowlani Lublin w grupie centralnej. W tej ostatniej Pogoń Siedlce oddała wszystkie mecze bez gry. Łącznie odbyło się pięć meczów, w tym trzy z udziałem Ogniwa, które zanotowało komplet zwycięstw.

Wszyscy triumfatorzy Pucharu Polski rugby - klasyfikacja i historiaCzy zatem sopocki klub zdobył dziesiąty Puchar Polski, czy pierwszy Puchar Ekstraklasy? Okazuje się, że to wyjaśnienie jest ważne nie tylko dla statystyków i kronikarzy, ale także osób decydujących o wypłacie klubom miejskim pieniędzy.

- My traktujemy trofeum jako Puchar Polski i stawiamy na równi z dziewięcioma wcześniej zdobytymi. W oficjalnych materiałach zaznaczać będziemy, że jesteśmy 10-krotnymi zdobywcami Pucharu Polski. Ma to także znaczenie dla wysokości pieniędzy, które otrzymujemy z Urzędu Miasta Sopot. W regulaminie są określone środki za rozgrywki o mistrzostwo Polski i Puchar Polski, a nie ma nic o Pucharze Ekstraligi - przyznaje Bartosz Olszewski, dyrektor Ogniwa Sopot.

Dawid Grundlingh - wywiad z rugbistą z RPA, który wzmocnił Ogniwo SopotPolski Związek Rugby podziela interpretację Ogniwa. Co więcej starał się tak dobrać nazwę rozgrywek, aby po miejskie pieniądze mogła sięgnąć drużyna Budowlanych Lubin.

- To był Puchar Polski. Do rozgrywek zgłosiło się sześć klubów i nic nie zmienia fakt, że jeden z nich nie rozegrał żadnego meczu. Natomiast dopisek "ekstraliga" poczyniliśmy na prośbę Budowlanych, gdyż potrzebowali tego do rozliczenia pieniędzy, które otrzymują z miasta - mówi nam Krzysztof Czajka, sekretarz generalny PZR.

Opinie (16) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Ogniwa

data meczu: 15.08.2020

ARKA Gdynia
:
OGNIWO Sopot
mecz ligowy

Najwyżej ocenieni zawodnicy Ogniwa

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Renata Koczyńska 12 26 91.7%
2. Efcia Konefcia 12 25 91.7%
3. Tomasz Muszyński 12 25 91.7%
4. Paweł Drzewiecki 12 25 91.7%
5. Marek Figura 12 24 91.7%

Tabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź
2 OGNIWO SOPOT
3 Pogoń Awenta Siedlce
4 Juvenia Kraków
5 Skra Warszawa
6 LECHIA GDAŃSK
7 Orkan Sochaczew
8 Budowlani Lublin
9 ARKA GDYNIA
  • Rozgrywki zakończone po 10. kolejce ze względu na pandemię koronawirusa i stan epidemii w Polsce. Tytułu mistrza Polski nie przyznano. Nikt nie spada. W przyszłym sezonie ekstraliga ma być powiększona do 10 drużyn.

Terminarz

15.08 (sob) ARKA Gdynia OGNIWO Sopot
11.07 (sob) godz.16:00 Juvenia Kraków 3:35 OGNIWO Sopot
27.06 (sob) godz.15:00 Arka Gdynia 12:36 Ogniwo Sopot
21.06 (nd) godz.16:00 Ogniwo Sopot 80:0 Lechia Gdańsk
30.05 (sob) OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane