Ogniwo Sopot - Posnania 69:5. Zaczęło się sensacyjnie, skończyło pogromem

10 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Ogniwo Sopot

Ogniwo Sopot w meczu z Posnanią zdobyło aż 11 przyłożeń, a 3 z nich należały do Mateusza Plichty (z piłką) Ogniwo Sopot w meczu z Posnanią zdobyło aż 11 przyłożeń, a 3 z nich należały do Mateusza Plichty (z piłką)

Ogniwo Sopot pokonało u siebie Posnanię 69:5 (26:5) w meczu 3. kolejki ekstraligi rugby. Skończyło się zgodnie z przewidywaniami, czyli pogromem, ale zaczęło się sensacyjnie. Pierwsze punkty spotkania należały do poznańskiej drużyny. Podopieczni Karola Czyża szybko pokazali, że to jedynie wypadek przy pracy, gdyż już 20 minut później zapewnili sobie punkt bonusowy po czwartym przyłożeniu.

Przeczytaj o prezencie, który rugbiści Lechii Gdańsk sprawili swojemu trenerowi

Przeczytaj o wysokiej porażce Arki Gdynia w Łodzi

Punkty Ogniwo Sopot:
Wojciech Piotrowicz 24, Mateusz Plichta 15, Kakha Kavtaradze 10, Konstiantyn Bezwierhyi 5, Stanisław Powała-Niedźwiecki 5, Dwayne Burrows 5, Sebastian Szulta 5

Punkty Posnania:
Bartosz Kubalewski 5

OGNIWO: Rau (55 Kavtaradze), Karol, Gąska (60 Zając) - Mokrecow, Krawiecki - Powała-Niedźwiecki (55 Grabowski), Piotrowski (60 Mroziński), Bezwierhyi - Plichta - Piotrowicz - Drewczyński, Seerane (34 Czasowski), Burrows (50 Wilczuk), Wołowczyk (60 Szulta) - Żuk

Ogniwo Sopot - Posnania 69:5 - relacja video

Ogniwo Sopot poprzedni sezon ukończyło ze srebrny medalem. Posnania broniła miejsca w ekstralidze w barażu. Dlatego to co wydarzyło się na początku gry przy ul. Jana z Kolna wyglądało sensacyjnie. Owszem gospodarze zaatakowali, ale w 5. minucie popełnili fatalny błąd pod polem punktowym rywali.

Posnanii najwyraźniej przypomniało się, że od lat jest mistrzem Polski w siódemkach. W tej odmianie trzeba szybko biegać. I to właśnie pokazał Bartosz Kubalewski. Po przechwycie przebiegł z piłką niemal przez całe boisko. Jego sprint na 80-90 metrów był tak imponujący, że nic nie dała ofiarna szarża Mateusza Plichty. Skończyło się przyłożeniem i prowadzeniem gości 5:0.

Co przed 3. kolejką ekstraligi obiecywali trójmiejscy rugbiści?

Jednak podopieczni Karola Czyża szybko przypomnieli, że był to typowy wpadek przy pracy. W 13. minucie piłkę po młynie dyktowanym podniósł nie łącznik młyna, ale od razu to uczynił Konstiantyn Bezwierhyi. Sopocka "8" tak zaskoczyła przeciwników, że już nie przeszkadzali w uzyskaniu wyrównania.

W 16. minucie Ogniwo już prowadziło. Tym razem po kilku przegrupowaniach, mimo ambitnej obrony, Posnanie zaskoczył Stanisław Powała-Niedźwiecki. Od tego podwyższenia w słupy rywali "wstrzelił" się również Wojciech Piotrowicz.

O tym że gospodarze nie tylko pewnie wygrają pierwszą połowę, ale od razu będą pewni punktu bonusowego przesądziło kilkadziesiąt sekund około 24-25 minuty. Najpierw po piątkę przedarł się Plichta, a po chwili lewym skrzydłem uciekł rywalom Dwayne Burrows. Rajd Nowozelandczyka nie był tak długi jak Kubalewskiego, ale szybkość z jaką przemierzył niemal pół boiska też zasługiwała na uwagę.

Ogniwo Sopot przegrało mecz na szczycie na własne życzenie. Przypomnij sobie, co wydarzyło się w Sochaczewie?

Worek punktowy na dobre rozpruł się po zmianie stron. Ogniwo przykładało tak często, że nawet spiker do końca nie był pewny, czy 69:5 to właściwy końcowy rezultat. Przyczyną była również tablica świetlna, która odmówiła posłuszeństwa i nie wyświetlała rezultatu. Jednak protokół sędziowski potwierdził, że spikerskie zapiski i obliczenia były prawidłowe. Sopocianie zdobyli łącznie aż 11 przyłożeń, a po 7 z nich podwyższył Piotrowicz.

10 Posnania Poznań 3 0 0 3 15:223 -1
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2022-09-16

Wyniki 3 kolejki

• OGNIWO SOPOT - Posnania Poznań 69:5 (26:5)
  • LECHIA GDAŃSK - Awenta Pogoń Siedlce 57:14 (45:0)
  • Master Pharm Łódź - ARKA GDYNIA 56:5 (36:5)
  • Edach Budowlani Lublin - Juvenia Kraków 23:11 (10:6)
  • Up Fitness Skra Warszawa - Orkan Sochaczew 32:21 (17:6)
  • Weryfikacja meczu z 1. kolejki
  • Orkan Sochaczew - Posnania Poznań 103:5 (56:0)
  • * w związku z brakiem w protokole meczowym co najmniej dwóch zawodników U-21 Posnania została ukarana odjęciem 1 punktu w tabeli. Wynik z boiska został utrzymany.