Wiadomości

Ogniwo Sopot na 1. czy 2. miejscu w tabeli ekstraligi rugby? Związek pomoże klubom?

Przed rokiem rugbiści Ogniwa Sopot zostali mistrzami Polski. Szansę na powtórzenie sukcesu stracili przez epidemię koronawirusa, ale wciąż w końcowej tabeli sezonu mogą znaleźć się na 1. miejscu.
Przed rokiem rugbiści Ogniwa Sopot zostali mistrzami Polski. Szansę na powtórzenie sukcesu stracili przez epidemię koronawirusa, ale wciąż w końcowej tabeli sezonu mogą znaleźć się na 1. miejscu. fot.Maciej Czarniak

Ekstraliga rugby zakończyła rozgrywki bez przyznawania tytułów, ale do Komisji Gier i Dyscypliny należy ostateczna decyzja odnośnie tego, jak będzie wyglądać końcowa tabela sezonu 2019/20. Może się zdarzyć, że Ogniwo Sopot znajdzie się jednak na... 1. a nie na 2. miejscu. Ponadto do końca kwietnia zarząd Polskiego Związku Rugby ma zdecydować, na jaką pomoc mogą liczyć kluby w związku z przedwczesnym zakończeniem rywalizacji.Zarząd Polskiego Związku Rugby: Ekstraliga zakończona, mistrza nie ma1 kwietnia zarząd Polskiego Związku Rugby zdecydował, że rozgrywki ekstraligi zostały zakończone, tytuł mistrzowski nie zostanie przyznany, a końcową tabelę określi Wydział Gier i Dyscypliny PZR. Okazuje się, że ta ostatnia czynność, która wydawała się być formalnością, formalnością być nie musi.

Master Pharm Łódź, która w momencie przerwania rozgrywek była na 1. miejscu w tabeli, nie wpłaciła pełnej kwoty opłaty licencyjnej. Była ona dla tego klubu podwyższona do 20 tys. zł ze względu na brak wymaganych regulaminem grup młodzieżowych. Dla porównania kluby, które wypełniły wszelkie przepisy, za udział w rozgrywkach ekstraligi płaciły 300 zł.

Łodzianie zostali dopuszczeni do rozgrywek po wpłaceniu 10 tys. zł. Resztę mieli dopłacić wiosną. Nie zrobili tego. I stąd są obiekcje, czy to Master Pharma powinna być na 1. miejscu w końcowej tabeli. Jeśli zwycięży pogląd, że za uchybienia licencyjne, na tę drużynę należy nałożyć ujemne punkty lub wręcz przesunąć na ostatnią pozycję, to wówczas na szczycie znajdzie się Ogniwo Sopot, mistrz Polski z 2019 roku.

- To co postanowi Wydział Gier i Dyscypliny w zasadzie będzie miało znaczenie dla statystyków i historyków. Jeśli będziemy na 1. miejscu, szampanów otwierać nie będziemy. Medali za ten sezon i tak nie będzie. Do chwili przerwania rozgrywek Łódź była najlepsza, ale kto zasłużył na mistrza, nie dowiemy się, bo o tym miał rozstrzygnąć mecz finałowy - mówi nam Bartosz Olszewski, dyrektor Ogniwa Sopot.
W środowisku rugby nie brakuje jednak głosów, że warto w tabeli uwzględnić także sprawy związane z licencjami, gdyż miejsce w końcowej tabeli może mieć wpływ na skuteczność rozmów w sprawie pozyskiwania sponsorów na przyszły sezon.

- To ważna kwestia. W naszym przypadku na przykład dodatkowe premie od sponsorów uwarunkowane były od zdobycia tytułu. Jednak już wiadomo, że w zakończonym sezonie nie zostanie on przyznany, a zatem końcowa tabela nic w tej kwestii nie zmieni - dodaje dyrektor Olszewski.
Poza ekstraligą zespoły z pozostałych klas rozgrywkowych mają pozostać w gotowości. W  I i II lidze rugby 15, w siódemkach kobiet i mężczyzn oraz grupach młodzieżowych rozgrywki na razie są tylko zawieszone do 15 maja. Gdy po tym terminie będzie możliwość, aby je wznowić, drużyny wrócą do rywalizacji.

- W chwili obecnej trwają prace nad "pakietem pomocy" dla klubów w rozgrywkach zakończonych, a także konsultacje dotyczące terminu rozpoczęcia sezonu 2020/2021 - poinformował w komunikacie Krzysztof Czajka, sekretarz generalny PZR.

Wcześniej w przymiarkach do kalendarza na nowy sezon inaugurację ekstraligi określano na sierpień. Natomiast rodzaj pomocy dla klubów zarząd będzie chciał przedstawić na najbliższym posiedzeniu, które ma się odbyć najpóźniej 30 kwietnia.

Trudno spodziewać się, że związek przekaże klubom gotówkę, bo możliwości budżetowe PZR są ograniczone. Najbardziej prawdopodobną formą pomocy może być ograniczenie lub zniesie opłat, które kluby ponoszą na rzecz związku. Na przykład za zatwierdzenie do gry każdego zagranicznego zawodnika dotychczas należało zapłacić po tysiąc złotych.

Tabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź
2 OGNIWO SOPOT
3 Pogoń Awenta Siedlce
4 Juvenia Kraków
5 Skra Warszawa
6 LECHIA GDAŃSK
7 Orkan Sochaczew
8 Budowlani Lublin
9 ARKA GDYNIA

Tabela wprowadzona: 2020-04-21

  • Rozgrywki zakończone po 10. kolejce ze względu na pandemię koronawirusa i stan epidemii w Polsce. Tytułu mistrza Polski nie przyznano. Nikt nie spada. W przyszłym sezonie ekstraliga ma być powiększona do 10 drużyn.

Opinie (31) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

11.07 (sob) godz.16:00 Juvenia Kraków typuj OGNIWO Sopot
27.06 (sob) godz.15:00 Arka Gdynia 12:36 Ogniwo Sopot
21.06 (nd) godz.16:00 Ogniwo Sopot 80:0 Lechia Gdańsk
30.05 (sob) OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany LECHIA Gdańsk
16.05 (sob) OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany Juvenia Kraków
09.05 (sob) godz.13:00 Orkan Sochaczew 0:0 mecz odwołany OGNIWO Sopot
02.05 (sob) OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany Edach Budowlani Lublin
11.04 (sob) Skra Warszawa 0:0 mecz odwołany OGNIWO Sopot
04.04 (sob) godz.16:00 OGNIWO Sopot 0:0 mecz odwołany Pogoń Awenta Siedlce
14.03 (sob) godz.15:00 Master Pharm Rugby Łódź 0:0 mecz odwołany OGNIWO Sopot

Tabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź
2 OGNIWO SOPOT
3 Pogoń Awenta Siedlce
4 Juvenia Kraków
5 Skra Warszawa
6 LECHIA GDAŃSK
7 Orkan Sochaczew
8 Budowlani Lublin
9 ARKA GDYNIA
  • Rozgrywki zakończone po 10. kolejce ze względu na pandemię koronawirusa i stan epidemii w Polsce. Tytułu mistrza Polski nie przyznano. Nikt nie spada. W przyszłym sezonie ekstraliga ma być powiększona do 10 drużyn.

Najbliższe spotkanie

początek meczu: 11.07.2020 godz. 16:00

Juvenia Kraków
:
OGNIWO Sopot
mecz pucharowy

Jak typują inni

1

36%

14 typowań

x

0%

0 typowań

2

64%

25 typowań

TYPUJ!

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Efcia Konefcia 11 22 90.9%
2. Renata Koczyńska 11 22 90.9%
3. Ryszard Kotowski 10 21 100%
4. Tomasz Muszyński 11 21 90.9%
5. Paweł Drzewiecki 11 21 90.9%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane