Ogniwo Sopot mistrzem Polski w rugby

23 czerwca 2003 (artykuł sprzed 20 lat)

Ogniwo Sopot

Po rundzie zasadniczej rugbiści Budowlanych Łódź byli na pierwszym, a Ogniwo Sopot na trzecim miejscu. Jednak po niedzielnym meczu nikt o tym już nie pamięta. Zespół Grzegorza Kacały i Sylwestra Hodury wygrał w Łodzi 29:20 (10:8) i to Sopot po trzech latach przerwy jest znow krajową stolicą rugby. Punkty dla zwycięzców zdobyli: Daniel Podolski 9, Kacała, Michael Gawroński, Łukasz Szostek i Łukasz Jasiński po 5.

OGNIWO: Mikołajczak, Jarowicz, Marcin Wilczuk - Ignatowicz, Tubielewicz - Wysiecki, Pogorzelski, Kacała - Czaja - Szablewski II - Jasiński, Gawroński, Mariusz Wilczuk, Podolski - Szostek oraz Witoszyński, Wantoch-Rekowski, Dembicki, S.Hodura, Nikielski, Romanowski, Szablewski I.

Sopocianie musieli sobie radzić bez Marcina Baraniaka. Potwierdziło się bowiem, że kapitan Ogniwa przed tygodniem otrzymał trzecią żółtą kartkę, a ta równa się przymusowej pauzie.

- Mogę mieć żal do sędziego. Ukarał mnie za nieparlamentarne słownictwo, a przecież wcześniej i później leciało cięższe "mięso" bez reakcji ze strony arbitra - usprawiedliwiał się popularny "Barry", który choć nie mógł grać, pojechał w niedzielę do Łodzi.

Noc poprzedzającą grę sopocianie spędzili w... Ciechocinku. Wyjazd do sanatoryjnego ośrodka miał służyć nie tylko konsolidacji drużyny. Jak twierdzili niektórzy, w ten sposób Grzegorz Kacała zabezpieczył się, aby ostatnie godziny przed najważniejszą grą sezonu poświęcone były wyłącznie na rugby, a nie na przykład zabawę.

A rzeczywiście maksymalna koncentracja była niezbędna. Łódź na tytuł mistrzowski czekała od 20 lat. Na ten mecz zmobilizowali zatem siły nie tylko tamtejsi rugbiści, ale także kibice. Przed kasami utworzyły się dawno tam niewidziane kolejki, a miejsc na stadionie zabrakło już 45 minut przed pierwszym gwizdkiem. Dziennikarze z "Gazety Wyborczej" liczbę widzów ocenili na 5 tysięcy widzów!

Zgodnie z zapowiedziami mecz poprowadził francuski arbiter. Gdy Lauren Vallin nakazał rozpoczęcie gry, Marcin Langowski posłał piłkę w aut. Wrzut został wygrany przez miejscowych, a po krótkiej walce w młynie zdobyli oni karnego. Langowski kopnął celnie i było 3:0 dla Budowlanych. W 9 min łodzianin próbował szczęścia jeszcze raz, ale nieskutecznie. Natomiast w 12 minu wyrównanie po karnym uzyskał Daniel Podolski. Zawodnik, który nie grał przed tygodniem z powodu choroby poczuł się tak pewnie, że w 33 minucie kopał niemal z połowy boiska. Niestety, ta próba, jak i uderzenie z 18 min było niecelne.

Ogniwo objęło prowadzenie tuż przed końcem pierwszej połowy. Składną akcję przyłożeniem zwieńczył Kacała, a podwyższył Podolski. Zanim drużyny zeszły na przerwę na sopockie pole punktowe przedarł się reprezentacyjny skrzydłowy, Krzysztof Hodowski.

W drugiej połowie wydarzenia na boisku, jak i wynik na tablicy zmieniały się jak w kalejdoskopie. Mirosław Szczepański, łódzki szkoleniowiec, miał szczęśliwą rękę do zmian. Wprowadził na murawę Tomasza Cisaka i Mariusza Liedela, a obaj ci zawodnicy zdobyli po piątce - odpowiednio na 13:10 i 18:15. Po podwyższeniu Piotra Gomulaka było już 20:15 dla Budowlanych.
Ogniwo w dużej mierze ułatwiło zadanie rywalom. W 45 min żołtą kartkę otrzymał Przemysław Tubielewicz, a niespełna kwadrans później 10-minutową karę otrzymał Tomasz Wysiecki. Jednak o ile przy pierwszym wykluczeniu sopocianie tracili punkty, to przy drugim osiągnęli... korzystny wynik. W 73 min na 20:20 wyrównał Łukasz Szostek, a dwa kolejne punkty po kopie dołożył Podolski. Wcześniej, na pole punktowe rywali przedarł się Michael Gawroński i też prowadziliśmy (15:13 - 64 min).

W 75 min z dogodnej pozycji przestrzelił z karnego Gomulak, a Ogniwo otrzymało trzecią żółtą kartkę. Już do końca gry zespół musiał sobie radzić bez Michała Ignatowicza. Mimo to zwycięstwo nie tylko zostało utrzymane, ale jego rozmiary zostały powiększone. Miejscowych dobił Łukasz Jasiński, a rezultat ustalił z podwyższenia Podolski.

Opinie (16)

• OGNIWO MISTRZEM NARESZCIE!!!! bez watpienia pomogla im w Lodzi obecnosc kibicow ktorzy w 30 osob przekrzyczeli cala łódzką publiczność BIERZCIE Z NICH PRZYKLAD KIBICE RUGBY!!!!

• 1 0

• TRÓJMAISTO NASZE

Po co wrzucać na trojmiejske drużyny skoro sami jestesmy z Trojmiasta ... Cieszmy sie ze Mistrza zdobyło Ogniwo a nie Łódz .. Oczywiscie kazdy ma swoj typ wygranych i nie zabraniam kibicowac... Lechia i Sopot nas reprezentuja i trzeba je szanowac :::D ..... R3SP3CT dla RUGBYSTÓW .... WYCHOWANI W NIENAWISCI OGNIWO SOPOT ... hahaha

• 0 0

• mlodosc dla lechii

uwazam ze lechia gdansk to najlepszy klub w polsce a napewno z najwiekszymi predespozycjami i z charakterem.Lechia wygrywala poczatkowe mecze nie ze wzgledu na umiejetnosci tylko na ich charakter.ale nie o tym chce pisac.lechii sa potrzebni zawodnicy ktorzy przynajmniej podtrzymaja prym LECHII.ueazam takim zawodnikiem jest mlody JURCZAK i RYBAK zawodnicy mlodziezowej kadry.Mam nadzieje ze bedzie wiecej takich graczy ktorzy bede mogli uczyc sie od takich gwiazd jak Urbanowicz,Wojcieszak,itd. Lechia nie moze inwetowac w starych zawodnikow takich jak WIECIOREK ktory niby pomaga na boisku bo tak sie wydaje kibicom ale tak naprawde robi duze zamieszanie na boisku.ale bedzie dobrze i wspanialy klub zajmie pierwszy tytul za rok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!powodzenia chlopaki

• 1 0

• OGNIWO

ZAWSZE I WSZEDZIE OGNIWO NAJLEPSZE BEDZIE ZAWSZE I WSZEDZIE OGNIWO NAJLEPSZE BEDZIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• 1 1

• na kolana

gratulacje dla ogniwka a ci ktorzy nie wierzyli niech juz zamilkna zawsze ogniwo

• 1 0

• na kolana

• 0 0

• do m@m

Ciekawe jakie ty masz wykształcenie, że gadasz takie bzdury a to czy Lechia się skończyła okaże się w przyszłym sezonie to że Ogniwo się wybiło nie znaczy że tak będzie zawsze

• 0 0

• mistrz to mistrz

Po co bajduzyc o czwartej druzynie w Polsce jak mamy przyszlosc tu w Sopocie.Lechia sie skonczyla.Brak zaplecza,srednia wieku 40lat,srednia wyksztalcenia-zawodowe i to wszystko.Co tu wiecej gadac.Niech zyje druzyna z przyszloscia-Ogniwo.

• 1 1

• obiektywny

nie jestem kibicem starej ekipy rządzącej ani nowej, ale drużyny bo to oni wygrywają i przegrywają zawody a nie zarząd. Mam prawo mieć swoje zdanie i myślę że nadal nie ma odpowiednich ludzi na odpowiednich miejscach. Jedni mają talent do kierowania grupą i trenowania inni nie poprostu tak uważam i niestety wiele osób popiera moie zdanie!!!! To prawda że stara Lechia się wypaliła oby tylko było z czego tworzyć nową ...

• 0 0

• do niobiektywnego obserwatora

Z tego co tu czytamy jest pan wiernym fanem starej ekipy rzadzącej Lechią, przedpotopowych metod pracy i machloj które miały miejce perz ostatnie lata panowania pana Zielińskiego. Każdy kto zna Lechię wie, żę przez ostatnie lata gry drużyny kto inny prowadził zespół, a kto inny wypinał pierś do medali. Pan Zieliński to przeszłośc i dajmy mu w końcu spokój! Każdy kto naprawdę dobrze życzy Lechi i zna jej obecną sytuację nigdy się z Panm nie zgodszi- zmiana stylu gry drużyny była KONIECZNA, to nie następuje natychmiast, Lechii potrzeba czasu.
    A to, kto kieruje zespołem naszczęście zależy od Zarządu i drużyny, a nie od krzykaczy takich jak Pan. Właśnie teraz właściwi ludzie są na właściwych miejscach. Może lepiej aby na forum wypowiadali się prawdziwi kibice a nie osoby które chcą za wszelką cenę wzbudzić ferment w środowisku rugby. Lechia jest była i będzie bez obaw!
    Gratulacje dla Ogniwa i trenera Kacały!!!

9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 12 2 0 10 167:362 -3
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -1 punkt.