Ogniwo na samym dnie ekstraligi

Krzysztof Klinkosz
2 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk z pożegnaniem i kolejnym jubileuszem. Arka Gdynia pauzuje

Gdańscy rugbiści w meczu na szczycie piątej kolejki ekstraligi pokonali na własnym boisku Arkę Gdynia 30:13 (24:8). Jednak Lechia nie wywalczyła punktu bonusowego i tym samym oddała fotel lidera Budowlanym z Łodzi. Natomiast na ostatnie miejsce w tabeli zepchnięte zostało Ogniwo. Sopocianie u siebie przegrali z Juvenią Kraków 5:12 (5:7) i w tym wypadku trudno, aby cieszył pierwszy zdobyty punkt.

LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 30:13 (24:8)
Punkty zdobyli:
Lechia: Jurij Buchajło 15, Tomasz Rokicki 5, Piotr Jurkowski 5, Dariusz Wantoch-Rekowski 5
Arka: Sergo Kvernadze 5, Mariusz Motyl 5, Dawid Banaszek 3.

LECHIA: Witoszyński, Janiec, Kaszuba - Doroszkiewicz, Wantoch-Rekowski - Hedesz, Płonka, Wojcieszak - Piszczek - Buchajło - Robert Kwiatkowski, Wilczuk, Rokicki, Zajkowski - Jurkowski oraz Odoliński, Klusek, Buczek, Kuźmiński, Narwojsz, Zieliński, Lenartowicz

ARKA: Bartkowiak, Wojaczek, Ruszkiewicz - Zdunek, Andrzejczuk - Kałduński, Rafał Kwiatkowski, Nowak - Szostek - Banaszek - Malochwy, Chromiński, Kvernadze, Motyl, Tsiklauri oraz Madajewski, Mikołajczyk, Krieczun, Gajewski, Plichta

Tuż po pierwszym gwizdku sędziego gdańszczanie wyszli na prowadzenie 7:0. Akcję gdańszczan przyłożeniem zakończył Dariusz Wantoch - Rekowski zaś dwa dodatkowe punkty dołożył Jurij Buchajło. Nie minął kwadrans i gdańszczanie wygrywali już 14:0. Tym razem akcję zainicjował Buchajło, piłkę przejął Tomasz Rokicki, który po rajdzie przez niemal pół boiska zdobył drugie przyłożenie dla gdańszczan.

Gdynianie odpowiedzieli punktami dopiero przy stanie 17:0 dla gospodarzy. Wówczas to okres przewagi "Buldogów" zamienił na punkty Sergio Kvernadze.

Gospodarze odpowiedzieli niemal natychmiast i to w widowiskowy sposób. Piotr Jurkowski przejął piłkę jeszcze na własnej połowie, przebiegł z nią 3/4 boiska i podwyższył na 22:5.

Po przerwie gra niepotrzebnie zaostrzyła się, często dochodziło do przerw w grze a sędzia musiał rozdzielać walczących na pięści rugbistów. Do największej awantury doszło w okolicach 50 minuty kiedy to w szarpaninie i bójce uczestniczyły niemal całe piętnastki jednej i drugiej drużyny, a także rezerwowi.

Po tym zdarzeniu kartki czerwone zobaczyli Łukasz Doroszkiewicz i Tomasz Rokicki z Lechii oraz Marcin Malochwy z Arki. Dodatkowo zmienić trzeba było kontuzjowanego Konrada Chromińskiego.

Po tym kiedy rugbiści zdecydowali się już powrócić do rywalizacji przewidzianej w przepisach ich dyscypliny, dystans zniwelowała nieco Arka. Mariusz Motyl zdobył 5 punktów ale Dawid Banaszek z podwyższenia trafił w słupek i było 24:13 dla Lechii.

W ostatnim kwadransie meczu dwa rzuty karne wykorzystał Buchajło i były to ostatnie punkty zdobyte przez którąkolwiek ze stron w derby ekstraklasy w rugby. Tym samym Lechia poprzestała na trzech przyłożeniach i nie otrzymała dodatkowego punktu.

- Mecze pomiędzy Lechią i Arką zawsze są emocjonujące, dzisiaj cieszy zwycięstwo, dobra gra, szczególnie w pierwszej połowie, w drugiej połowie emocje sięgnęły zenitu i doszło do przepychanek, wręcz do bójki. Myślę, że dobrze sędziującemu zawody w pierwszej połowie młodemu sędziemu zabrakło nieco doświadczenia aby okiełznać takich rutyniarzy jakimi są zawodnicy i Lechii i Arki. Spotkanie zwłaszcza w pierwszej połowie stało na dobrym poziomie, było sporo niezłych akcji. Ciesze się, że moja drużyna wygrała i miała inicjatywę, to nie było zwycięstwo w ostatniej sekundzie. Kontrolowaliśmy to spotkanie od pierwszej minuty, szkoda trochę tej drugiej połowy, że nie pokazaliśmy pełni możliwości, bo po bijatyce zostało nas tylko 13 na placu gry - powiedział po meczu trener Lechii Grzegorz Kacała.

- Lechia zagrała lepsze zawody, była zespołem skuteczniejszym. Na początku meczu szybko przyłożyła dwa razy. W tej fazie meczu źle zagraliśmy w obronie. Później mecz się wyrównał, mieliśmy okazje do zdobycia punktów ale nie wykorzystaliśmy ich. Gratuluję Lechii zwycięstwa. W moim zespole widać było dużą ilość kontuzji, był widoczny brak zawodników trzeciej linii młyna. Żeby myśleć o zwycięstwie z Lechią trzeba grać w pełnym składzie - ocenił trener Arki Maciej Stachura.

Z piłką rywalom ucieka Piotr Zeszutek Z piłką rywalom ucieka Piotr Zeszutek
OGNIWO SOPOT - JUVENIA KRAKÓW 5:12 (5:7)
Punkty zdobyl:i

Ogniwo: Jakub Irla 5
Juvenia: Paweł Wojciechowski 7, Konrad Jarosz 5.

OGNIWO: M.Plich, Irla, Kryszek (Zając) - Anuszkiewicz, Jabłoński (Iwańczak) - Węgierski, Zeszutek, Rycewicz (Lisiecki) - Czaja (Schulte-Noelle) - Korbolewski - Olszewski, Przychocki, Jankowski, Kowalczyk (Łopuski) - Krause.

Jarosław Hodura zagrali w sposób bardzo niedojrzały, nie wykorzystywali dogodnych okazji do stworzenia zagrożenia przed polem punktowym ekipy z Krakowa i w efekcie zdobycia punktów.

- Trzeba takie sytuacje umieć dostrzegać i wykorzystywać na boisku. O to mam duże pretensje do swoich graczy. Spóźnialiśmy się do akcji ofensywnych. Nasze błędy powodowały, że gra była przerywana, piłkę przejmowała Juvenia, dawaliśmy im niepotrzebnie odpocząć. Niestety prezentujemy taki a nie inny poziom. Ta drużyna ma jeszcze potencjał ale musimy bardzo dużo pracować. Na wyróżnienie w moim zespole zasługuje tylko Piotr Zeszutek - powiedział po meczu trener Jarosław Hodura.

Ogniwo przegrało piąty mecz z rzędu w ekstralidze i spadło na ostatnie miejsce w tabeli. Na pocieszenie miejscowi zdobyli tylko pierwszy punkt w rozgrywkach, gdyż za porażkę nie wyższą niż siedem punktów jest bonus.

Pozostałe wyniki 5. kolejki:
Budowlani Lublin - Posnania 36:5 (22:5), Budowlani Łódź - Orkan Sochaczew 50:6 (27:6).

Opinie (230) ponad 20 zablokowanych

• no cóż = przykro Arka i OGniwo - gratulacje dla Lechii

• 27 4

• (8)

A co się dzieje z panem Potarem???? Cichutko coś o tym piłkarskim zrzucie ostatnio.

• 10 5

• no właśnie, lanser chciał być zawsze na widoku a tu się kamufluje ?

• 7 1

• (4)

w Chinach jest.

• 3 1

• (2)

Potar wywalony przez Zająca z Arki!!!!!!!!!!!!!

• rozwiązać (2)

tą niszowo-amatorską rozrywkę do grubasów i stałych klientów siłowni którzy nie mieszcza sie w nic innego po za dresami

• 8 34

• a Ciebie...

Powiedz to co napisałeś któremuś chłopakowi którzy nie rzadko mają urazy do końca życia.Grają bo lubią.Nie grają dla pieniędzy bo z tego rodziny się nie utrzyma.Nie masz nic wspólnego ze sportem .........bo tak to nigdy byś tego nie napisał.Gratulacje dla Lechii.

• 12 2

• jesteś przykry

bo mi przykro nie jest - przyjdź kiedyś z jajem na boisko, albo chociaż na mecz jako kibic - to zrozumiesz czym jest Rugby!!! Szacun!

• 7 0

• ogniwo (3)

Panowie jestem Waszym kibicem od lat ale to juz jest parodia!

• 18 2

• (2)

zgadzam sie z tobą ale w klubie jest naprawde słabo po prostu nie ma ludzi .....a to podstawa zeby chociaz trenowac to tak w skrocie.

Szkoda ale nikt nie jest w stanie nic zrobic a miasto mam kompletnie w*******e

• 1 0

• (1)

nie moge sie do konca z tym zgodzic bo z tego co wiem i widzialem ktoregos razu to bylo troche ludzi jeden pelen sklad i jeszcze opor a to ze miasto ma w*******e to tez nie do konca prawda.mysle ze jezeli zarzad ogniwa dalby cos od siebie (chociazby znalazl sponsora) to miasto tez by sie dorzucilo

• 0 0

• przed pierwszym meczem duzo ludzi trenowało i to na tyle pozniej jak zawsze tylko garstka tych co sa zawsze na treningu a reszta z doskoku albo tylko na mecz przychodza bo nie ma kto grac....zreszta kto jest w temacie to wie ocb a zarzad standard duzo obietnic hehe
          OGNIWO SOPOT skonczyło sie juz dawno!!!wszyscy odchodza hurtowo arka albo lechia nawet trenerzy z ogniwa....podobno wszyscy wracaja do ogniwa hehe

• 1 0

• Brawo Lechia (12)

Szczególnie za dobieganie z ławki rezerwowych do bijatyki 15 na 15 ale cóż nie dawaliście rady takie z was baby

• 15 29

• (10)

A ja zapytam się co to za drużyna, co nie potrafi honorowo przegrać z lepszym rywalem? Czyżby była to (druk)Arka Gdynia?

• 15 12

• Kto tu mówi o honorze (9)

I nie porównuj piłkarzy do rugbistów

• 9 4

• (8)

Wcale nie chodziło mi o piłkarzy, tylko o rugbystów Arki i ich prawowanie bójek lub wybijanie piłki, by zyskać czas (np. 15stka pod koniec meczu, bodajże Kvernadze).

• 4 8

• No dobrze zacznijmy od początku (7)

Po pierwsze w meczu ligi 7 w Rumi wiedzą że są potrzebne co najmniej 3 piłki dwie na środku przy linii boiska i jedna do grania w Gdańsku chyba brakuje wam piłek bo była tylko jedna czy sportowym zachowaniem jest nie odłożenie piłki po karnym dla Arki i uderzenie Kaszuby z pięści Juniora ?? Junior oddał dla mnie Kaszuba czerwona kartka Junior żółta , a z resztą to Arka w drugiej połowie była drużyną dominującą i to ona przegrywała także głupie kopnięcie piłki przez Beke było niepotrzebne ale ze stratą dla Arki (Beka nie wiedział że w Gdańsku jest tylko jedna piłka do gry) jest wiele takich przykładów np. kopnięcie podczas bójki Płonki ale to szkoła jego tatusia. Gratuluje zwycięstwa mam nadzieje że Arka się zepnie na Łódź i finał Arka - Lechia

• 11 7

• (1)

Były 3 piłki, nie wiem czemu akurat Piszczek biegł po tamtą, ale chodzi o sam fakt kopnięcia, niepotrzebne zagranie. Szarż bez piłki też było wiele, chociażby ostatnia akcja, gdy zaszarżowany został Michigan. Była też akcja, gdzie po bójce Lechista dostaje kartkę, Arkowiec nie, a za nic raczej strzała nie dostał... Co do derbów finale, to zgadzam się jak najbardziej.

• 4 3

• od kopmiec to jest akurat specjalista malochwy i kverndze,z resza juz nie pierwszy raz,dzis tez to mozna bylo zobaczyc,

• 3 1

• (4)

za kopnięcie to wyleciał Hhasan i słusznie bo jak baba kopał. Zresztą w Arce to normalne, bo w zeszłym sezonie w meczu na Traugutta Sergio Kvernadze również kopał Rokickiego.