Okazja do rewanżu za tegoroczny półfinał

29 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Wiosną białostocczanie wyeliminowali gdańszczan z Pucharu Polski. Jak będzie tym razem? Wiosną białostocczanie wyeliminowali gdańszczan z Pucharu Polski. Jak będzie tym razem?

Nie dopisało szczęście piłkarzom Lechii w losowaniu ćwierćfinałów Pucharu Polski. Biało-zieloni trafili na aktualnego lidera ekstraklasy i obrońcę trofeum - Jagiellonię. Mecze w tej fazie rozgrywek odbędą się w przyszłym roku. Pierwsze spotkanie zaplanowano 1 lub 2 marca w Gdańsku, a rewanż dwa tygodnie później w Białymstoku.

Czy jesteś zadowolony z losowania Lechii w Pucharze Polski?

W tym sezonie czołowe drużyny ekstraklasy bardzo poważnie podeszły do rozgrywek pucharowych. W najlepszej ósemce znalazło się aż siedem zespołów elity. Jedynym I-ligowcem jest wicelider tej klasy rozgrywkowej - Podbeskidzie Bielsko-Biała, który wyeliminował GKS Bełchatów.

I właśnie ta drużyna wydawała się być celem w losowaniu dla najlepszych. Szczęście uśmiechnęło się do Wisły Kraków, którą w ostatniej edycji Pucharu Polski właśnie w ćwierćfinale wyeliminowała... Lechia (0:0, 3:1).

Tym razem los ponownie na grę w 1/4 finału skazał tylko Ruch z Legią (wówczas po dogrywce w drugim spotkaniu awansowali chorzowianie 1:0, 1:2)). Natomiast gdańszczanie otrzymają szansę na rewanż za półfinał minionego sezonu. W dodatku kolejność meczów jest identyczna jak w kwietniu i maju. Rywalizacja rozpocznie się w Gdańsku, a do rewanżu dojdzie w Białymstoku.

Przypomnijmy, że na wiosnę biało-zieloni przegrali z tym rywalem u siebie 1:2 (Hubert Wołąkiewicz 90 (k) - Rafał Grzyb 6, Bruno 28), marnując jednego z dwóch karnych (Karol Piątek), które sędzia podyktował na ich korzyść, a trener Tomasz Kafarski zaskoczył ustawieniem składu, w którym nie brakowało nominalnych rezerwowych.

Do rewanżu, z powodu żałoby narodowej, doszło dopiero prawie miesiąc później. W Białymstoku był remis 1:1 (Tomasz Frankowski 73 - Marko Bajić 88).

To Jagiellonia pojechała na finał do Bydgoszczy, mimo że do najazdu na to miasto mieli wielką chęć fani biało-zielonych. Co więcej zespół Michała Probierza zdobył po raz pierwszy w historii klubu to trofeum, wygrywając z niespodziewanym finalistą, I-ligową Pogonią Szczecin 1:0 po golu Andriusa Skerli w 49. minucie spotkania.

Od czasu wiosennych pojedynków Lechia miała już okazje dwukrotnie gościć Jagiellonię w Gdańsku. W ostatniej kolejce poprzedniego sezonu gdańszczanie wygrali 2:0 (Wołąkiewicz 21 (k), Paweł Buzała 82).

Co prawda zajęli zakładane przed rozgrywkami ósme miejsce w końcowej tabeli ekstraklasy 2010, ale piłkarzom... przepadła blisko 800-tysięczna premia. Regulamin zakładał, że pieniądze należą się za pierwszą "8" w tabeli uwzględniającej dorobek rzeczywiście zdobyty na boisku wszystkich drużyn, a zatem... Jagiellonia w taki zestawieniu wyprzedziła biało-zielonym, gdyż startowała do sezonu z karą minus 10 punktów.

Ostatni meczu Lechia - Jagiellonia miał miejsce przy Traugutta 22 sierpnia. W drugiej połowie boisko było zalane wodą, bo przeszła tak potężna ulewa, że sędzia zastanawiał się nad możliwością przerwania gry w przerwie. To piłkarze przesądzili, że gra będzie kontynuowana. Lepiej na tej decyzji wyszła Jagiellonia, która wygrała 2:1 (Paweł Nowak 25 - Tomasz Kupisz 41, Andrius Skerla 82).

W Pucharze Polski sezonu 2010/11 obie drużyny włączyły się do gry w 1/16 finału i wszystkie spotkania rozgrywały na wyjazdach. Jagiellonia wygrywała z Flotą Świnoujście i Koroną Kielce po 1:0, a oba gole strzelił Maciej Makuszewski w pierwszych połowach tych spotkań.

Lechia po pewnym zwycięstwie w Zabrzu nad Górnikiem 2:0 po golach strzelanych do przerwy przez Abdou Razacka Traore i Bedi Buvala w kolejnej rundzie "męczyła" się w Łodzi. Bohaterem meczu z ŁKS został Sebastian Małkowski. Bramkarz, który od tego pojedynki wszedł do bramki biało-zielonych w regulaminowym czasie (0:0) obronił strzał z jedenastki Marcina Mięciela, a w konkursie karnych nie dał się pokonać aż przy 3 z 4 strzałów. Jako, że nie mylili się Łukasz Surma, Traore i Marcin Kaczmarek Lechia wygrała tę próbę nerwów 3:1.

Biało-zieloni w pierwszym meczu ćwierćfinałowym z Jagiellonią zagrają 1 lub 2 marca w Gdańsku. Co ciekawe na 5 i 6 marca wyznaczona jest 18. kolejka ekstraklasy, w której te same drużyny zagrają w Białymstoku. Pucharowy rewanż, również na boisku rywala odbędzie się 15 lub 16 marca.