Sylwia Zyzańska mistrzynią, Sławomir Napłoszek wicemistrzem Polski w łucznictwie

Jacek Główczyński
3 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 13:44 (4 lipca 2021)

Mistrzostwa Polski w łucznictwie Gdańsk 2021. Olimpijczycy: Sylwia Zyzańska (różowa koszulka), Sławomir Napłoszek (białe spodnie)

W Gdańsku przez trzy dni trwały mistrzostwa Polski w łucznictwie seniorów. Na stadionie przy al. Grunwaldzkiej 244 zaprezentowało się blisko 150 zawodniczek i zawodników, którzy rywalizowali w turniejach indywidualnych, zespołowych i mikstów. Ze świeżo upieczonych olimpijczyków mistrzynią została Sylwia Zyzańska, a Sławomir Napłoszek zadowolił się srebrem.

Aktualizacja, 4.07.2021, godz. 13:44

W turniejach indywidualnych do walki o złoto przebili się faworyci, którzy reprezentować będą Polskę w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Sławomir Napłoszek łatwo wygrał swój półfinał 6:2 z Kacprem Sierakowskim. Natomiast w boju o złoto przegrał z Piotrem Starzyckim 2:6.

Natomiast Sylwia Zyzańskasięgnęła po złoto po zwycięstwie nad Magdaleną Śmiełowską 6:0, ale nim doszła do finału miała duży stres. Z Anną Tobolewską w półfinale przegrywała już 1:4, ale zdołała wyrównać na 5:5. W tej sytuacji o awansie decydował baraż, w którym każda z zawodniczek oddała jeden strzał. Wygrała Zyzańska 10:7.

Jej finałowa rywalka, broniąca tytułu sprzed roku równie trudną przeprawę miała już w ćwierćfinale. W nim po barażu pokonała Martynę Stach.

Mistrzostwa Polski w łucznictwie: lista startowa mężczyzn

To rzadka okazja, aby w Trójmieście zobaczyć najlepszych w kraju łuczników, w tym świeżo upieczonych olimpijczyków. Na potrzeby tej dyscypliny zaadaptowano stadion przy al. Grunwaldzkiej 244 w Gdańsku, na którym na co dzień dominuje rugby i lekkoatletyka. Trzydniowe zmagania dla kibiców są bezpłatne.

Mistrzostwa Polski seniorów rozgrywane są na olimpijskim dystansie 70 metrów. Medale zostaną rozdane indywidualnie i drużynowo dla kobiet i mężczyzn oraz w mikście. Atrakcją zawodów jest start świeżo upieczonych olimpijczyków. Niespełna dwa tygodnie temu Sylwia Zyzańska dzięki 2., a Sławomir Napłoszek 7. miejscu w turnieju kwalifikacyjnym w Paryżu zdobyli prawo startu w turniejach indywidualnych podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Ponadto będą mogli wspólnie wziąć udział w Japonii w zmaganiach mikstów.

Sławomir Napłoszek zapisał niesamowitą historię w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich. W Gdańsku indywidualnie zdobył srebro. Sławomir Napłoszek zapisał niesamowitą historię w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich. W Gdańsku indywidualnie zdobył srebro.
Niesamowitą historię zapisał zwłaszcza łucznik Marymontu Warszawa. Pojedzie na igrzyska w wieku 53 lat. Co więcej będzie to jego drugi start olimpijski, a od pierwszego minęło 29 lat! W historii igrzysk w reprezentacji Polski był tylko jeden zawodnik starszy od niego. w strzelectwie, w Helsinkach w 1952 roku startował 57-letni wówczas Józef Kiszkurno.

Napłoszek po olimpijskim debiucie w 1992 roku przygotował wysoką formę również na igrzyska olimpijskie 4 lata później, ale przy nominacjach został pominięty. Poczuł się oszukany przez ówczesne władze związki i rzucił łuk w kąt na ponad dekadę. Do treningów wrócił dopiero w 2008 roku. W 2015 roku zajął 4. miejsce w igrzyskach europejskich w Baku, ale do Rio de Janeiro nie pojechał, gdyż przegrał w turnieju kwalifikacyjnym.

Sylwia Zyzańska została w Gdańsku indywidualną mistrzynią Polski. Sylwia Zyzańska została w Gdańsku indywidualną mistrzynią Polski.
Natomiast 23-letnia Sylwia Zyzańska (Łucznik Żywiec) w seniorkach zaczyna potwierdzać wielki talent, który zasygnalizowała już w latach 2014-16. Wówczas jako juniorka trzykrotnie zdobyła brązowe medale w halowych i otwartych mistrzostwach Europy i świata w tej kategorii wiekowej.

Przypomnijmy, że igrzysk olimpijskich w łucznictwie Polska ma dwa medale. Irena Szydłowska zdobyła srebro indywidualnie w Monachium w 1972 roku, a drużyna w składzie: Iwona Dzięcioł, Katarzyna KlataJoanna Nowicka sięgnęła po brąz w Atlancie w 1996 roku.

W gdańskich mistrzostwach rywalizacja odbywa się w tych konkurencjach i na tym dystansie, na których przeprowadzona zostanie w Tokio. Na starcie nie brakuje również miejscowych łuczników. Ekipę mężczyzn wystawił MRKS Gdańsk (Oskar Pyzowski, Marcin Jarosz, Mikołaj Miazga).

Wychowankowie tego klubu, jak Michał Rytlewski, czy Kinga Tomaszewicz, są zgłoszeni również przez Łucznik Żywiec.

Ponadto Morświn Gdynia reprezentuje Antoni Pusz.

Do turnieju mężczyzn zgłoszono 76 łuczników, a do rywalizacji kobiet przystąpi 60 zawodników. Codzienne sesje strzelań zaczynają się od godziny 8:30. Zakończenie zawodów w niedzielę, 4 lipca o godzinie 15.

Mistrzostwa Polski w łucznictwie seniorów, Gdańsk 2-4.07.2021 Mistrzostwa Polski w łucznictwie seniorów, Gdańsk 2-4.07.2021