Wiadomości

Olimpijczyk i Alpat w II lidze.

Siatkarki Olimpijczyka Gdańsk i Alpatu Gdynia w najbliższą sobotę zainaugurują rozgrywki II ligi. Dla obu klubów to debiut na szczeblu centralnym. Ich rywalami będzie sześć zespołów. Najlepszy z tego grona awansuje do play off o awans do serii B; najsłabszy zostanie zdegradowany, a przedostatni będzie musiał bronić miejsca na zapleczu ekstraklasy w barażach.

Zasadność istnienia II ligi w Trójmieście była postulowana od dawna, ale wszystko rozbijało się o koszty. Za takim rozwiązaniem przemawiały głównie względy szkoleniowe. Gedania i Trefl Gdynia szkoliły bowiem całe rzesze siatkarek, które po zakończeniu wieku juniorskiego musiały kończyć przygodę sportową lub szukać miejsca w Koszalinie, Mogilnie bądź Szczecinie. Do ekstraklasy trafiały tylko nieliczne. I właśnie na tej bazie zbudowano zespoły w Olimpijczyku i Alpacie.

W Gdańsku przekonano do powrotu do gry Tamarę Kołodziejczyk, która ma za sobą występy w ekstraklasie. Na stanowisku trenera zatrudniono Jacka Łapińskiego, który poprzednio prowadził II-ligowe zespoły, ale męskie, w Stoczniowcu Gdańsk i Starogardzie.

W Gdyni szkolenie prowadzi była zawodniczka Gedanii, Małgorzata Kałdonek. Najcenniejszym nabytkiem klubu wydaje się być Alicja Szajek, była uczennica SMS Sosnowiec i reprezentantka Polski kadetek.

Zarówno w Alpacie, jak i w Olimpijczyku, podkreślają, że drużyny funkcjonują na zasadach amatorskich, co odnosi się przede wszystkim do pieniędzy. Pod względem pracy treningowej można mówić o profesjonalizmie. Gdańszczanki mają za sobą 14-dniowe zgrupowanie, a gdynianki spotykają się na zajęciach niemal codziennie.

- W II lidze jest podział na cztery grupy według klucza geograficznego. Nie mamy rozeznania sił rywali. Sczególnie nie wiadomo, w jakich składach grać będą rezerwy zespołów ekstraklasy. Nastawiamy się jedynie na walkę o utrzymanie. Jako że zespół bardzo ładnie pracuje na treningach, liczę, że z meczu na mecz będzie grał coraz lepiej. Jego liderkami powinny być najbardziej doświadczone: Kołodziejczyk, Jankowska i Kolasa. Zresztą licencje wykupiliśmy tylko dla tych zawodniczek, które mają odpowiednią frekwencję na treningach - mówi trener Łapiński, który w sobotę zaprasza na inaugurację II ligi do XIV LO przy ul. Meissnera (początek godzina 17.00).

- Naszym celem jest co najmniej środek tabeli, choć po cichu myślimy o grze w czołowej czwórce. Jesteśmy otwarci dla wszystkich zawodniczek, ale nikomu nie obiecujemy gruszek na wierzbie. Drużyna istnieje dopiero drugi rok, wciąż jesteśmy w fazie organizacyjnej. Do rozgrywek zgłosiliśmy 12 zawodniczek, gdyż każda licencja wiąże się z kosztami. Na ten sezon powinno wystarczyć. Nie jesteśmy wrogami Olimpijczyka. Trójmiasto jest tak duże, że dla obu klubów powinno starczyć siatkarek - ocenia Marek Patoła, prezes KATS Alpat.

Gdynianki swoje mecze rozgrywać będą w hali przy ul. Jowisza na Chwarznie. W grupie północno-zachodniej osiem drużyn zagra najpierw systemem mecz i rewanż. Następnie będą trzy rundowe play off. Zwycięza grupy przejdzie do baraży o serię B I ligi, a przedostatnią drużynę czekają baraże o utrzymanie w II lidze. Automatyczna degradacja dotknie najsłabszy zespół grupy.

jag.

Kto, z kim, kiedy

TERMINARZ I RUNDY:

13.10 Olimpijczyk - Pałac II Bydgoszcz, Politechnika Agat Koszlin - Alpat;
20.10 Alpat - Olimpijczyk;
27.10 Olimpijczyk - Zawisza II Sulechów, Nafta Gaz II Piła - Alpat;
10.11 Olimpijczyk - OPP Kołobrzeg, Nowy Dom Chodzież - Alpat;
17.11 Olimpijczyk - Politechnika, Pałac II - Alpat,
24.11 Alpat - Kołobrzeg, Nowy Dom - Olimpijczyk, 1.12 Alpat - Zawisza II, Nafta Gaz II - Olimpijczyk.

Runda rewanżowa (zmiana gospodarza):
8.12, 15.12. 2001, 5.01, 12.01, 19.01, 26.01, 2.02. 2002.Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »